Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Recenzie

Test: Fotoaparát Olympus Stylus TG-Tracker

Olympus nie je na trhu s odolnými kamerami žiadnym nováčikom a foťáky z línie Stylus Tough sme testovali už pred niekoľkými rokmi. Tento rok do rodiny pribudla prvá akčná kamera, ktorá pokračuje v nastolenej dizajnovej téme farebnej kapotáže a industriálnych prvkov.
Hodnotenie: 3.5/5
349
Biker

Napriek tomu, že TG-Tracker nepoužíva žiadne ďalšie ochranné obaly, ide o úctyhodne odolné zvieratko. Pod vodu sa môže pozrieť do hĺbky 30 m, spadnúť môže z hlavy priemerného basktebalistu NBA, vydrží teplotu -10 stupňov a tlak 100 kg. To všetko s malým výklopným (no nie otočným) displejom na boku. Ten ponúka celkom nízke rozlíšenie, no na overenie si správneho uhla či na zobrazovanie údajov zo senzorov a GPS modulu bohato stačí.

Tu sa pozvoľna dostávame aj ku pôvodu mena Tracker – kamera dokáže jazdu nielen nahrávať, ale aj trackovať prostredníctvom manometra, akcelerometra, teplomera a v neposlednom rade GPS. Samotné obohatenie záberov z jazdy o aktuálnu rýchlosť či preťaženie pri dopade zo skoku nie je na trhu s akčnými kamerami už dávno žiadnou novinkou, no Tracker počas nahrávania sleduje prudké zmeny v údajoch a do videoklipu pridáva záložky. Rozmetali ste sa niekde počas svojej finálovej jazdy? Stačí nájsť príslušný marker zmeny preťaženia a pod kopcom si priamo prehrať kľúčový moment.

Malý výklopný displej stačí aj na kontrolu, či ste naozaj nahrali všetko, čo ste chceli.

Logovanie údajov funguje aj nezávisle od nahrávania: zaznamená teda celý výlet, aj keď si z neho nakrútite len pár úsekov. Jeden veľký palec dole sa však predsa len nájde – trasy sa nám nepodarilo nijako vyexportovať a nahrať na stránky ako Strava či Garmin Connect. Späť k pozitívnym vlastnostiam. V porovnaní s konkurenciou ponúka výnimočnú kapacitu batérie – očakávať môžete približne vysoko nadštandardnú hodinu a pol nahrávania.

Súboj čísel s väčšinou konkurencie vyhráva aj ultraširokouhlým 204° zorným poľom či LED-kou umiestnenou nad displejom s prekvapivo jasnými 60 lúmenmi. Ak sa však pripravujete na premakané zábery z nočnej jazdy lesom, musíme vás sklamať – od nich má ešte veľmi ďaleko. Napriek tomu sa však nájdu situácie, v ktorých svetielko príde vhod – podľa výrobcu najmä pri natáčaní pod vodou.

 

Kvalita videa

Kamera zvláda nahrávať obe „povinné“ rozlíšenia – ako full HD 1080 p pri 60 fps, tak ultra HD 4K pri 30 fps, ako aj vysoký framerate až 240 fps pri 720 p na ultraslowmotion zábery. Absentuje tu možnosť zvoliť framerate 24, resp. 25 fps, pri čom by mali zbystriť najmä filmári. Malé „ale“ sa nájde aj v prípade maximálneho rozlíšenia: s relatívne malým 7,2 MP snímačom musí výkonný procesor TruePic VII pri nahrávaní do 4K či fotení 8 MP snímok tzv. interpolovať, teda elektronicky si „domýšľať“ pixely, ktoré mu chýbajú.

Výsledkom je v porovnaní s tvrdou konkurenciou najmä vo full HD rozlíšení celkom priemerná kvalita videa. Ultra HD rozlíšenie už je na tom viditeľne lepšie s o niečo vernejšími farbami a lepším dynamickým rozsahom. Na nadpriemernej úrovni je naopak výkon v slabom svetle, kde prichádza k slovu objektív s nízkou konštantnou clonou F2.

