5 najčastejších chýb, ktoré robia rekreační cyklisti
Zanedbaná údržba bicykla
Bicykel potrebuje pravidelnú údržbu. A to aj v prípade, že jazdíte zriedkavo. Preto je dôležité pravidelne, minimálne na začiatku sezóny, kontrolovať stav bicykla a opraviť prípadné nedostatky.
Základnú kontrolu stavu bicykla zvládnete aj sami, ak sa chystáte na dlhšiu cyklotúru, určite neoľutujete ani dôkladnejšiu kontrolu v cykloservise.
Pri kontrole bicykla sa okrem chýb zamerajte aj na jeho nastavenia. Príliš vysoké sedadlo môže spôsobiť preťaženie kolien, zatiaľ čo príliš nízke vedie k zbytočnému napätiu svalov. Správna výška sedadla by mala byť nastavená tak, aby pri úplnom vystretí nohy na pedáli zostala noha mierne ohnutá.
Riadidlá by mali byť v takej výške, aby ste pri jazde udržiavali prirodzené zakrivenie chrbta. V opačnom prípade to môže viesť k bolestiam chrbta, ramien alebo zápästí.
Najmä u detí platí, že nastavenia nestačí urobiť jednorazovo pri kúpe nového bicykla, ale minimálne pred každou sezónou skontrolovať, či nevyrástli natoľko, že ich treba poupraviť.
Životné poistenie online | ČSOB poisťovňa (csob.sk)
Podcenenie bezpečnostnej výbavy
Mnohí rekreační cyklisti podceňujú význam bezpečnostnej výbavy, najmä prilby. O tom, že prilba chráni hlavu a život cyklistu v prípade pádu počul každý, napriek tomu denne na cestách vídame mnohých cyklistov bez nej.
Prilba pre dospelých je na Slovensku aktuálne odporúčanou pomôckou, pre deti do 15 rokov je však používanie cyklistickej prilby mimo obce povinné.
Na dodržanie bezpečnosti by najmä menšie deti mali mať prilbu nasadenú vždy a rozhodne by ju vynechávať nemali ani dospelí.
Pre pocit bezpečnosti by ste nemali zabúdať ani na úrazové poistenie, ktoré kryje hospitalizáciu i trvalé následky v prípade úrazu.
Prémiový a detský balík poistenia Spirit od ČSOB pokrýva aj denné odškodnenie za úraz a vypláca sa už počas liečby.
Ignorovanie pravidiel cestnej premávky
Aj keď trasy rekreačných cyklistov najčastejšie vedú po cyklistických chodníkoch alebo mimo frekventovaných ciest, z času na čas sa pretnú s hustou premávkou a vtedy je obzvlášť dôležité dodržiavať pravidlá cestnej premávky.
Ignorovanie dopravných predpisov, ako je jazda na červenú alebo nesprávne prechádzanie cez cestu, nezriedka vedie aj k vážnym nehodám.
Dopravné predpisy pri jazde na bicykli preto učte deti od skorého veku, nezabúdajte však, že deti do 10 rokov by mali po cestách v meste i mimo mesta jazdiť len pod dozorom osoby staršej ako 15 rokov.
Preceňovanie vlastných schopností
Najmä pri menej skúsených a rekreačných cyklistoch sa stáva, že podcenia náročnosť terénu, dĺžku trasy alebo precenia vlastnú fyzickú kondíciu.
Vedieť sa bicyklovať a byť schopný zvládnuť aj dlhšiu a náročnejšiu trasu bez prípravy sú dve rôzne veci.
Mnohí cyklisti neodhadnú svoje sily pri dlhších a náročnejších výletoch do hôr, čo vedie k únave a strate koncentrácie, odkiaľ môže byť len krôčik k nepríjemným pádom alebo kolízii.
Ak ste dlhšie nejazdili, zvoľte si kratšie a menej náročné trasy. Prekonávať svoje limity môže byť výzvou, vždy by ste však mali pamätať na svoje bezpečie a zdravie, a k vytúženým výkonom sa dostávať postupne.
Nedostatočné poistenie
CSOBpoist_SpiritOnline_215x280_pressHoci cyklistika nemusí na prvý pohľad vyzerať ako nebezpečný šport, dokáže priniesť mnohé riziká, najmä pri nečakaných situáciách.
Krátkodobé úrazové poistenie a poistenie života Spirit od ČSOB je navrhnuté presne pre takéto prípady. Toto poistenie vám poskytne ochranu v prípade úrazu, môžete ho uzavrieť len na pár dní a zriadiť ho dokážete online. Pred ďalšou cyklotúrou zvážte, či máte dostatočné poistenie pre seba a svoju rodinu.
Viac informácií: www.csob.sk
Životné poistenie online | ČSOB poisťovňa (csob.sk)