Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!

Klasický bicykel vs. Elektrický bicykel: Ktorý je pre vás vhodnejší?

Premýšľate nad tým, že si na prichádzajúcu sezónu kúpite nový bicykel a neviete sa rozhodnúť, či ísť klasickou cestou, alebo vyskúšať trendy verziu s elektrickým motorom? Každý typ má svoje plusy a mínusy. Prečítajte si, aké tri základné faktory by ste mali vziať do úvahy pri vašom výbere.
Biker

Spôsob využitia a jazdy

Ak ste profesionál, alebo aspoň skúsený jazdec, pravdepodobne je pre vás samozrejmé, že si vyberiete klasiku. Nepotrebujete asistenčný elektromotor a ste verný tradičnému zážitku z poctivého tréningu. Môže sa však stať, že máte problémy s kĺbmi alebo len vaša kondícia už nie je taká ako v mladosti. Vtedy vám elektrický bicykel určite výrazne spríjemní chvíle v prírode. Nečakajte ale, že ebike vám zabezpečí jazdu bez námahy. Pozrite si radšej náš predchádzajúci článok na tému elektrobicykel nie je motorka a stále je to na vás.

Servis a starostlivosť

O elektrobike sa pochopiteľne treba starať viac ako o štandardný. Keď jazdíte na klasickom bicykli, stačí vám viac-menej raz ročne absolvovať proces prípravy na prichádzajúcu sezónu. Tak sa uistíte, či je všetko v poriadku a nemusíte riešiť nič viac, snáď okrem dofúkania kolies, či neočakávaných opráv.

Pri elektrobicykloch je to však mierne komplikovanejšie. Je dobré ich čistiť po každej jazde, aby sa nepoškodili elektronické súčasti. Bicykel musíte pravidelne nabíjať, aby mohol spoľahlivo plniť svoj účel. No pohodlie, ktoré pri jazde s asistenčným motorom zažívate, stojí aj za tých pár úkonov navyše.

Cena

Pri cenovkách, ktoré sú s týmito produktami spojené, je zrejmé, že elektrické verzie bicyklov stoja o niečo viac. V inSPORTline sa ceny elektrobicyklov začínajú približne od 800€, kým tradičné bicykle stoja častokrát menej ako polovicu. Je teda iba na vás, či bude pri výbere rozhodujúca práve cena. Neexistuje univerzálna odpoveď na otázku, ktorý typ bicykla je vhodnejší. Vy sami si musíte zvážiť vyššie uvedené faktory a podľa nich sa rozhodnúť. Elektrobicykel musíte využívať pomerne často, aby sa vám vrátila počiatočná investícia. Prináša vám však komfort, ktorý jazda na klasickom neponúka, nakoľko je náročnejšia po fyzickej stránke. Nech už sa však budete rozhodovať podľa čohokoľvek, my vám pri tom budeme radi maximálne nápomocní.

Aktuality

20:31 Video: Birell Bikefest 2024 aftermovie.

Najväčší bicyklový festival v strednej Európe Birell Bikefest 2024 opäť prekonal očakávania a my sme boli svedkami ďalšieho skvelého ročníka. Množstvo bicyklov, pretekov, fanúšikov a zábavy zaplavilo kálnický kopec a skvelá bike atmosféra sa niesla vzduchom počas celého víkendu. Asi nejako takto.

17:37 Dylan Groenewegen vyhral v šprinte úvodnú etapu Okolo Slovinska, jedinú horskú prémiu získal jazdec Pierre Baguette.

Groenewegen vyhral tesne pred Alexandrom Kristoffom a tretí finišoval Phil Bauhaus. Z jazdcov slovenského tímu Pierre Baguette sa umiestnil najlepšie Adam Líška, ktorý skončil na 22. mieste, zatiaľ čo jeho český tímový kolega Tomáš Kalojíros sa dostal do úniku a vybojoval jediný možný bod na horskej prémii, takže sa oblečie do dresu lídra súťaže vrchárov.

17:06 Torstein Træen vyhral z úniku horskú 4. etapu Okolo Švajčiarska, do žltého dresu sa oblečie Adam Yates.

Etapa sa končila na vrchole stúpania Gotthard Pass, v ktorom sa dokázal Nór Træen ako jediný jazdec z úniku udržať pred favoritmi celkovej klasifikácie. Adam Yates zaútočil 4 km pred cieľom, vytvoril si veľký náskok a skončil druhý, vďaka čomu sa stal priebežným lídrom celkového hodnotenia.

11:35 Rebríček 10 najbezpečnejších cestných heliem roku 2024.

Americký technický inštitút Virginia Tech otestoval 89 cestných heliem, z ktorých najlepšie vyšla prilba Giro Aries Spherical.

09:52 Foto: Nový majstrovský špeciál Canyon Aeroad Mathieu van der Poela.

Nový pretekársky bicykel Mathieu van der Poela má nielen nový dizajn, ale ide tiež o prototyp nového modelu Aeroad, ktorý Canyon ešte nepredstavil.

Zavrieť reklamu