S „GoPro“ úchytom je možností naozaj nekonečne veľa. Malé zrkadielko na montážnom adaptéri mimochodom slúži na selfies.

Pri foťákoch od Olympusu zvyčajne ospevujeme ich vynikajúci systém 5-osej stabilizácie. Elektronická 5-osá stabilizácia obýva aj TG-Tracker. Na biku je však lepšie používať ju selektívne. Najlepšie výsledky sme dosiahli s kamerou na hrudi, kde jednoducho urobila video plynulejším. Naopak, s kamerou na rajdoch sa jej vysokofrekvenčné vibrácie od predného kolesa odstrániť nepodarilo.

Za spomenutie stoja aj dva nekryté mikrofóny umiestnené v prednej časti kamery. Zatiaľ čo pri stacionárnom natáčaní dodávajú nadpriemernú kvalitu zvuku, len čo sa s kamerou rozbehnete nad určitú rýchlosť, dominuje šum vetra.

 

Veci okolo

V smartfóne kameru sprevádzajú hneď dve appky – Ol.Share na ovládanie a sťahovanie videí a Ol.Track na sťahovanie GPS dát. Appka tiež dokáže cez (poväčšine výkonnejší) GPS modul telefónu poslať informácie kamere, aby našla rýchlejšie svoju polohu, a priamo v telefóne si môžete aj prehrať video doplnené o rôzne údaje zo senzorov.

Pištoľový grip pohodlne padne do ruky.

V balení však kameru nesprevádza veľa. Nájdete tu predsádku objektívu určenú na nahrávanie vo vode, montážny adaptér a malý grip pripomínajúci rukoväť pištole, cez ktorý sa veľmi pohodlne a presne nahráva z ruky. Veľmi zaujímavé rozhodnutie je nielen žiaden úchyt na helmu či rajdy nepriložiť, no ani ho nevyrábať. Olympus sa namiesto tvrdohlavého presadzovania vlastných štandardov rozhodol uznať lídra na trhu a spomínaný montážny adaptér vybavil rovnakým úchytom, ako používa GoPro a množstvo iných značiek. Možnosti uchytenia sú teda prakticky neobmedzené, a hoci aspoň základný samolepiaci úchyt v balení predsa len byť mohol, aspoň neplatíte za niečo, čo možno nechcete.

Jednu drobnosť však predsa len vyčítať treba – kamera je trochu ťažšia vpredu a s úchytom umiestneným vzadu má tendenciu pri silných otrasoch sklápať sa nadol. S hmotnosťou 176 g je tiež jej prezencia najmä na malej trailovej helme celkom cítiť. Za zabudovaný displej a najmä vyššiu kapacitu batérie však tých pár gramov navyše bez diskusie stojí.

Neupravovaný screenshot z videa v rozlíšení 4K pri 30 fps. Obrovské zorné pole zachytáva množstvo periférnych detailov.

 

Názor testera

TG-Tracker ako celkový balík vlastností nie je medzi akčnými kamerami revolúciou ani novým kráľom. Neponúka nevídanú kvalitu videa ani bezkonkurenčnú odolnosť či unikátne možnosti uchytenia. Čo však ponúka, je množstvo malých funkcií, ktoré nenájdete takmer nikde inde – od dlhej výdrže batérie cez spôsob využívania prídavných senzorov až po malé svetielko nad objektívom. Ktorákoľvek z nich môže rozhodnúť, že práve pre vás bude malý zelený Olympus úplne jasnou voľbou z obrovskej ponuky akčných kamier na trhu. Hlavné nedostatky ako nemožnosť exportovať trasy sa našťastie dajú odstrániť softvérovým updatom, ktorý sa hádam objaví čoskoro.

 

Appka vám ukáže všetky údaje o jazde, ktoré ste chceli vedieť – plus tlak vzduchu.

Kontakt: www.olympus.sk

Text & foto: Filip Stifler Nagy

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu