Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S FUNKČNOU ČELENKOU GARMIN IBA ZA 18,90€!
Poradňa

Návod: Ako správne vybrať veľkosť detského bicykla?

Jednoduchý sprievodca výberom správnej veľkosti kolies na bicykloch pre najmenšie deti i puberťákov. Od najmenších odrážadiel až po detské bicykle s 26-palcovými kolesami.
Biker

Vybrať si správnu veľkosť bicykla je jednou z najdôležitejších aspektov pri kúpe bicykla. A je to ešte dôležitejšie, pokiaľ ide o naše malé ratolesti, ktoré sa ešte iba učia jazdiť na bicykli.

Detské bicykle majú spravidla veľkosť rámu podmienú veľkosťou kolies, ktoré sa uvádzajú v palcoch („). Kolesá sa pohybujú od najmenších 12″ kolies, cez 14″, 16″, 18″, 20″, 24″ po 26“. 27,5-, 28- a 29-palcové kolesá sú určené pre dospelých.

Prečítajte si tiež

Ako vybrať správnu veľkosť kolies?

Pri výbere správnej veľkosti bicykla treba brať do úvahy v prvom rade výšku a vnútornú dĺžku nohy (od rozkroku po zem), podľa ktorých sa dá väčšinou stanoviť vhodná veľkosť.

Uvádzaná tabuľka je iba odporúčacia a vždy je ideálne bicykel vyskúšať predtým, než ho kúpite. V mnohých prípadoch majú výrobcovia uvádzané vlastné tabuľky pre odporúčané veľkosti bicyklov.

Vek Min. výška Min. dĺžka vnútornej strany nôh Veľkosť kolies bicykla
2+ 88cm 30cm 12″
3+ 98cm 38cm 14″
4+ 104cm 42cm 16″
5+ 112cm 46cm 18″
6+ 120cm 52cm 20″
8+ 127cm 57cm 24″
10+ 140cm 64cm 26″

Od odrážadiel až po skutočné bicykle

Tie najmenšie deti si môžu zvykať na bicykle už približne od 2 rokov na malých odrážadlách bez pedálov, na ktorých sa pohybujú odrážaním od zeme.

Ak chcete vaše deti naučiť bicyklovať čo najskôr, odrážadlá sú skvelé, pretože deti sa postupne naučia udržiavať rovnováhu, pretože na bicykloch so 14-palcovými kolesami už bývajú pedále. Aj keď si viete pomôcť bočnými prídavnými kolieskami, dieťa sa rýchlejšie naučí držať balans, ak už má skúsenosti z odrážadla.

S vekom postupne deti rastú a vo veku okolo 10 a viac rokov už môžu mať bicykle s 26-palcovými kolesami, ktoré boli pred pár rokmi štandardom aj na bicykloch pre dospelých.

Odrážadlá s 12″ kolesami sú skvelou voľbou pre deti od 2 rokov. Zvykajú si na nich na pohyb na bicykli i na udržiavanie rovnováhy.
Malý 5-ročný cyklista so svojim bicyklom so 14″ kolesami.
7-ročná Delia so svojim bicyklom s 20″ kolesami.
8-ročná Neva má na svojom Treku 24-palcové kolesá.
Caleb má 13 rokov a jeho Cannondale má 26-palcové kolesá.

Vaše komentáre

Aktuality

12:13 Dusty Days 2023 sa uskutočnia koncom apríla v Kálnici.

Freeride podujatie Dusty Days majú na svedomí chalani z Bikes on Film v spolupráci s Freeride Bikepark Kálnica.

12:04 Bikecheck: Elektrobicykel CTM Switch Denisa Kohúta.

Denis Kohút je popredný slovenský zjazdár a okrem iného trénuje aj na elektrobicykli CTM Switch.

10:55 Musíte vidieť: Dokument zo zákulisia, keď Peter Sagan vyhral skvelým sólo útokom monument Okolo Flámska.

„Taktika bola jasná – chcel som prísť do cieľa sám,“ povedal Peter Sagan po víťazstve svojho prvého monumentu v kariére.

10:15 Video: Peter Sagan ukazuje obrovskú silu i rovnováhu v drepe na jednej nohe.

Tím TotalEnergies zverejnil pri želaní k Saganovým 33. narodeninám video, v ktorom drepuje na jednej nohe na mäkkej balančnej podložke.

10:00 Video: Peter Sagan hovorí o ukončení kariéry a návrate k horskému bicyklu.

„Je pre mňa dôležité tráviť čas so svojím synom Marlonom a vidieť život z rôznych uhlov, nielen ako cyklista,“ povedal Peter Sagan popri oznámení o ukončení profesionálnej kariéry po sezóne 2023.

Zavrieť reklamu