Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

DVOJBALENIE TRENIEK MEATFLY K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Tim Merlier vyhral v hektickom šprinte tretiu etapu Tour de France, Jasper Philipsen po tvrdom páde odstúpil 

Jonathan Milan nestačil na Merliera a musel sa uspokojiť s druhým miestom. Výborný výkon predviedol 22-ročný český jazdec Pavel Bittner, ktorý však rozbehol svoj šprint priskoro a nakoniec finišoval na piatom mieste.
Martin Sarvaš
3. etapa Tour de France 2025. Foto: A.S.O. / Charly Lopez

3. etapa Tour de France 2025

 

  • Trasa: Valenciennes → Dunkerque
  • Profil: rovinatá
  • Dĺžka: 178,3 km
  • Prevýšenie: 800 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaza): 41,64 km/h
  • Víťaz: Tim Merlier (Soudal Quick-Step)

Tim Merlier (Soudal Quick-Step) vyhral prvý hromadný šprint na tohtoročnej Tour de France, keď v hektickom závere, ktorý poznačilo viacero pádov, porazil Jonathana Milana (Lidl-Trek).

Milan sa tak pri svojej premiére na Tour musel uspokojiť s druhým miestom, zatiaľ čo tretí finišoval Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious).

Výborný výkon predviedol 22-ročný český jazdec Pavel Bittner (Picnic PostNL), ktorý však rozbehol svoj šprint priskoro a nakoniec finišoval na piatom mieste.

Chaotickému záveru predchádzal relatívne pokojný deň. Etapa z Valenciennes do Dunkerque merala 178 kilometrov, bola rovinatá a bez úniku.

Pelotón po dvoch náročných dňoch v severnom Francúzsku mierne zvoľnil a priemerná rýchlosť etapy sa pohybovala len okolo 40 km/h.

Napriek tomu došlo k jednému dramatickému momentu, keď Jasper Philipsen, víťaz úvodnej etapy a držiteľ zeleného dresu, odstúpil z pretekov po tvrdom páde na šprintérskej prémii, ktorý spôsobil Bryan Coquard (Cofidis) nebezpečným manévrom.

Prvý z pádov, ktoré poznačili záver, prišiel tri kilometre pred cieľom a k zemi šli viacerí jazdci vrátane Jordiho Meeusa (Red Bull–Bora–Hansgrohe), Gerainta Thomasa (Ineos Grenadiers) a Remca Evenepoela (Soudal–QuickStep).

Ďalší pád nasledoval hneď za poslednou zákrutou, kde niekoľko jazdcov stratilo kontrolu nad bicyklom a spadli na klzkej vozovke. Medzi nimi aj Cees Bol (XDS–Astana) a Alexis Renard (Cofidis).

Všetkým jazdcom, ktorí spadli v posledných piatich kilometroch, bol pripísaný rovnaký čas ako víťazovi etapy.

„Bolo to veľmi náročné. Ťažko sa držala ideálna pozícia,“ povedal Merlier v cieli.

„Stratil som Berta (Van Lerbergha) pred poslednou zákrutou, ale musím povedať, že tím odviedol skvelú prácu počas posledných piatich kilometrov. Potom však nastal chaos a bolo naozaj ťažké zorientovať sa.“

„Asi dva kilometre pred cieľom som sa prebojoval späť dopredu, no bol som celý čas na vetre. Až 500 metrov pred páskou som sa dostal do háku. Jazdiť vedľa Milana je vždy náročné,“ dodal Merlier.

V celkovej klasifikácii si žltý dres udržal Mathieu van der Poel (Alpecin–Deceuninck), ktorý finišoval v hlavnej skupine.

