Biker.sk

MULTIVITAMÍNY ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Prečo je nenosenie helmy nezodpovedné voči vám, vašim blízkym i celej spoločnosti?

Helma nepatrí na ruksak či riadidlá. Helma patrí na hlavu.
Martin Sarvaš

Písať dôvody, prečo by ste mali mať na hlave helmu pri jazde na bicykli, mi pripadá trochu absurdné, pretože by to malo byť úplnou samozrejmosťou, aj keď podľa poslednej úpravy zákona o cestnej premávke to už, bohužiaľ, nie je povinné.

Prednedávnom zrazil úmyselne 18-ročný vodič dvoch cyklistov a podobné incidenty sa stávajú čoraz častejšie. Predstavte si, ako by títo cyklisti dopadli, keby nemali helmy.

Bohužiaľ, na cestách i v lesoch sú cyklisti bez heliem častým úkazom.

Máte bicykle za tisíce eur. Naozaj nemáte tých pár eur na helmu? Alebo sa vám zdá nepohodlná? Alebo si myslíte, že si helmou pokazíte ofinu?

Faktom je, že jazdou bez helmy vzbudzujete jediný dojem – ste nezodpovedný hlupák. Bez pardónu.

Prečítajte si tiež

Helma nepatrí na ruksak či riadidlá

Dosť častým úkazom sú aj cyklisti, ktorí majú helmu zavesenú na riadidlách či ruksaku. Predpokladám, že dôvodom je, že cyklistom je v helme teplo. V prípade horských cyklistov si helmu z ruksakov zvesia a dajú na hlavu až na začiatku trailu, pred zjazdom.

Nosiť helmu pripevnenú na ruksaku či zavesenú na riadidlách je asi aj viac absurdné, ako nenosiť ju vôbec. Keď už máte helmu, dajte si ju na hlavu.

Nesťažujte sa, že sa vám potí hlava, že je nepohodlná alebo kazí imidž. Nech máte akúkoľvek helmu, je to vždy lepšie, ako nemať žiadnu. Helma má byť na hlave.

V súčasnosti je v ponuke obrovské spektrum heliem s rôznym určením a dajú sa kúpiť aj pekné helmy za pár eur. Je to investícia, ktorú by ste mali spraviť hneď, keď si kúpite bicykel.

Prečítajte si tiež

Bez helmy ste nezodpovední voči sebe i všetkým okolo vás

Helmou môžete často predísť nezvrátiteľným následkom úrazov. Samozrejme, neplatí to vždy, avšak riziko vážneho poranenia hlavy a mozgu si nosením helmy dosť zásadne znížite.

Argument, že „je to moja vec, moje zdravie,“ neobstojí, pretože v skutočnosti to tak nie je.

Ak sa zraníte, niekto sa o vás musí postarať, pomôcť vám či privolať pomoc. V nemocnici sa o vás musia postarať zdravotníci a lekári. V horšom prípade môžete mať trvalé následky a celý život sa budú musieť o vás starať vaši blízki.

Aj keď to znie nepríjemne, môžete sa stať záťažou pre rodinu, kamarátov i spoločnosť. A to všetko úplne zbytočne kvôli tomu, že ste tvrdohlaví.

Život máte iba jeden

Na cestných bicykloch idete pri zjazdoch rýchlosťou 70km/h a často aj rýchlejšie. Predstavte si, že v tejto rýchlosti spadnete a narazíte hlavou o zem. Výsledkom bude dosť pravdepodobná smrť, v lepšom prípade doživotné následky.

Úraz na ceste si nemusíte však spôsobiť iba sami a stačí jeden menej pozorný vodič a pri zrážke s autom jednoducho nespravíte nič. Zostáva iba dúfať, že prežijete.

V lesoch sa môže stať v každom jednom momente, že spadnete. Nejazdíte po rovných cestách a ak jazdíte často, v určitom momente sa pádu jednoducho nevyhnete.

Pri zjazdoch idete vo veľkých rýchlostiach cez rôzne prekážky, korene, kamene či pomedzi stromy. Pád a náraz hlavou v takomto prípade môže mať rovnako veľmi vážne dôsledky. A opäť zopakujem, zostáva iba dúfať, že prežijete.

Nie ste mačka, nemáte deväť životov. A helma je presne to, čo vám pri páde môže zachrániť život.

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu