Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 16,90€!
Novinky

Prečo Markovi Cavendishovi padá reťaz po šprintoch?

Cavendish vyhral na Tour de France štyri etapy, pričom v dvoch z nich mu po šprinte padla reťaz. Toto však nebolo prvýkrát, čo sa mu to stalo.
Martin Sarvaš

Mark Cavendish vyhral až štyri etapy na tohtoročnej Tour de France. Podarilo sa mu tak vyrovnať historický rekord Eddyho Merckxa. Obaja majú na konte celkovo 34 etapových víťazstiev na Tour de France.

V šiestej a trinástej etape sa však stala tesne po víťaznom šprinte pri oslave Cavendisha zaujímavá vec – spadla mu reťaz. Cavendishova reťaz sa ledva udržala na prevodníkoch aj pri prvom víťazstve na Tour v 4. etape.

Nebolo to však po prvýkrát. To isté sa mu stalo aj tento rok v apríli pri víťazstve etapy na pretekoch Okolo Turecka.

„Cavendish je taký rýchly a silný, že to nezvláda ani jeho reťaz,“ napísal jeden z fanúšikov.

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 6. etape:

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 13. etape:

Cavendish preteká na špeciáli Specialized S-Works Tarmac SL7, ktorý by mal fungovať dokonale, a to najmä v rozhodujúcich momentoch pretekov. V reálnom svete by ste zaň zaplatili určite viac ako 10-tisíc eur. Kde je teda problém?

Portál cyclingweekly.com sa na to opýtal absolventa oxfordskej univerzity, inžiniera Dova Tate-a, ktorý nedávno vypracoval štúdiu o správaní kolies v skutočných podmienkach na ceste.

„Zaujímavá otázka. Prvá vec, ktorú treba spomenúť je, že Deceuninck-Quick-Step používa kolesá Roval’s Rapide CLX s nábojmi DT Swiss EXP s hviezdicovým systémom v orechu, ktorý je odlišný od klasického západkového systému. Nie som si úplne istý, ako tento orech zareaguje pod takou extrémnou záťažou v šprinte,“ povedal Tate.

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v na pretekoch Okolo Turecka:

Keď si pozriete detail pohybu tela  Marka Cavendisha na spomalených záberoch, uvidíte, že jeho šprint je doslova „násilný“.

„Cavendish hneď po šprinte prestane pedálovať, postaví  sa a vystrie ľavú nohu, ktorou trochu zaberie proti smeru pedálovania. A práve tento proti-pohyb sa prenesie do pohonu a spadne mu reťaz. Jeho reťaz za už aj tak poriadne natriasa počas celého šprintu, takže skutočne netreba veľa k tomu, aby nadskočila a spadla,“ vysvetlil Tate.

„Keď prestane pedálovať, malé množstvo točivého momentu sa prenesie do náboju a náboj sa pravdepodobne na moment stále točí dopredu spolu s kolesom.“

„Takáto kombinácia – hybná  sila reťaze vpred so zastavením či dokonca opačným pohybom kľúk – stačí na to, aby reťaz spadla, keďže už počas samotného šprintu sa poriadne natriasa,“ hovorí Tate.

„Povedal by som, že tam nie je iba jedna jediná príčina, ale ‚dokonalá búrka‘ niekoľkých mikropríčin,“ dodal Dov Tate.

Vaše komentáre

Aktuality

24.06.2022 Van Avermaet po ôsmich rokoch nejde na Tour: Cítil som sa pripravený pretekať na Tour de France.

Tím AG2R-Citroën nevybral skúseného belgického pretekára pre tohtoročnú Tour. „Bolo ťažké počuť také rozhodnutie. Vincent a Julian [Jurdie, športový riaditeľ] mi včera zavolali so správou, že nie som v tíme na Tour de France a bolo to veľké sklamanie, pretože som to naozaj to nečakal,“ povedal Greg Van Avermaet. (cyclingnews)

24.06.2022 O titul majstra Slovenska budú bojovať obaja bratia Saganovci (+propozície & zoznam štartujúcich).

Peter a Juraj Saganovci držia titul majstra Slovenska už 11 rokov za sebou. Peter má na konte sedem víťazstiev (2011-2015, 2018, 2021) a Juraj štyri (2016, 2017, 2019, 2020). Majstrovstvá Česka a Slovenska sa uskutočnia v českom meste Mladá Vožice – muži pretekajú v nedeľu 26. júna a ženy, juniori a juniorky v sobotu 25. júna.

24.06.2022 Poradňa: Ako začať jazdiť na trailoch a v bikeparkoch?

Ak sa s rodinou alebo kamarátmi chystáte prvýkrát do bikeparku alebo trailcentra, máme pre vás zopár tipov, ako to zvládnuť a s čím by ste mali rátať.

24.06.2022 Nový Hightower je najvšestrannejším bicyklom Santa Cruzu.

Má agresívnejšiu geometriu či úložný priestor v ráme so zdvihom 145mm vzadu a 150mm vpredu.

24.06.2022 Tím Bora-Hansgrohe predstavil špeciálnu edíciu oblečenia na Tour de France 2022.

V spolupráci so značkou Le Col oblečie tím jazdcov do svetlejších odtieňov pre horúčavy v júli, pričom nahradí tmavšie zelené časti ich obvyklého dresu bielymi a biele logo Bora vymenili za čierne.

Zavrieť reklamu