Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Horské bicykle

Test: Galaxy Perseus 29 XT 2×11

Galaxy sa dizajn tohto bicykla naozaj podaril. Aj keď ide o značku orientujúcu sa skôr na strednú a nižšiu cenovú kategóriu, najvyšší model pretekárskeho XC-čka Proteus sa vyhol neduhu tejto kasty so zbytočne komplikovanými dizajnmi s množstvom rôznych farieb.
Hodnotenie: 4/5
2 851
Biker
Test: Galaxy Perseus 29 XT 2×11

Tuhý rám bude vyhovovať najmä pretekárom, ktorí ocenia aj ľahké a pritom komfortné gripy či rozsiahlu nastaviteľnosť vidlice

Pohon a brzdy zo sady XT patria k tým najlepším na trhu a samotná vidlica stojí viac ako tretinu ceny bicykla

 

O niečo lepšie plášte budú zrejme vašou prvou investíciou do bicykla po kúpe

Na jednej strane sú tu niektoré výnimočne dobré a drahé komponenty, na strane druhej niekoľko produktov, ktoré sú ich kontrastným protipólom

Jasné kompromisy
Čierna hrá na tomto biku prím a oranžová ako jediná ďalšia farba sekunduje v podobe jednej z najlepších a najľahších XC vidlíc na trhu Fox 32 Step-cast, pohodlných (a opäť ľahkých) silikónových gripov či na oranžovo eloxovaných niplov. Napriek tomu, že niektoré z komponentov naozaj patria do mušej váhovej kategórie, nie je celková hmotnosť tohto hardtailu v najmenšej 17,5-palcovej veľkosti nijako oslnivá. Hneď na prvý pohľad sú tu však jasné miesta, na ktorých budete môcť z 11,3 kg bez pedálov v budúcnosti skresávať – výmenou lacnejších dielov kokpitu, sedlovky a sedla od nám neznámej značky MUD či ráfikov Rodi Black Rock.

Ride hard
Časť z gramov navyše má na svedomí aj karbónový rám, no ten zas svoju hmotnosť vyvažuje veľkou tuhosťou. Na 29-eroch vidíme zadné rýchloupináky naozaj neradi, no treba uznať, že tu absenciou pevnej osky rám pri mocných zášľapoch nijako netrpí. Vpredu, tu už pevnú 15 mm osku nájdete a nie hocijakú – príplatková oska Kabolt je nádherne ľahučká, no jej nevýhodou je, že koleso nevyberiete bez inbusu. Tuhosť sa však prejavuje nielen v horizontálnom smere, ale aj vertikálnom. Spodné vzpery zadnej stavby sú vysoké a hranaté a pri tých vrchných absentujú očividné miesta na prepružovanie pri nárazoch, a tak je Perseus skôr z tých viac „hard“ hardtailov na trhu. Príliš veľkú poddajnosť neočakávajte ani od úzkych 2,1-palcových plášťov Kenda Slant Six, ktoré sú svojím oblým profilom jasne stavané s dôrazom na rýchlosť v priamom smere než na skúšanie náklonov v zákrutách.

Zaslúži si to
Perseus stavia na osvedčenú geometriu, ktorou rozhodne neurazí. So 70-stupňovou hlavou triafa ten správny pomer medzi obratnosťou a stabilitou, a hoci by sme osobne prijali o kúsoček širšie rajdy než osadené 700 mm, vieme, že v tejto kategórii budeme skôr v menšine. Správaniu prednej časti bicykla kraľuje skutočne fenomenálne chodiaca vidlica a vzadu zase radí sada XT 2 x 11 s naozaj obrovským rozsahom prevodov na dupanie na čele pretekov až po trialové driapanie sa hore technickými výjazdmi. Práve v kontraste s týmito komponentmi, ktoré patria k tomu najlepšiemu na trhu, a skutočne miliónovým dizajnom tak naozaj kolú oči niektoré lacné komponenty. Kolesá, plášte a kokpit so sedením tu evidentne boli miestom skresávania výslednej ceny. Ich výmenu si však Perseus rozhodne zaslúži.

Podľa dizajnu by mohol stáť aj dvojnásobok a osadený je niektorými z tých najlepších výrobkov na trhu. O lepšie hodnotenie ho pripravilo pár okatých skratiek.

www.galaxy-bike.cz

 

Aktuality

10:22 Michael Kolář: Preteky ma už netrápia. Jazdím pre radosť, baví ma zdokonaľovať sa.

Manažér slovenského enduro tímu OKOEVERYWHERE a bývalý profesionálny cestný cyklista chce odovzdať svoje skúsenosti svojim zverencom a mladšej generácii.

09:30 Demi Vollering vyhrala dve zo štyroch etáp aj celkovú klasifikáciu pretekov Okolo Burgosu.

27-ročná Holanďanka pokračuje v skvelých výkonoch a po víťazstve celkového hodnotenia pretekov Vuelta España Femenina a Okolo Baskicka, si pripísala ďalšiu výhru na pretekoch Okolo Burgosu.

09:16 Sam Bennett vyhral štyri etapy aj celkové hodnotenie na pretekoch Štyri dni Dunkerque.

Okrem dvoch víťazstiev bol Bennett raz druhý a raz tretí. Na druhom mieste skončil celkovo len 22-ročný Francúz Paul Penhoët a tretí bol o rok starší Belgičan Jenno Berckmoes.

08:58 Na Giro d’Italia je dnes deň voľna. Pogačar vedie tak suverénne, že zvyšok Gira môže ísť už len ako tréning na Tour.

V celkovej klasifikácii sú priebežne na druhom a treťom mieste Geraint Thomas a Dani Martínez so stratou necelých sedem minút, takže Pogačarovi už fakticky stačí prísť v bezpečí do Ríma.

Včera 17:33 Nezastaviteľný Tadej Pogačar zaútočil 14 km pred cieľom a suverénne vyhral kráľovskú etapu Giro d’Italia.

Výborným výkonom prekvapil Nairo Quintana, ktorý skončil v 15. etape na druhom mieste a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pogačar si výrazne navýšil náskok v celkovej klasifikácii na necelých sedem minút pred Geraintom Thomasom a Danielom Martínezom.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu