Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan je nahnevaný: Mladí jazdci nemajú rešpekt, len tak sa vymočia v strede pelotónu

"Len tak sa vymočia v strede pelotónu. Každý na každého. Nechutné. A ak na to niečo poviete, vraj ste arogantný, lebo nemáš rozhodovať o tom, čo má robiť niekto iný," hovorí Peter Sagan.
Martin Sarvaš
Peter Sagan je nahnevaný: Mladí jazdci nemajú rešpekt, len tak sa vymočia v strede pelotónu

Peter Sagan hovorí, že mladším jazdcom v pelotóne chýba rešpekt. 32-ročný Sagan už nepatrí medzi najmladších jazdcov v pelotóne a aj víťazi pretekov sú čoraz mladší.

Tadej Pogačar, Egan Bernal a Tao Geoghegan Hart vyhali preteky Grand Tour vo veku 25 alebo menej rokov, ale Sagan sa obáva, že nová generácia cyklistov vytvorila negatívny posun.

Pri spomienkach na svoje začiatky profesionálneho cyklistu Sagan tvrdí, že jeho skúsenosti sa úplne líšia od toho, čoho je teraz svedkom v pelotóne, pričom mladí jazdci sa aktívne rozhodli ignorovať nepísané pravidlá v pretekoch, čo vo výsledku vytváralo „totálnu anarchiu“.

„Ak príliš veľa rozprávate v tlači, vytvoríte len klebety a špekulácie. To nikomu nepomôže. Ako mladý jazdec sa musíte naučiť, ako zaobchádzať s médiami,“ povedal Sagan pre Het Nieuwsblad.

„Fabian Cancellara o mne hovoril veľa vecí, veľmi provokatívne, najmä v súvislosti s klasikami. Vždy ma to rozosmialo, pretože to znamenalo, že je zo mňa poriadne nervózny. Keď za mnou prišli novinári s jeho vyjadreniami, vždy som odpovedal: ‚Fabian je môj idol. Nemôžem o ňom povedať nič zlé‘.“

„Vtedy sa s médiami veľa rozprávali starší jazdci, teraz to robí aj mladšia generácia. Aj keď si dobrý, silný a šampión, si mladší. Mladšej generácii chýba rešpekt. Vidím to, cítim to. V minulosti ste mali v pretekoch nepísané zákony. Teraz na to zabudnite. Je tam úplná anarchia.“

Trojnásobný majster sveta povedal, že tento nedostatok rešpektu je najzreteľnejší pri prestávkach na toalete respektíve ich nedostatok. Sagan uviedol, že pretekári už nemajú možnosť zastaviť a uľaviť si na kraji cesty, pretože riskujú svoju pozíciu v pretekoch.

Sagana nedokáže pochopiť túto zmenu správania a o to menej, keď sa ľudia pri vykonávaní malej potreby držia v strede skupiny.

„Prvýkrát som si to všimol, keď som sa ako líder v etapových pretekoch zastavil na močenie. Stále útočili, aj keď v pelotóne to bola práve chvíľa na vykonanie potreby.“

„Toalentá prestávka už jednoducho neexistuje. Znovu som to videl v Haut Var. Kedysi ste mali pevne stanovený čas zastaviť sa na spoločné cikanie.“

Prečítajte si tiež

„Teraz všetci čúrajú z bicyklov. Potom sa pýtam: Je to normálne? Rozumiem, ak jazdíte finále povedzme Okolo Flámska alebo Paríž-Roubaix. Ale v strede pretekov? Tým, že sa na chvíľu zastavíte, nič nestratíte. A ani sa neobťažujú ísť na kraj cesty.“

„Len tak sa vymočia v strede pelotónu. Každý na každého. Nechutné. A ak na to niečo poviete, vraj ste arogantný, lebo nemáš rozhodovať o tom, čo má robiť niekto iný,“ dodal Sagan.

Aktuality

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Včera 17:33 Nezastaviteľný Tadej Pogačar zaútočil 14 km pred cieľom a suverénne vyhral kráľovskú etapu Giro d’Italia.

Výborným výkonom prekvapil Nairo Quintana, ktorý skončil v 15. etape na druhom mieste a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pogačar si výrazne navýšil náskok v celkovej klasifikácii na necelých sedem minút pred Geraintom Thomasom a Danielom Martínezom.

Včera 10:50 Detaily kráľovskej 15. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

S dĺžkou 222 km a prevýšením 5724 metrov ide nielen o najťažšiu vrchársku etapu, ale aj najdlhšiu etapu na tohtoročnom Gire.

Zavrieť reklamu