Obe kategórie mali suverénnych víťazov. V mužoch dominoval mladý britský talent Tom Pidcock a v ženách Švajčiarka Jolanda Neff. Bohužiaľ, veľký favorit Mathieu van der Poel odstúpil po nepríjemnom páde.

Zostrih z XCO pretekov mužov na Olympiáde v Tokiu 2021:

Zostrih z XCO pretekov žien na Olympiáde v Tokiu 2021:

Opäť sa potvrdilo, že olympijské preteky sú nevyspytateľné a predpovedať víťaza je veľmi ťažké.

V mužoch sa stal víťazom iba 21-ročný britský talent Tom Pidcock. Najväčším favoritom však bol Holanďan Mathieu van der Poel, ktorý hneď v úvodnom kole nepríjemne spadol, pretože na drope bola pri tréningoch drevená lavica, ktorú na preteky odstránili. Van der Poel síce ešte nasadol na bicykel, ale minútovú stratu už nedobehol a v piatom kole odstúpil.

Český pretekár Ondřej Cink mal vysoké ambície, keďže má za sebou zatiaľ najúspešnejšiu sezónu. V predposlednom kole sa dostal Cink na tretiu pozíciu, mal dobré nohy a chcel si ísť po bronz. Bohužiaľ, praskol mu ráfik a dostal defekt, takže preteky nedokončil.

Striebro získal Švajčiar Mathias Flueckinger so stratou 20 sekúnd a bronzom prekvapil Španiel David Valero Serrano, ktorý predbehol aj Nina Schurtera.

Ženské preteky vyhrala Švajčiarka Jolanda Neff, ktorá má za sebou ťažké dve sezóny plné zranení a trápenia na pretekárskych tratiach.

Švajčiarky si spravili z olympijských pretekov majstrovstvá Švajčiarska – striebro získala Sina Frei a bronz Linda Indergand.

Najväčšia favoritka Loana Lecomte z Francúzska, ktorá vyhrala tento rok všetky preteky svetového pohára v XCO, skončila na šiestom mieste. Prekvapením bola maďarská pretekárka Kata Blanka Vas, ktorá skončila tesne pod pódiom na štvrtom mieste.