Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Prečo Markovi Cavendishovi padá reťaz po šprintoch?

Cavendish vyhral na Tour de France štyri etapy, pričom v dvoch z nich mu po šprinte padla reťaz. Toto však nebolo prvýkrát, čo sa mu to stalo.
Martin Sarvaš
Prečo Markovi Cavendishovi padá reťaz po šprintoch?

Mark Cavendish vyhral až štyri etapy na tohtoročnej Tour de France. Podarilo sa mu tak vyrovnať historický rekord Eddyho Merckxa. Obaja majú na konte celkovo 34 etapových víťazstiev na Tour de France.

V šiestej a trinástej etape sa však stala tesne po víťaznom šprinte pri oslave Cavendisha zaujímavá vec – spadla mu reťaz. Cavendishova reťaz sa ledva udržala na prevodníkoch aj pri prvom víťazstve na Tour v 4. etape.

Nebolo to však po prvýkrát. To isté sa mu stalo aj tento rok v apríli pri víťazstve etapy na pretekoch Okolo Turecka.

„Cavendish je taký rýchly a silný, že to nezvláda ani jeho reťaz,“ napísal jeden z fanúšikov.

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 6. etape:

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 13. etape:

Cavendish preteká na špeciáli Specialized S-Works Tarmac SL7, ktorý by mal fungovať dokonale, a to najmä v rozhodujúcich momentoch pretekov. V reálnom svete by ste zaň zaplatili určite viac ako 10-tisíc eur. Kde je teda problém?

Portál cyclingweekly.com sa na to opýtal absolventa oxfordskej univerzity, inžiniera Dova Tate-a, ktorý nedávno vypracoval štúdiu o správaní kolies v skutočných podmienkach na ceste.

„Zaujímavá otázka. Prvá vec, ktorú treba spomenúť je, že Deceuninck-Quick-Step používa kolesá Roval’s Rapide CLX s nábojmi DT Swiss EXP s hviezdicovým systémom v orechu, ktorý je odlišný od klasického západkového systému. Nie som si úplne istý, ako tento orech zareaguje pod takou extrémnou záťažou v šprinte,“ povedal Tate.

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v na pretekoch Okolo Turecka:

Keď si pozriete detail pohybu tela  Marka Cavendisha na spomalených záberoch, uvidíte, že jeho šprint je doslova „násilný“.

„Cavendish hneď po šprinte prestane pedálovať, postaví  sa a vystrie ľavú nohu, ktorou trochu zaberie proti smeru pedálovania. A práve tento proti-pohyb sa prenesie do pohonu a spadne mu reťaz. Jeho reťaz za už aj tak poriadne natriasa počas celého šprintu, takže skutočne netreba veľa k tomu, aby nadskočila a spadla,“ vysvetlil Tate.

„Keď prestane pedálovať, malé množstvo točivého momentu sa prenesie do náboju a náboj sa pravdepodobne na moment stále točí dopredu spolu s kolesom.“

„Takáto kombinácia – hybná  sila reťaze vpred so zastavením či dokonca opačným pohybom kľúk – stačí na to, aby reťaz spadla, keďže už počas samotného šprintu sa poriadne natriasa,“ hovorí Tate.

„Povedal by som, že tam nie je iba jedna jediná príčina, ale ‚dokonalá búrka‘ niekoľkých mikropríčin,“ dodal Dov Tate.

Vaše komentáre

Aktuality

10:37 Dusty Days v Kálnici s účasťou svetových jazdcov!

V kálnickom bikeparku to bude v najbližších dňoch žiť a to poriadne. Uskutoční sa totoiž freeride akcia s názvom Dusty Days, na ktorú sú pozvaní tí najlepší svetoví jazdci!

Včera 12:15 Video: Victor Koretzky sa po pretekoch v XCC pustil do tímového kolegu Vidaurre Kossmanna.

Pretekári tímu Specialized Factory Racing si mali po pretekoch v Short Tracku čo vysvetľovať. Úspešnejší z tejto dvojice Martin Vidaurre Kossmann skončil v sobotu na treťom mieste a Victor Koretzky obsadil 4. pozíciu, s ktorou očividne nebol spokojný.

Včera 11:06 Fotogaléria: Najlepšie zábery z úvodného kola Svetového pohára v XCO v brazílskej Mairiporã.

Úvodné kolo v Brazílii bolo ohromne napínavé a plné zvratov. Najrýchlejšími jazdcami sa napokon stali Švédka Jenny Rissveds a Američan Chritopher Blevins.

Včera 10:51 Jenny Rissveds a Chritopher Blevins ovládli v napínavých pretekoch prvé kolo svetového pohára XCO v brazílskej Mairiporã.

Svetový pohár v horskej cyklistike odštartoval svojou prvou zastávkou v brazílskej Mairiporã. Elitní jazdci zvádzali súboje do úplného konca pretekov a o víťazoch sa rozhodovalo až v poslednom kole.

14.04.2024 Tom Pidcock bol v záverečnom šprinte štvorčlennej skupiny Amstel Gold Race najrýchlejší, Van der Poel mimo boja o víťazstvo.

Na druhom mieste v pretekoch skončil švajčiarsky jazdec Marc Hirschi, ktorý bol počas celých pretekov naozaj aktívny, avšak v šprinte na Pidcocka nestačil. Na treťom mieste v pretekoch skončil Tiesj Benoot.

Zavrieť reklamu