Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tlmiče

Test: Tlmič Manitou Mara Pro

Hodnotenie: 3.5/5
615,13
Biker
Test: Tlmič Manitou Mara Pro

Hodnotenie: V strede zdvihu funguje veľmi dobre, bohužiaľ však nie je citlivý na malé nerovnosti, čo znižuje trakciu biku

Plusy: Množstvo rôznych nastavení

Mínusy: Necitlivý na malé nerovnosti; Nepodarilo sa nám nájsť ideálne nastavenie

Vzduchový tlmič s expanznou nádobkou má externe nastaviteľné tlmenie pomalej a rýchlej kompresie, ako aj tlmenie pomalého odskoku. Okrem nich je tu aj páčka platformy, ktorá má len dve zábavne pomenované polohy – Party znamená ten otvorený a Work ten zatlmený určený na výšľapy.

Nezvyčajné je, že tlak v negatívnej komore sa nevyrovnáva automaticky podľa tlaku v pozitívnej a nedá sa ani doladiť tlmičovou pumpou. Namiesto toho sa negatívka natlakuje pri nasádzaní komory na piestnicu tlmiča – čiže pri montáži a servise.

Vzduchová komora samotná je dostupná v troch rôznych objemoch a Manitou tvrdí, že ten stredný bude vhodný pre 99 percent jazdcov. Okrem samotných veľkostí komôr do nich môžete vkladať aj vložky, a tak rovnako meniť ich objem, a tým ovplyvňovať progresivitu chodu ku koncu zdvihu. Podľa osobných preferencií sa dajú vyladiť aj planžety, z ktorých každý súbor údajne funguje úplne nezávisle od toho druhého.

Jednoducho tlmič, ktorý, ak viete čo robíte, môžete naladiť presne podľa svojich preferencií a potrieb.

My sme tento tlmič testovali na enduro biku Orange Stage 6, ktorý sa sériovo dodáva s rovnako vzduchovým tlmičom s expanzkou RockShox Monarch Plus. Na počiatočný pohyb si vyžadoval o trochu väčší podnet, než sme čakali, no hlbšie vo zdvihu sa správal celkom dobre a rýchle nárazy pohlcoval ochotne a bez kopancov.

Poradil si aj s tými pomalšími, v ktorých sa zbytočne nezanáral, a dobrá bola aj progresivita, ktorá zabraňovala tvrdým dorazom na väčších dopadoch. Je to však práve spomínaná citlivosť na menšie nerovnosti, ktorá ho zrádza. V situáciách, keď sa bike hýbe na limite trakcie, tak dokáže podkopať sebavedomie.

Aj nám, samozrejme, napadlo znížiť tlak v tlmiči a následne pritiahnuť tlmenie pomalej kompresie. Aj na maximálnom tlmení jej však bolo málo na to, aby sa takto podhustený tlmič nezanáral v každej priehlbine. Vypýtali sme si teda druhý kus, no mal rovnaký problém.

Napriek množstvu externých točítok a možností vnútorných úprav sa nám nepodarilo nájsť ideálny kompromis medzi citlivosťou na malé nerovnosti a oporou v strede zdvihu. Spomínaná negatívna komora, ktorá by pomohla tlmič dostať do počiatočného pohybu, nám nepripadá byť dostatočne veľká alebo v nej nie je dostatočný tlak.

Má to však aj svoje pozitíva – do kopca sa nemusíte trápiť s prepínaním tlmiča do „Work“ módu. Jeho neochota hýbať sa totiž eliminuje väčšinu pohojdávania pri pedálovaní. Praktický je priepustný ventil, ktorý dovolí zatvorenému tlmiču pohnúť sa, ak dostane príliš veľký náraz.

Vaše komentáre

Aktuality

14:26 Video: Lyžiar a lyžiarka preskočili cez Tadeja Pogačara pred cieľom kráľovskej etapy Giro d’Italia.

Súrodenci Flora a Miro Tabanelli preleteli ponad Pogačarom tesne pred vrcholom stúpania Mottolino, kde sa Slovinec tešil už zo štvrtého etapového víťazstva na Gire.

10:48 Video: Julian Alaphilippe daroval Mircovi Maestrimu dres z víťaznej etapy na Giro d’Italia.

Alaphilippe vyhral dvanástu etapu po 130 km v úniku a 11-kilometrovom sóle, pričom veľkú časť trasy prešiel v úniku len vo dvojici s Talianom Mircom Maestrim, a práve vďaka nemu dokázal ušetriť dostatok síl na záverečný víťazný útok.

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu