„Tadej, počúvaj ma. Neriskuj svoj život!“ – Ako vyhral Matej Mohorič Miláno-San Remo po šialenom zjazde s teleskopickou sedlovkou

Víťazná Merida Scultura Mateja Mohoriča na Miláno - San Remo mala špeciálnu úpravu - teleskopickú sedlovku, vďaka ktorej mohol ísť rýchlejšie v zjazdoch.
Matej Mohorič dosiahol na monumente Miláno-San Remo 2022 jedno z najväčších víťazstiev svojej doterajšej kariéry.
Po výstupe na Poggio zasunul teleskopickú sedlovku, v zjazde išiel na úplnom limite svojich schopností, dvakrát takmer spadol, ale získal rozhodujúci náskok pred súpermi, vďaka čomu sa mu podarilo zvíťaziť.
V nedávnom podcaste Cycling Weekly sa rozprávali s Mohoričom práve o jeho víťazstve Miláno-San Remo po šialenom zjazde z Poggia.
V ten deň bol vo vedúcej skupine aj Mohoričov slovinský krajan Tadej Pogačar, ktorý nakoniec skončil na piatom mieste, len dve sekundy za Mohoričom, ktorý prezradil kľúčovú radu, ktorú dal Pogačarovi.
Teleskopickú sedlovku plánoval už rok vopred
„Scenár v San Reme bol presne taký, o akom som sníval,“ začína Mohorič svoje rozprávanie. „Ale príbeh sa nezačal v Miláne, ale ešte na Strade Bianche, kde som sa zaplietol do pádu Juliana Alaphilippa.“
„Išiel som tesne za ním a takmer som to ustál, ale narazil som do bicykla Tiesja Benoota a spadol som tiež. Našťastie som sa vážnejšie nezranil, len som si otvoril starú jazvu na kolene.“
V tej chvíli sa tak zdalo, že jeho hlavný cieľ sezóny – Miláno-San Remo – je v ohrození.
„San Remo bolo pre mňa priorita, obzvlášť preto, že som sa chystal použiť teleskopickú sedlovku. Mali sme na to rok pripravený plán a ja som bol odhodlaný ho uskutočniť.
„Pád mi však mohol všetko pokaziť. Dva či tri dni som nemohol jazdiť, ale bol som tvrdohlavý a aspoň som trénoval na trenažéri.“
„Ak nevyhrám teraz, už to nedokážem nikdy“

„Štyri dni pred San Remom som konečne zvládol prvý normálny tréning. A vtedy som si začal veriť, že zvládnem aj pretekať,“ pokračuje Mohorič.
„Bolo to buď všetko alebo nič – vedel som, že mám len jednu šancu. A nechal som si ju na Poggio.“
„Tadej Pogačar tam zaútočil ako blázon, ale fúkal protivietor. Pomyslel som si: Preboha, on je fakt silný. Ak nevyhrám teraz, už to nedokážem nikdy.“
„Na vrchol som prišiel štvrtý alebo piaty, asi tri sekundy za nimi. V tej chvíli som vedel, že musím zaútočiť.“
„Pomyslel som si: Už na ničom nezáleží. Pogačar, Wout van Aert a Mathieu van der Poel sa pozerali jeden na druhého a ja som využil perfektný moment na útok. Tadej bol vpredu a počas pretekov sme sa spolu veľa rozprávali,“ smeje sa Mohorič.
Prinútil Pogačara zaváhať?
„Nechoď za mnou v zjazde,“ povedal Mohorič Pogačarovi ešte pred štartom. „Si ešte veľmi mladý a musíš vyhrať Tour de France,“ dodal.
„Zaujímalo ho, ako funguje moja teleskopická sedlovka, a ja som mu povedal: ‚Tadej, počúvaj ma. Si môj dobrý kamarát, tak neriskuj svoj život a svoju Tour de France tým, že sa ma budeš snažiť nasledovať dole Poggiom. Vieš, že som blázon, tak sa radšej drž v bezpečí.‘“
Mohorič verí, že práve táto poznámka mohla zohrávať kľúčovú úlohu. „Tadej bol v tej chvíli na čele a myslím, že na sekundu zaváhal – a to mi úplne stačilo,“ spomína si aj po troch rokoch.
Potvrdil to aj Tadej Pogačar: „Pred pretekmi mi povedal, aby som sa ho nesnažil sledovať v zjazde, a ja som mu odpovedal, že som si vedomý toho, že bude veľmi ťažké ísť za ním, keďže viem, že je blázon, keď cesta klesá, a tiež som si všimol, že mal teleskopickú sedlovku, ktorá mu umožňovala ešte rýchlejší zjazd.“
Šialený zjazd Mateja Mohoriča, ktorým vyhral Miláno – San Remo 2022:
Výkon Mateja Mohoriča pri víťazstve Miláno-San Remo 2022
- Dĺžka: 300km | Prevýšenie: 1,854 m
- Čas: 6:42:40 hod
- Priemerná rýchlosť: 44,7 km/h | Maximálna rýchlosť: 82,8 km/h
- Priemerný tep: 133 | Maximálny tep: 187
- Priemerná kadencia: 91
- Priemerný výkon (normalizovaný): 262 wattov
- Maximálny výkon: 1,120 W
- Spálené kalórie: 5,825
Výkon v záverečnom úniku
- Dĺžka: 4,6km
- Čas: 5:01 min
- Priemerná rýchlosť: 55,6 km/h | Maximálna rýchlosť: 73,7 km/h
- Priemerný výkon: 350 wattov
- Maximálny výkon: 1,120 W
Nová sezóna, nový tréner, nové ciele
Slovinec, ktorý bude tento rok úzko spolupracovať s holandským športovým riaditeľom Aartom Vierhoutenom, prezradil aj svoje plány na jarnú časť sezóny.
„Začnem na Omloop Het Nieuwsblad, kde chcem byť už od úvodu vo forme. Potom absolvujem takmer všetky klasiky až po Amstel Gold Race. Mám nového trénera, trochu som upravil prípravu a cítim sa naozaj dobre.“
Mohorič je pripravený znovu ukázať, že v klasikách patrí medzi najsilnejších jazdcov v pelotóne a predstaví sa na oboch pretekoch otváracieho víkendu jarných klasík 1. a 2. marca na Omloop Nieuwsblad aj Kuurne-Brusel-Kuurne.