Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Robin Goomes obhájila titul na druhom ročníku ženského Red Bull Rampage

Sedem pretekárok v Utahu opäť ukázalo obrovský progres freeridu v tejto kategórii.
Martin Radošovský
Robin Goomes obhájila titul na druhom ročníku ženského Red Bull Rampage

Red Bull Rampage 2025. Foto: Long Nguyen / Red Bull Content Pool

Red Bull Rampage žien 2025 priniesol ďalší historický moment, keď sa najlepšie freeridové bikerky sveta opäť vrátili na ikonické pieskovcové útesy Utahu, aby ukázali progres tohto športu na jeho najväčšej scéne.

Súťaž sa konala na mieste z rokov 2014 – 2015, ktoré zároveň hostilo Red Bull Formation v rokoch 2019 a 2022. Práve táto lokalita zohrala dôležitú úlohu pri budovaní ženského freeridu na najvyššej úrovni.

Na štart sa vrátili mená ako Hannah Bergemann či Harriet Burbidge-Smith, ku ktorým sa pridala nová generácia jazdkýň pripravených vytvoriť si vlastné trasy a posunúť hranice ešte ďalej.

„Tento terén ponúka obrovský priestor pre kreatívnu jazdu,“ povedala Bergemann.

„Je úžasné vidieť, ako ďaleko sa ženský freeride posunul, a byť súčasťou druhej edície Rampage žien je až neskutočné.“

Každá bikerka mala k dispozícii dvojčlenný tím a niekoľko dní na to, aby ručnými nástrojmi vytvarovala svoju trasu. Išlo o proces, ktorý preveril nielen fyzickú silu, ale najmä precíznosť a predstavivosť.

Vo finálový deň ich čakali exponované hrebeňové pasáže, obrovské step-downy a strmé zjazdy, ktoré vyžadovali maximálnu kontrolu aj odhodlanie.

Sedem pretekárok, ktoré sa spustili do finále, posunulo úroveň oproti prvému ročníku výrazne vyššie, a to v stavaní, ako aj v samotných jazdách.

Napriek tomu, že víťazka Robin Goomes aj druhá Hannah Bergemann museli pred štartom meniť niektoré časti svojich tratí, obidve predviedli už v prvých jazdách výkon, ktorý im zabezpečil konečné prvé a druhé miesto.

Obhajkyňa titulu Goomes sa rozhodla pre čistú freeridovú trasu s jediným prírodným štrkovým zjazdom a v prvej jazde pridala dva Suicide No-Handery z dropov, Crankflip a dva veľké Backflipy.

Rozhodcovia jej udelili 89,50 bodu, čo bol výsledok, ktorý už nikto nedokázal prekonať. Goomes sa tak stala po Brandonovi Semenukovi iba druhou jazdkyňou v histórii, ktorá vyhrala Red Bull Rampage dvakrát za sebou.

Hannah Bergemann, ktorá po zranení vynechala Rampage 2024, sa tentoraz na poslednú chvíľu rozhodla využiť extrémne exponovanú trať zranenej Vae Verbeeck.

Jazdu zvládla s pokojom, skočila obrovské dropy a ďalej na trati backflip na veľkom dvojaku. So skóre 89,33 bodu skončila tesne druhá a získala svoje prvé pódium na Red Bull Rampage.

Bergemann si odniesla aj McGazza Spirit Award, cenu udeľovanú jazdcami, a to jednohlasne. Kolegyne ocenili jej pozitívny prístup a energiu počas celého podujatia.

Súboj o tretie miesto bol vyrovnaným duelom dvoch úplne odlišných štýlov – precíznej a kontrolovanej jazdy v podaní minuloročnej vicemajsterky Georgie Astle a agresívneho,  štýlu Argentínčanky Cami Nogueiry.

Hoci Nogueira pristávala svoje dropy ďalej než ktorákoľvek iná bikerka a pridala No-Hander na poslednom veľkom drope pred cieľom, na pódium to nestačilo. Astle skončila tretia so ziskom 87,66 bodu, Nogueira štvrtá s 87,33.

Vzhľadom na to, že si Nogueira počas tréningu vykĺbila lakeť a prišla o jeden deň prípravy, bol jej výkon vo finále ešte pôsobivejší.

Za svoje odhodlanie získala cenu BFGoodrich Tires Toughness Award. Nováčik Kirsten Van Horne si odniesla cenu Utah Sports Commission Best Trick Award za odvážny Suicide No-Hander na svojom veľkom drope.

Robin Goomes po víťazstve povedala: „Bola som na svoj prvý run naozaj hrdá. Hlavným cieľom je zajazdiť ho dobre. Jasné, chcela som vyhrať, ale jediné, čo môžete urobiť, je ísť naplno a keď sa vám to podarí, šanca na víťazstvo je veľká.“

Výsledky kategórie žienna Red Bull Rampage 2025

  1. Robin Goomes – 89,50 bodov
  2. Hannah Bergemann – 89,33 bodov
  3. Georgia Astle – 87,66 bodov
  4. Cami Nogueira – 87,33 bodov
  5. Kirsten Van Horne – 84,50 bodov
  6. Vinny Armstrong – 80,00 bodov
  7. Janelle Soukup – 75,66 bodov

 

Aktuality

Včera 18:32 Má nízky nástup, nosič a rovné riadidlá. Mali by takto vyzerať všetky gravelové bicykle?

Značka Isla Bikes sa po troch rokoch vracia s modelom Rosetta, ktorý chce zmeniť zaužívané vnímanie gravelových bicyklov.

Včera 18:05 VIDEO | 4 skryté miesta v okolí Trenčína, kde je pokoj aj počas najrušnejších dní.

Nové video od Cykloshopu predstavuje menej známe lokality v okolí Trenčína, ktoré ponúkajú pokoj a dychberúce výhľady aj v čase, keď sú obľúbené trasy plné ľudí.

Včera 16:27 VIDEO | 7 batérií na bicykli bez motora? Elektroniku dnes využíva čoraz viac komponentov.

Stano z Cykloshopu sa pozrel na to, kam všade sa na modernom bicykli dostala elektronika a čo všetko to jazdcom prináša v praxi.

Včera 15:45 5 čínskych značiek horských bicyklov, ktoré sa oplatí poznať.

Pozreli sme sa na päť čínskych výrobcov, ktorí sa snažia preraziť v MTB segmente. Lákajú cenou, technológiami aj rýchlym vývojom, no je ich kúpa naozaj dobrý nápad?

Včera 12:25 „Paul Seixas, prosím, nepodpisuj s UAE.“ Virálna pesnička vystihla strach fanúšikov, ktorí nechcú prísť o veľkú rivalitu.

Krátke video na Instagrame sa zmenilo na virálny hit a zároveň prekvapivo úprimnú výzvu. Fanúšikovia nechcú prísť o rivalitu, ktorá sa ešte ani nestihla naplno rozvinúť.

Zavrieť reklamu