Biker.sk

RESPIRÁTOR FFP2 K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 14,90€!
Technika jazdy

Návod: 3 základné kroky, ako spraviť wheelie

Wheelie je vynikajúca technika na rozvoj udržiavania rovnováhy a kontroly nad bikom.
bikeradar

A keď sa naučíte wheelie, tak napríklad môžete vynášať smeti ako Wyn Masters:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Wyn Masters (@wynmasters),


Wheelie je jeden z najstarších a najzákladnejších trikov na bicykli. Ide o jazdu po zadnom kolese s pedálovaním. Nepomýlte si wheelie s manuálom, manuál je podobný, ale po zadnom kolese idete bez pedálovania.

Princípy techniky wheelie sa dajú perfektne využiť pri rôznych pokročilejších skilloch, ako sú náročné technické výšľapy či zvládanie výjazdov schodovitého terénu. V extrémnych prípadoch vám základy wheelie môžu pomôcť aj pri neočakávaných dropíkoch, na ktorých zoskočenie nebudete mať rýchlosť.

Zvoľte si prevod

Odporúčame vám zaradiť si dostatočne ťažký prevod – pri wheelie si totiž potrebujete udržať určitú rýchlosť. Určite však nie najťažší. Skúste začať na ľahších a postupne skúšajte ťažšie.

Už pri polovičnom zášľape by ste mali byť schopní preniesť na kolesá dostatočný výkon  a ľahký prevod vám síce na začiatku pomôže, no na udržanie predného kolesa vo vzduchu po rozbehnutí stačiť nebude.

Tip #1: Keď ste už na zadnom kolese, ruky majte po celý čas vystreté – len čo ich pritiahnete k sebe, stratíte rovnováhu.

Tip #2: Ak ste začiatočníci, učte sa wheelie na miernom kopci – do kopca. Zdvíhanie zadného kolesa vám pôjde lepšie

1. Zatlačte vidlicu

Vysuňte sedlovku do maxima (ak ste pokročilí, môžete ju mať aj zasunutú), pokrčte lakte a nakloňte torzo nad riadidlá. Následne rukami prudko zatlačte do vidlice, „odrazte sa“ od nej a zdvihnite hrudník.

2. Šliapnite do pedálov – zdvihnite predné koleso

Sotva budete mať torzo aj ruky vystreté, zaberte poriadne do pedálu, ktorý je na vrchole otáčky. Tento záber spolu s prudkým vystretím vašich rúk a hrudníka bude mať za následok zdvihnutie predného kolesa.

3. Držte ťažisko vzadu

Zostaňte vystretí sedieť a zadnou brzdou korigujte náklon – hneď ako ju stlačíte, predné koleso pôjde k zemi. Ak budete chcieť udržať predné koleso vo vzduchu (alebo vám začne padať), prišliapnite a nakloňte sa viac dozadu.

Videonávod na wheelie od Global Mountain Bike Network:

Vaše komentáre

Zavrieť reklamu