Biker.sk

FUNKČNÁ ŠATKA ZDARMA K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Novinky

Čo sa píše v slovenskom zákone o predchádzaní cyklistov?

Slovenská polícia odporúča bezpečnú vzdialenosť pri predchádzaní cyklistov minimálne 1,5 metra. Bohužiaľ, slovenský zákon je v tomto ohľade veľmi vágny.
Martin Sarvaš

Slovenské zákony, bohužiaľ, nedefinujú presnú a bezpečnú vzdialenosť, ktorú by mali dodržiavať vodiči áut pri predchádzaní cyklistov.

„Pri predchádzaní musí zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla osobitne od cyklistu a chodca,“ píše sa v Zákone o cestnej premávke a zároveň to je jediná úprava v zákone, ktorá spomína predchádzanie cyklistov.

„Táto vzdialenosť pri predchádzaní cyklistu nie je v našom zákone stanovená. Z hľadiska bezpečného obchádzania cyklistu odporúčame však minimálne jeden a pol metra,“ hovorí policajt vo videu, v ktorom vysvetľuje, ako by mali vodiči predchádzať cyklistov.

Pozrite si tiež

Dopravné okienko (10.)

DOPRAVNÉ OKIENKO (10.): AKO MÁM AKO VODIČ VOZIDLA SPRÁVNE OBIEHAŤ CYKLISTU?

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 16. augusta 2018

 

„Cyklista je v zmysle zákona vodič nemotorového vozidla, ktorého pri predchádzaní alebo zaraďovaní nesmiete ohroziť alebo obmedziť. Samozrejme, je potrebné dať znamenie o zmene smeru jazdy,“ dodáva policajt.

Dokým však nebude uvádzaná minimálna bezpečná vzdialenosť 1,5 metra pri predchádzaní cyklistov zakotvená v zákone, vodiči ju jednoducho dodržiavať nebudú. V Taliansku či Španielsku je táto vzdialenosť presne daná zákonom a pri porušení tohto predpisu môžete prísť o vodičský preukaz.

V Česku sa nedávno rozbehla kampaň, ktorá práve upozorňuje na bezpečnosť na cestách pri predbiehaní cyklistov šoférmi áut s názvom Jeden a pol metra. Ambasádormi projektu sú aj Peter Sagan či Pavol Habera.

Prečítajte si tiež

Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia