Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Kam na bike

Gemer – nedocenený kút Slovenska s krásnou prírodou

Gemer je očarujúce miesto, a to sme preskúmali a pojazdili na bicykloch iba zlomok toho, čo krajina a príroda tohto regiónu ponúkajú.
Biker

Náš dojem

 

Gemer je očarujúce miesto, a to sme preskúmali a pojazdili na bicykloch iba zlomok toho, čo krajina a príroda tohto regiónu ponúkajú. Na jazdenie a obdivovanie je tu toho viac než dosť. Aby ste ale zvládli zjazdiť rôzne destinácie alebo lokality v tomto regióne, je potrebné mať už trocha natrénované. O nastúpané výškové metre v kopcoch a najazdené kilometre na cestách určite nebude núdza.

 

Gemerský región leží na území Banskobystrického a Košického kraja a s rozlohou viac ako 4 289 km2 patrí medzi najväčšie regióny Slovenska. Je bohatý na prírodné krásy a na jeho území sa nachádzajú tri národné parky.

Na severe sú to Muránska planina a Slovenský raj, na juhu Slovenský kras. Vďaka tomu sú krajina a príroda tohto regiónu rôznorodé. Gemer je bohatý aj na množstvo pamiatok historického a kultúrneho významu a za zmienku stoja tiež technické pamiatky.

Samozrejme, Gemer je popretkávaný aj turistickými chodníkmi a cykloturistickými trasami, takže možnosti výberu a kombinácie trás sú široké. Turistický ruch tu však nie je až taký rozvinutý a intenzívny, no menšia koncentrácia turistov je skôr výhodou.

My sa pozrieme bližšie na Národný park Muránska planina a možnosti, ktoré ponúka bikerom. Pre cykloturistov je tu pripravených viac ako 150 km cyklotrás v pomerne členitom teréne. Z webovej stránky Vrchárska koruna Gemera sme si vybrali dve trasy.

Chata Nemcová

Prvá trasa nás zavedie k chate Nemcová. Prístupové miesto je malé mestečko Tisovec, do ktorého sme prišli z Brezna po ceste I/72. Z Tisovca smerujeme ďalej po ceste 531, asi po 3,5 km prichádzame do sedla Dielik.

Pre zaujímavosť spomeňme, že pod Dielikom sa nachádza jedna zo stavieb známych ako Gemerské spojky. Konkrétne ide o  dvojkilometrový železničný tunel, ktorého portály sú kúsok od cesty.

Tisovecký je zaplavený, ale Muránsky je prístupný z modrej značky a stojí za návštevu a pozornosť. Auto zaparkujeme v sedle Dielik a na bicykloch vyrážame do lesa. Stará lesná asfaltka lemuje vrch Uhlisko a miernym, ale stálym stúpaním naberáme výškové metre.

 

Po čase sa asfaltka mení na šotolinovú cestu. Na úrovni Vysokého vrchu sú už vidieť aj lúky a pasienky a míňame Muránsky salaš, ktorý sa tu venuje chovu oviec a produkcii tradičných ovčích výrobkov. Po vystúpaní nad 900 m n. m. prichádzame na malú lúku s chatou Nemcová, z ktorej sa nám naskytne nádherný panoramatický výhľad na dolinu pod nami a na vzdialené vrcholy Muránskej planiny, Kráľovu hoľu a časť Nízkych Tatier.

Chata je, žiaľ, zavretá a neprístupná verejnosti, energiu si tak musíme doplniť z vlastných zásob. Nájdeme pri nej ale ohnisko a miesto na odpočinok.

Od smerovníka je možné pokračovať lesom do Ratkovského Bystrého, ale my sa vraciame tou istou cestou k Dieliku. Svižný zjazd dole kopcom nám zabral len zopár minút, ale ako dlho bude trvať vám, závisí aj od toho, či si cestou budete ešte počas jazdy vychutnávať pekné výhľady.

Poľovnícka chata Lopušné

Pri tejto cyklotrase sa pripravte na viac ako 1 000 nastúpaných výškových metrov smerom k chate. Výšľap začíname v obci Muráň. Je známa aj vďaka zrúcanine Muránskeho hradu, ktorý bol postavený v 17. storočí na brale Cigánka priamo nad Muráňom.

Na cykloceste Márie Széchy nás čaká výdatné, asi 6 km dlhé stúpanie smerom na Veľkú Lúku. Asfaltová cesta sa tiahne lesom a asi od jej polovice sa na ľavej strane naskytajú výhľady na nádhernú dolinu Suchý dol a bralá Poludnice.

Na Veľkej Lúke – Pieskoch chvíľu oddychujeme a dopĺňame si energiu po výšľape. V tejto časti lúky je vybudované oddychové miesto s altánkami, lavicami a stolmi a pre tých, ktorí by chceli stanovať, je tu na to vyhradené miesto. Z Veľkej Lúky si môžete ešte „odskočiť“ na biku do kopca na hrad Muráň vzdialený asi 1,5 km a v chate Zámok pod hradom si môžete dopriať ďalšie občerstvenie.

Na Veľkej Lúke sa nachádza aj žrebčín, ktorý bol založený v roku 1950 a dodnes sa venuje chovu koní. My pokračujeme po lesnej asfaltke s miernym stúpaním ešte asi 3,5 km. Z cesty odbočíme doprava na šotolinovú cestu a prechádzame nádhernou lúkou obklopenou lesom.

Lúky sa striedajú s lesmi, až dorazíme do cieľa na poslednú lúku, na konci ktorej sa už nachádza poľovnícka chata Lopušné. Chata nie je prístupná verejnosti, ale v blízkosti je miesto na oddych a kúsok odtiaľ sú aj dve studničky s pitnou vodou.

Po doplnení spálených kalórií je možné pokračovať ďalej cez les a asi po 1 000 metroch sa prechádza na asfaltovú cestu a zjazduje do Červenej Skaly. Po nej nasledujú Javorinka, Muránska Huta, Predná Hora a nakoniec príjazd do Muráňa.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:25 Tom Pidcock sa stal najmladším víťazom majstrovstiev Európy v cross-country XCO.

Len 23-ročný Brit si pripísal ďalší úspech k nedávnemu víťazstvu etapy na Tour de France, titulu majstra sveta v cyklokrose, olympijského šampióna v cross country či piatim víťazstvám pretekov Svetového pohára v XCO, z čoho dva vyhral tento rok. Na druhom mieste skonči Dán Sebastian Arstensen, tretí bol Švajčiar Filippo Colombo.

Včera 17:55 Jasper Philipsen suverénne vyhral šprint v 4. etape Okolo Dánska.

24-ročný jazdec tímu Alpecin-Deceuninck si pripísal svoje siedme víťazstvo v sezóne a dostal sa aj do vedenia bodovacej súťaže. Na druhom mieste skončil Sasha Weemaes, tretí bol Ethan Vernon. Víťaz prvej aj tretej etapy a veľký favorit z tímu Jumbo-Visma Olav Kooij šprint vypustil a skončil dvanásty.

Včera 17:39 Albanese vyhral záverečnú etapu Tour du Limousin, celkové hodnotenie si udržal Aranburu.

Alex Aranburu zvíťazil v 4-dňovom francúzskom etapáku s náskokom 10 sekúnd pred Diegom Ulissim a 18 sekúnd pred Gregom van Avermaetom. 26-ročný jazdec tímu Movistar skončil v poslednej etape tesne na druhom mieste za Vincenzom Albanesem, ktorý zariskoval a zaútočil 1,5 km pred cieľom.

Včera 16:43 Richard Carapaz podpísal zmluvu s EF Education, Van Baarle a Kelderman idú do Jumbo-Visma.

Tím EF Education-EasyPost potvrdil podpísanie trojročného kontraktu s Richardom Carapazom, ktorý odchádza z Ineos Grenadiers. Z Ineosu odchádza aj víťaz Paríž-Roubaix Holanďan Dylan van Baarle, ktorý podpísal trojročnú zmluvu s tímom Jumbo-Visma, kde sa k nemu pripojí aj jeho krajan Wilco Kelderman, ktorý končí v Bore.

Včera 16:28 Britský cyklista Dan Bigham prekonal svetový rekord v hodinovke rýchlosťou 55,548 km/h.

30-ročný cyklista prešiel na dráhe za 60 minút takmer o pol kilometra viac ako predošlý držiteľ rekordu Victor Campenaerts.

Zavrieť reklamu