Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER IBA ZA 10,90€!
Novinky

Sagana by som nepodceňoval, hovorí český cyklista. Pozrite si, aké peklo absolvujú cyklisti na cestných MS

Cestných cyklistov čaká na Majstrovstvách sveta v Innsbrucku náročná trať, ktorá sedí viac vrchárom ako jazdcom typu Peter Sagan.
Martin Sarvaš

Peter Sagan vyhral trikrát za sebou majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike. Ako 25-ročný získal svoje prvé zlato v roku 2015 v Richmonde, o rok neskôr v Dohe a vlani obhájil svetového šampióna v Bergene.

Tohtoročné majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike sa uskutočnia v nedeľu 30. septembra v rakúskom Innsbrucku. Jazdcov čakajú skutočne náročné preteky – okruhové preteky s celkovou dĺžkou 259,4 km a šialeným prevýšením až 4 670 metrov.

V Innsbrucku bude štartovať sedem Slovákov – Peter a Juraj Saganovci, Erik Baška, Patrik Tybor, Marek Čanecký, Martin Mahďar a Martin Haring.

Takto vyzerá záverečné stúpanie na Gnadenwald: 

Toľko nastúpaných metrov je však ešte stále nič v porovnaní s extrémom v roku 1966, kedy v Nurburgringu pretekári museli vytúpať dokopy až 5 844 metrov (na dĺže 263 km) a zo 74 štartujúcich dokončilo majstrovstvá iba 22 jazdcov. V Nurburgringu vtedy vyhral Nemec Rudi Altig s časom 7 hodín a 21 minút.

Peter Sagan v Innsbrucku nepatrí medzi veľkých favoritov a predpokladá sa skôr víťazstvo niektorého z vrchárov. Pri Saganovi však skutočne nikdy neviete a môže iba prekvapiť.

Český pretekár Roman Kreuzoger povedal v rozhovore pre idnes.cz, že Sagana by úplne nepodceňoval: „Okruh je natoľko ťažký, že sa jazdci možno budú báť pretekať a bude to dlho kontrolovaná jazda. Potom ale hrozí, že keď ten dlhý kopec prejde aj Peter Sagan, tak môže prejsť aj ten krátky. Úplne by som ho nepodceňoval. Ak sa dostane z toho pádu na Tour, môže bojovať aj o štvrtý titul.“

Profil trate

Majstrovská trať sa začína v Endachu v Kufsteine, odkial sa pretekári dostanú na okruh, ktorý sa začína v Innsbrucku. Hneď na 57. km príde prvé prudké stúpanie – Gnadenwald má dĺžku 2,6 km a stúpanie s priemerom 10,5%.

Na kilometri 85 sa dostanú jazdci na 23,9 km dlhý okruh, ktorý si zopakujú päťkrát. Na okruhu je 7,9 km dlhé stúpanie na Igls s priemerom 5,7% a najstrmším miestom s 10-percentným stúpaním.

Najnáročnejšie stúpanie pretekov na Gramartboden:

Posledný okruh je o 7,1 km dlhší, pretože jazdci budú musieť vystúpať Gramartboden. Toto bude veľmi náročné stúpanie, keďže pretekári budú mať už za sebou už 250 km jazdy a pred sebou 2,8 km dlhé stúpanie s priemerom 11,5% a najstrmším úsekom s 28-percentným stúpaním, ktoré je uprostred kopca.

Nasleduje 6 km zjazdu a záverečné 2 km na rovine, takže možno uvidíme aj súboj v cieľovej rovinke.

Prečítajte si tiež

Vaše komentáre