VIDEO: Záver 3. etapy Tour de France 2025:

Poz. Pretekár Tím Čas
1
be Tim Merlier Soudal Quick-Step
2
it Jonathan Milan Lidl - Trek +
3
de Phil Bauhaus Bahrain - Victorious +
4
no Søren Wærenskjold Uno-X Mobility +
5
cz Pavel Bittner Team Picnic PostNL +
6
er Biniam Girmay Intermarché - Wanty +
7
au Kaden Groves Alpecin - Deceuninck +
8
de Pascal Ackermann Israel - Premier Tech +
9
be Amaury Capiot Arkéa - B&B Hotels +
10
it Alberto Dainese Tudor Pro Cycling Team +
11
dk Tobias Lund Andresen Team Picnic PostNL +

Celkové poradie Tour de France 2025

  1. Mathieu van der Poel (Alpecin – Deceuninck) – 12:55:37
  2. Tadej Pogačar (UAE Team Emirates – XRG) +0:04
  3. Jonas Vingegaard (Team Visma | Lease a Bike) +0:06
  4. Kévin Vauquelin (Arkéa – B&B Hotels) +0:10
  5. Matteo Jorgenson (Team Visma | Lease a Bike) +0:10
  6. Enric Mas (Movistar Team) +0:10
  7. Joseph Blackmore (Israel – Premier Tech) +0:41
  8. Tobias Halland Johannessen (Uno-X Mobility) +0:41
  9. Ben O’Connor (Team Jayco AlUla) +0:41
  10. Emanuel Buchmann (Cofidis) +0:49
  11. Aurélien Paret-Peintre (Decathlon AG2R La Mondiale Team) +0:49
  12. Neilson Powless (EF Education – EasyPost) +0:49
  13. Oscar Onley (Team Picnic PostNL) +0:49
  14. Guillaume Martin (Groupama – FDJ) +0:49
  15. João Almeida (UAE Team Emirates – XRG) +0:49
  16. Santiago Buitrago (Bahrain – Victorious) +0:49
  17. Jenno Berckmoes (Lotto) +0:49
  18. Mattias Skjelmose (Lidl – Trek) +0:49
  19. Alexandre Delettre (Team TotalEnergies) +0:49
  20. Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale Team) +0:49
  21. Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) +0:49
  22. Florian Lipowitz (Red Bull – BORA – hansgrohe) +0:49
  23. Primož Roglič (Red Bull – BORA – hansgrohe) +0:49
  24. Marc Hirschi (Tudor Pro Cycling Team) +0:49
  25. Carlos Rodríguez (INEOS Grenadiers) +1:20
  26. Fred Wright (Bahrain – Victorious) +1:20
  27. Valentin Madouas (Groupama – FDJ) +1:20
  28. Jordan Jegat (Team TotalEnergies) +1:20
  29. Steff Cras (Team TotalEnergies) +1:20
  30. Jack Haig (Bahrain – Victorious) +1:20

Aktuality

10:01 Aký tlak by ste mali mať v plášťoch na cestnom bicykli a ako nájsť rovnováhu medzi komfortom a rýchlosťou?

Správne zvolený tlak v plášťoch cestného bicykla dokáže zvýšiť rýchlosť, komfort, priľnavosť aj odolnosť voči defektom.

09:49 Oscar Onley triumfoval na pretekoch Okolo Burgosu: Chcel som dokázať, že sem patrím.

23-ročný Škót premenil výbornú prácu tímu Ineos na prvé individuálne víťazstvo po vážnom páde, pre ktorý nemohol štartovať na Tour de France.

09:38 Kasia Niewiadoma zaútočila v správnej chvíli, Vollering ju však tesne pred cieľom predstihla.

Po výbornom výkone v kopcovitom závere 5. etapy sa poľská pretekárka posunula na tretie miesto celkového poradia a upevnila si pozíciu medzi hlavnými favoritkami Tour de France Femmes.

09:30 VIDEO | Motorkár Shimano zrazil Noemi Rüegg počas Tour de France Femmes, dostal pokutu aj žltú kartu.

Švajčiarska pretekárka sa po páde rýchlo vrátila na bicykel a pokračovala v pomoci tímovej líderke Cédrine Kerbaol.

Včera 19:40 Demi Vollering porazila v šprinte Reusser a Niewiadomu a vyhrala piatu etapu Tour de France Femmes.

Náročný kopcovitý profil výrazne premiešal celkové poradie. Marlen Reusser si udržala žltý dres a spolu s Kasiou Niewiadomou získala dôležitý náskok pred súperkami.

Zavrieť reklamu