Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Opravy a údržba

Návod: Ako na malý servis tlmiča RockShox Deluxe alebo SuperDeluxe

Týchto pár úkonov by ste mali pre optimálny výkon a životnosť tlmiča robiť každých 50 odjazdených hodín.
Martin Sarvaš

Budete potrebovať sadu tesnení na repas od RockShox.

1. Najprv podľa inštrukcií výrobcu odmontujte tlmič z rámu. Pravdepodobne ho budú v ráme držať dve skrutky cez oká. Povrch tlmiča dôkladne vyčistite, aby ste pri rozoberaní nekontaminovali vnútro. Z piestnice zvlečte červený O-krúžok.

2. Odskrutkujte čiapočku vzduchového ventilu a pripojte k nemu tlmičovú pumpu. Poznačte si nameraný tlak. Následne pomocou odvzdušňovacieho tlačidla na pumpe vypustite z tlmiča vzduch. Odmontujte pumpu a tenkým predmetom vypustite z ventilu zostávajúci vzduch.

3. Z oka na piestnici (na tenšom konci tlmiča) odmontujte prstami podložky a následne pomocou nástroja na lisovanie ložísk vytlačte von valček. Ak takýto nástroj nemáte, môžete použiť zverák a 8mm nástrčný orech ako na fotke, ktorým valček vytlačíte do 14mm orecha.

4. Do zveráka uchyťte tlmič za oko na širšom konci. Cez oko na piestnici prevlečte handru, aby rezervoár v prípade zvyšného tlaku vnútri neodletel z tlmiča. Rezervoár pevne uchopte a proti smeru hodinových ručičiek ho odskrutkujte a zvlečte dole z piestnice.

5. Spoza piestu odoberte kompenzátorovú pružinu a dajte ju nabok. Spod závitu na rezervoári odoberte gumený O-krúžok. Celý povrch rezervoára vyčistite izopropyl alkoholom alebo odmasťovačom a handrou a následne nahoďte nový O-krúžok zo servisnej sady.

6. Prstami stlačte a zo zúženého konca rezervoára vyberte stieracie tesnenie. Biele poistné tesnenie podoberte pomocou tenkého predmetu tak, aby ste nepoškriabali kov, a vyberte ho. Prepichnite čierne štvorité tesnenie za ním a vyberte ho tiež. Vnútro rezervoára vyčistite.

7. Nainštalujte nové štvorité tesnenie zo sady do najhlbšej drážky. Najprv ho medzi prstami stlačte na ovál a do drážky vtlačte jeden koniec. Následne dnu vsuňte aj zvyšok. Rovnakým postupom nainštalujte aj nové poistné tesnenie rovno nad štvorité. Stenčené konce by sa mali prekrývať.

8. Nové stieracie tesnenie nainštalujte do prvej drážky v rezervoári. Zúžený koniec by mal smerovať von. Vnútra nainštalovaných tesnení štedro potrite vazelínou zo servisnej sady. Rezervoár máte hotový, môžete ho dať nabok a pustiť sa do tela tlmiča.

9. S telom tlmiča vo zveráku rukou zvlečte z piestu dva biele klzné krúžky a čierne tesnenie. Pomocou izopropyl alkoholu alebo odmasťovača a handričky vyčistite všetko, čo vidíte, vrátane piestu a závitov.

10. Na piest nainštalujte hrubší klzný krúžok tak, aby sa zúžené konce prekrývali. Na piestnicu navlečte nové tesnenie piestu tak, aby sedelo tesne nad hrubším klzným krúžkom. Tenší krúžok nainštalujte tesne nad tesnenie. Vyčistite a nainštalujte aj kompenzačnú pružinu.

11. Na nové piestne tesnenia naneste štedrú vrstvu vazelíny zo sady. Prechyťte tlmič vo zveráku tak, aby smeroval nadol pod 45-stupňovým uhlom. Do rezervoára vstreknite polovicu oleja zo sady a navlečte ho na telo tlmiča, až kým sa dnu nezasunie aj piest. Vstreknite dnu aj druhú polku.

12. Silou potlačte rezervoár smerom k závitom. Odpor by mal klesnúť, keď vzduch unikne cez priepustný otvor. Zaskrutkujte rezervoár a rukou ho utiahnite pevne, no nie z celej sily. Indikátorom správneho utiahnutia sú logá vycentrované s točítkami.

13. Na piestnicu navlčete nový červený O-krúžok. Do oka piestnice nalisujte naspäť valček – upnite ho do zveráka pomocou 14mm orecha a zverák utiahnite ako na fotke. Valček by mal z oboch strán tlmiča trčať rovnomerne. Nainštalujte naspäť aj podložky stenčeným koncom von.

14. Nafúkajte tlmič na predtým poznačený tlak a namontujte ho naspäť do rámu. Sadnite si na bike. Keď sa zanorí do zhruba 15 až 20 percent, mali by ste počuť, ako sa vnútri vzduch prepúšťa a tlmič zmäkne. Znovu skontrolujte tlak a v prípade potreby dolaďte. Nezabudnite na čiapočku ventilu.

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 11:24 Nový sponzor, bicykle, posily a rozpočet 26 miliónov eur. Tím Decathlon AG2R má v roku 2024 veľké ambície.

„Ak jazdci nebudú vyhrávať, nebudú môcť povedať, že je to kvôli bicyklom,“ hovorí manažér tímu Vincent Lavenu.

Včera 10:48 UCI výrazne zvyšuje pokuty za nevyhovujúce oblečenie a privysoko vytiahnuté ponožky.

Medzinárodná cyklistická únia upravila predpisy pre viacero menších priestupkov a nové pokuty začnú platiť od začiatku roka 2024.

Včera 10:21 Zlodeji ukradli pretekárske bicykle Pinarello z ústredia značky za takmer 250-tisíc eur.

Zlodeji sa počas jedného dňa vlámali do budovy v Trevise až dvakrát a ukradli celkovo 19 špičkových pretekárskych bicyklov. (La Tribuna di Treviso)

Včera 09:37 Ineos v úpadku? Jazdci idú radšej do Jumbo, aj napriek nižším platom.

Z tímu Ineos Grenadiers odišiel manažér Rod Ellingworth spolu so športovým riaditeľom Rogerom Hammondom a asistentom Matteom Tosattom.

28.11.2023 Detaily nových pretekárskych bicyklov Van Rysel RCR tímu Decathlon AG2R La Mondiale v roku 2024.

Tím AG2R Citroën mení hlavného sponzora a v roku 2024 sa premenuje na Decathlon AG2R La Mondiale. Okrem zmeny hlavného sponzora prechádza francúzsky tím z bicyklov BMC na značku Van Rysel, ktorá patrí Decathlonu.

Zavrieť reklamu