Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nové cestné tretry S-Works Ares sú o 1% rýchlejšie ako všetky predošlé modely Specializedu

Cieľom nového dizajnu tretier Ares je pohodlie a efektívnejší prenos výkonu.
Martin Sarvaš

Specialized predstavil úplne nové cestné tretry S-Works Ares. Výrobca tvrdí, že tieto topánky sú najrýchlejšie, aké doteraz vyrobili a majú o 7 Wattov vyšší prenos výkonu do pedálov, a to vďaka novému dizajnu zapínania bez „jazyku“.

Vyšší prenos výkonu je porovnávaný s tradičným systémom zapínania. Boa systém zapínania na tretrách Ares uťahuje káble z oboch strán naraz.

Tretry Ares sú momentálne najvyšším modelom cestných topánok a stoja 419 eur.

Čo sa týka vonkajšieho vzhľadu, dizajn tretier Ares je dosť zásadne odlišný od predošlých modelov. Uťahovacie kolieska Boa sú umiestnené na vrchnej časti topánky, pričom doposiaľ boli z boku.

Ako už sme spomínali, dizajn tretier Ares sa odlišuje od predchádzajúcich. Zatiaľ čo Specialized S-Works EXOS sa špecializuje na nízku hmotnosť a S-Works Vent sú do horúceho počasia, Ares sa sústredí na „dokonalé vyváženie medzi čo najefektívnejším prenosom sily a celodenným komfortom.“

Ide o veľmi ľahké topánky a vo veľkosti 42 vážia iba 440 gramov a sú dostupné v štyroch rôznych farebných dizajnoch.

Specialized tvrdí, že „S-Works Ares obmedzuje nakláňanie nohy v topánke, a to pomocou lepšieho upevnenia strednej časti chodidla a rozloženia tlaku na väčšiu plochu.“

Umiestnenie koliesok Boa sa trochu líši od predchádzajúcej topánky S-Works 7 a Specialized sa rozhodol pre verziu technológie, ktorá sťahuje káble na oboch stranách, čo znamená, že rovnomerne rozkladá tlak na chodidlo.

Tretry Ares tiež už nemajú jazyk, ktorý nahradila akási ponožka, ktorá má pridávať na komforte, keďže vnútri už nie sú žiadne ďalšie vrstvy, ktoré sa prekrývajú a tlačia na nohu, keď topánku pritiahnete.

Vnútorná „ponožka“ je vyrobená zo silného a elastického materiálu Dyneema, ktorý používajú viacerí výrobcovia pre svoje high-end modely už posledných päť rokov.

Asi je to samozrejmosť, ale vonkajšia podrážka tretier Ares je vyrobená z karbónu. Výrobcovia sa radi chvália číslami a v tomto prípade je index tuhosti 15.0.

Na dizajne S-Works Ares sa podieľalo viacero profesionálnych pretekárov, vrátane šprintéra Deceuninck–Quick-Step Sama Bennetta.

Bennet tvrdil, že doterajší dizajn tretier umožňoval príliš veľa priestoru pre pohyb vnútri topánky, ktorý mohol spôsobovať pocit oneskorenia zašliapnutia pri šprintovaní. Toto vám pravdepodbne nijako neovplyvní víkendové jazdy s kamošmi, ale vo svete pretekárskej cyklistiky na najvyššej úrovni rozhodujú aj tie najmenšie detaily.

Specialized tvrdí, že v tretrách Ares budete rýchlejší, ako v ktoromkoľvek ich predošlom modeli topánok. Výrobca tiež odvážne hovorí, že v porovnaní s topánkami s tradičným systémom zapínania ponúka Ares zvýšenie prenosú výkonu do pedálov o 7 Wattov a na 10 km vás zrýchlia o 14 sekúnd. V tlačovej správe o tretrách Ares sa tiež píše, že sú „o 1% rýchlejšie, ako ktorékoľvek naše topánky.“

Tieto čísla sú, samozrejme, z laboratórneho testovania, takže je ťažko odhadnúť, či a ako ovplyvnia prenos výkonu počas reálnej jazdy.

Detaily S-Works Ares

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu