Remco Evenepoel suverénne porazil Pogačara v časovke na Tour de France aj napriek nočnej dopingovej kontrole

16. etapa Tour de France 2026. Foto: A.S.O/Thomas Maheux
Remco Evenepoel (Red Bull-Bora-Hansgrohe) potvrdil pozíciu jedného z najlepších časovkárov na svete a v šestnástej etape Tour de France 2026 si presvedčivo vybojoval víťazstvo.
Na 26,1-kilometrovej trase s prevýšením 470 metrov dosiahol priemernú rýchlosť 48,458 km/h a finišoval s časom 32:19 minúty.
Evenepoel predviedol dominantný výkon aj napriek tomu, že ho v noci zobudili komisári z antidopingovej kontroly.
Tadej Pogačar (UAE Emirates-XRG) však opäť ukázal, že má preteky pevne pod kontrolou. V cieli zaostal za belgickým majstrom sveta iba o 28 sekúnd a v celkovej klasifikácii si udržal náskok 4:32 minúty. Pogačar tak naďalej smeruje k piatemu celkovému triumfu, ktorým by vyrovnal historický rekord Tour de France.
Prečítajte si tiež
Tím Red Bull-Bora-Hansgrohe napriek Evenepoelovmu víťazstvu prežíval rozporuplný deň. Florian Lipowitz bol ešte na poslednom medzičase štvrtý najrýchlejší, no v závere svojej jazdy tvrdo spadol. Pre podozrenie na zlomeninu kľúčnej kosti už nemohol pokračovať a z Tour odstúpil.
Jeho odchod znamená, že Evenepoel zostal jediným lídrom tímu pre boj o celkové poradie. Belgičan si zároveň upevnil druhé miesto a naďalej zostáva najbližším prenasledovateľom Pogačara.
Isaac Del Toro (UAE Emirates-XRG) dosiahol v časovke štvrtý najlepší čas a udržal si tretiu priečku celkovej klasifikácie so stratou 6:51 minúty. Jeho pozícia na pódiu ani vedenie v súťaži mladých jazdcov však ešte nie sú bezpečné.
Paul Seixas (Decathlon CMA CGM) zvládol časovku veľmi dobre a za Evenepoelom zaostal o 1:16 minúty. Na Del Tora získal päť sekúnd, takže v celkovom poradí ho od Mexičana delí už iba 20 sekúnd. Súboj o biely dres a zároveň o posledné miesto na pódiu tak zostáva pred záverečnými etapami úplne otvorený.
Prekvapením dňa bol Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), ktorý obsadil tretie miesto so stratou 1:04 minúty na víťaza. Dán zároveň výrazne zdolal svojho tímového kolegu Juana Ayusa (Lidl-Trek), na ktorého získal 1:17 minúty.
Ayuso zostal piaty v celkovom poradí, no jeho strata na Pogačara vzrástla na 9:22 minúty. Skjelmose sa vďaka výbornému výkonu posunul na šiestu priečku a na držiteľa žltého dresu stráca 10:14 minúty.
Výsledky 16. etapy Tour de France 2026
- Remco Evenepoel (Red Bull – BORA – hansgrohe) 32:19,33
- Tadej Pogačar (UAE Team Emirates – XRG) +0:28,36
- Mattias Skjelmose (Lidl – Trek) +1:04,31
- Paul Seixas (Decathlon CMA CGM Team) +1:16,54
- Isaac Del Toro (UAE Team Emirates – XRG) +1:21,35
- Mattia Cattaneo (Red Bull – BORA – hansgrohe) +1:41,95
- Thymen Arensman (Netcompany INEOS) +1:46,92
- Bruno Armirail (Team Visma | Lease a Bike) +1:55,40
- Pablo Castrillo (Movistar Team) +1:59,08
- Joshua Tarling (Netcompany INEOS) +2:02,07
Celková klasifikácia Tour de France 2026 po 16. etape
- Tadej Pogačar (UAE Team Emirates – XRG) 56:14:18
- Remco Evenepoel (Red Bull – BORA – hansgrohe) +4:32
- Isaac Del Toro (UAE Team Emirates – XRG) +6:51
- Paul Seixas (Decathlon CMA CGM Team) +7:11
- Juan Ayuso (Lidl – Trek) +9:22
- Mattias Skjelmose (Lidl – Trek) +10:14
- Lenny Martinez (Bahrain – Victorious) +12:50
- Tom Pidcock (Pinarello Q36.5 Pro Cycling Team) +12:58
- Jordan Jegat (TotalEnergies) +22:50
- Yannis Voisard (Tudor Pro Cycling Team) +24:18
- Ilan Van Wilder (Soudal Quick-Step) +25:02
- Richard Carapaz (EF Education – EasyPost) +25:45
- Davide Piganzoli (Team Visma | Lease a Bike) +27:28
- Adam Yates (UAE Team Emirates – XRG) +29:14
- Egan Bernal (Netcompany INEOS) +45:03









