Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!

REPORT: BAJKULA Test weekend 2017

Počas druhého májového víkendu sa pri Horárni v bratislavských Krasňanoch testovali biky štyroch značiek, zlepšovala jazdecká technika, jedol dobrý guláš a utužovala sa pravá, komunitná atmosféra medzi bikermi.
Biker
REPORT: BAJKULA Test weekend 2017


Viac ako testovačka

Počas celého víkendu bikerom prialo počasie – napriek hláseným búrkam bolo teplo, slnečno a traily boli v dokonalom stave. A práve to už od desiatej ráno lákalo testovať biky. Stačilo mať pri sebe 2 doklady totožnosti a mohli ste si vypožičať akýkoľvek bike na hodinový test. A teda, bolo z čoho vyberať. Či už ste fanúšikom naháňania dlhých kilometrov na cesťáku, preferujete rýchle XC biky, enduro špeciály, alebo ste mali chuť vyskúšať jazdenie na biku s elektromotorom, mali ste možnosť – výber bol poriadne široký. V polkruhu stánkov Giant/Liv, Lapierre, Trek a Rocky Mountain bolo rušno počas celého dňa. V nedeľu dve značky bicyklov vystriedali kolobežky Kostka, čo však na návštevnosti neubralo, práve naopak, ľudia sa tešili, že si môžu vyskúšať aj niečo z iného súdka. Proces registrácie prebiehal rýchlo a hladko, a pokiaľ ste museli počkať na vami vytúžený model, dalo sa príjemne občerstviť vo veľkom stane naproti registrácii. Záujem o bikovanie očividne rastie. Testovať prišli takmer všetky vekové kategórie a zástupcovia oboch pohlaví. Zaujímavé bolo vidieť, že množstvo ľudí, prišlo po viac, ako len povoziť sa na zaujímavých bikoch zadarmo. Mnohí prišli s cieľom získať (nové) informácie a dozvedieť sa niečo o rôznych rozmeroch kolies, pohonoch, materiáloch či geometriách. Predsa len, raz vidieť naživo je viac ako stokrát vidieť na internete. Debaty o bikoch sa viedli ako počas jazdenia, tak pri pivečku a to vo veľmi uvoľnej a príjemnej atmosfére. Palec hore usporiadateľom. Na akciu popri testu-chtivých bikerov, prišlo aj množstvo stálic bratislavských trailov, takže občas pripomínala „reunion“ starých kamošov.

Kto chce jazdiť lepšie?

O 14:00 sa začala „Škola technickej jazdy“ (ktorá prebiehala aj počas nedele) a niektorí z návštevníkov prišli len kvôli nej. Dokonca sa našli takí, čo ju absolvovali už minulý rok a chceli sa opäť niekam posunúť, nakoľko sa im minuloročná výučba páčila. Napriek tomu, že obmedzený počet 10 osôb bol prekročený, všetci prítomní sa snažili a naozaj chceli zlepšiť. Začínalo sa na lúke pri Slivovi základnými vecami ako je postoj, brzdenie, či prenášanie hmotnosti. Roman Zemánek (Bajkula), ktorý v Bratislave „odchoval“ už nejednu generáciu bikerov sa snažil všetko dopodrobna ukázať a vzhľadom na svoje skúsenosti vedel ľudom aj jasne vysvetliť, na čo sa im jednotlivé skilly hodia. Dušan Chudík (OZ Pedál), bol jeho pravou rukou a väčšinu vecí prítomným názorne ukazoval. Po základoch sa prešlo k výšlapom a kopírovaiu, resp. prechádzaniu terénnych vĺn a napokon k skákaniu na Krasňanskom traile. Ten pre OZ Pedál navrhol a pomáhal vybudovať Roman z Bajkuly, o. i. aj staviteľ bratislavskej zjazdovej trate Rohatka. Keďže ľudí bolo veľa a atmosféra viac ako motivačná, „výuka“ netrvala 2 hodiny ako bolo plánované, ale takmer 3. Škola technickej jazdy posunula úroveň testovacieho dňa na novú úroveň, a najmä ukázala ako zúfalo niečo takéto v našich končinách chýba. Ľudia totiž boli naozaj disciplinovaní, snažili sa a mali skutočný záujem sa niečo na biku naučiť. Viackrát padla otázka, či sa podobné „tréningy“ nebudú organizovať na pravidelnej báze. Ľudia z Bajkuly nám prezradili, že už pripravujú pre komunitu bikerov nový projekt individuálnych tréningov a aj jednodňových campov. Sme zvedaví a trénerskému tímu držíme palce.

Všetko klaplo

Bajkula test weekend 2017 bola podarená akcia, kde sa dalo okrem zapožičania skvelých bikov aj niečo dozvedieť, prípadne naučiť priamo na trailoch. O úspechu hovoria aj čísla – 140 registrácií a 420 výpožičiek sú skutočne solídne výsledky. To všetko v kamarátskej atmosfére a za nádherného počasia. Organizátorom sa akcia podarila na jednotku, už teraz sa tešíme na budúci rok.

Kompletnú galériu z akcie nájdete tu.

Aktuality

Včera 14:19 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

Včera 11:04 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Včera 10:40 Video: Do cieľa prišiel celý od krvi. Stefan Küng spadol hlavou na bariéru a zlomil si ruku aj lícnu kosť.

Švajčiarsky jazdec mal našliapnuté k skvelému výsledku a pódiovému umiestneniu na Majstrovstvách Európy v časovke, avšak v závere nepríjemne spadol hlavou na bariéru vedľa cesty. Napriek tvrdému pádu a početným zraneniam časovku dokončil a zakrvavený prešiel cieľom na 11. mieste.

 

Včera 10:08 Simona Kuchyňková po výhre Svetového pohára v endure: Od radosti som plakala, nemožné sa stalo skutočnosťou.

„V zlomku sekundy som dostala extrémny flash všetkých udalostí, ktoré sa stali za posledné dva roky a od radosti som plakala dobrých dvadsať minút. A to ma teda nevidno často plakať,“ povedala Kuchyňková, ktorá vyhrala v Chateli o 0,11 sekundy.

Včera 09:44 Pozvánka: Cyklojazda z Bratislavy do Viedne Open Border Ride 2023.

S BUBO a bratmi Velitsovými z Isadore Apparel sa štartuje z centra Bratislavy, aby sme si pripomenuli symbol slobody a otvorených hraníc.

Zavrieť reklamu