Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Elektrické bicykle

Test: Haibike SDURO FullSeven LT 7.0

Nesúďte knihu podľa obalu.
Hodnotenie: 4/5
4 999
Biker
Test: Haibike SDURO FullSeven LT 7.0

Verdikt: Veľmi komfortný e-bike s potenciálne masívnym dojazdom ideálny na epické výjazdy

Plusy: Veľký dojazd – zvlášť po dokúpení prídavnej batérie; Dobre a pohodlne fungujúce odpruženie; Na e-bike celkom priaznivá cena

Mínusy: Dlhá zadná stavba zhoršuje ovládateľnosť; Tvrdé plášte držia len málokde; Vo veľkosti XL vyzerá podstatne horšie ako v menších

Podnadpis tohto testu môžete chápať vo viacerých rovinách. Sduro Fullseven sa vám síce nemusí páčiť, no v skutočnosti ide o dobrý bike, ktorý tomu správnemu jazdcovi naozaj sadne. A kto je ten správny jazdec? Ani to nemusí byť pri pohľade na zdvih či geometriu hneď jasné.

Rám

Hliníkový rám so zaujímavo riešeným zavesením motora má zdvih 160 mm. Na vrchu spodnej rámovej trubky sa nachádza koľajnička modulárneho systému, do ktorej môžete uchytiť napríklad prídavnú batériu, ktorá už aj tak vysokú kapacitu 625 Wh zvýši na celkových 1125 Wh.

Zadná stavba je dlhá 455 mm, a to je aj na e-bike celkom veľa. Keby Haibike netrval na osadení masívneho 38-zubového prevodníka, mohla by byť očividne kratšia.

Komponenty

Kokpit na 780 mm širokých rajdoch je kombináciou hneď štyroch rôznych výrobcov – štvorpiestové brzdy sú od Magury, 12-rýchlostné radenie SX od SRAM-u, teleskopka Haibike a displej Bosch.

Výsledkom je množstvo objímok a je takmer nemožná úloha nastaviť ich tak, aby ste k všetkému mali prístup bez prechytávania, mimochodom, veľmi príjemných gripov.

Odpruženie funguje veľmi dobre a bez akéhokoľvek pohojdávania aj bez zapnutej platformy. Vidlica je krásne citlivá, hoci na náročnejšie traily by si žiadala trochu zvýšiť progresivitu vložením viacerých objemových vložiek. Aj pod plným zášľapom perfektne fungujúce radenie je zase jasným dôkazom toho, že e-biky si naozaj zaslúžia mať niektoré komponenty ušité na mieru.

Jazda

Bike je osadený ako tank a aj niektoré čísla geometrie, ako 66-stupňová hlava, naznačujú jeho krvilačnosť v náročnom teréne. Pri jazde sme sa však stále nevedeli zbaviť pocitu, že bude vhodný skôr na epické výjazdy, na ktorých ponúkne komfort a bezpečnosť. To je, našťastie, aj to, na čo ho sám Haibike v marketingových textoch odporúča.

Pokiaľ ide o bombardovací nálet na rockgardeny, bez obáv sa stačí zaprieť do rajdov a pustiť brzdy. Dlhá zadná stavba však sťažuje jeho ovládateľnosť na technickejších trailoch a vyššia hmotnosť znižuje možnosť precíznejšej práce s bikom.

Osadené 2,8-palcové plášte svojím objemom zachádzajú až do teritória fatbikov, no skutočným kameňom úrazu je tvrdšia zmes gumy Speedgrip vpredu aj vzadu. Výmenou za nejaké trochu užšie, odolnejšie a z mäkšej zmesi gumy však bike rozhodne trocha ožije a zároveň získa viac stability.

Sduro nie je možno okrem potenciálneho dojazdu radikálne v žiadnom smere. A to je väčšinou dobre. Skúseného jazdca nebude výrazne limitovať a toho neskúseného nezastihne nepripraveného.

Tichý motor Bosch poslednej generácie pritom zaberá naozaj mocne, no má podstatne plynulejší a prirodzenejší nástup než staršie verzie. Jeho prítomnosť tak najväčšmi prezrádza veľký a dobre čitateľný, hoci trochu lacno pôsobiaci displej.

Napriek vysokému zdvihu tak za Sdurom Fullseven nehľadajte elektrifikované enduro. Je to trailbike, ktorý vďaka svojim dlhým nohám ponúkne naozaj veľa komfortu. Má obrovský dojazd a veľmi dobrý motor. Limituje ho len pár nešťastne zvolených komponentov. Tie sa však, našťastie, na rozdiel od rámu dajú časom vymeniť.

Špecifikácia
  • Rám hliníkový, 160 mm
  • Vidlica RockShox Yari RC 160 mm
  • Tlmič RockShox Deluxe Select PlusPohon SRAM SX Eagle (1×12)
  • Kolesá ráfiky Rodi Tryp 35, náboje Haibike,
  • Plášte Schwalbe Nobby Nic Evo SnakeSkin 27,5 x 2,8Brzdy Magura MT5 (203/203 mm)
  • Riadidlá/predstavec Haibike TheBar 780 mm/Haibike TheStem 50 mm
  • Sedlovka/sedlo Haibike teleskopická 160 mm/Haibike TheSaddle
  • Hmotnosť 25,2 kg (XL, bez pedálov)
  • www.haibike.com

Vaše komentáre

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu