Tajomstvo úspešných cyklistov: Krvné testy môžu zlepšiť váš výkon
Letné mesiace sú ideálne na tvrdší tréning a intenzívnejšie športovanie. Či už sú to dlhé cyklistické túry, náročné behy alebo posilňovanie, je dôležité poznať svoj zdravotný stav.
„Každý, kto začne aktívnejšie športovať, by mal upraviť svoje stravovanie, doplnky výživy a pitný režim,“ hovorí MUDr. Renáta Lenártová, lekárka a klinická biochemička z laboratórií MEDIREX.
„Ak plánujete tráviť 2-3 dni v týždni tréningom, je to už slušná záťaž a bolo by dobré dať si pred tým urobiť krvné odbery,“ dodáva lekárka s tým, že krvné testy sú kľúčové aj pre rekreačných športovcov.
Nastavte si tréning
Vaša krv skrýva omnoho viac informácií, než zachytí bežná preventívna prehliadka.
Komplexné vyšetrenie krvi pre športovcov v laboratóriách MEDIREX môže odhaliť skryté riziká a pomôže vám optimálne si nastaviť tréning.
Lekárka odporúča základné biochemické vyšetrenie, kde sa zistí hladina krvného cukru, funkcia obličiek, pečeňové testy a kompletný mineralogram.
„Veľmi podstatná je hladina vitamínu D, ktorý ovplyvňuje naše kosti, imunitu aj metabolizmus vápnika,“ vysvetľuje lekárka. „Dôležitý je aj metabolizmus železa, ktorý súvisí s výkonnosťou.“
Čo krvné testy prezradia?
Komplexný pohľad na metabolizmus: Ukáže, ako efektívne vaše telo využíva energiu.
Stavebné látky: Proteíny sú dôležité pre budovanie svalov, ale ich nadbytok môže poškodiť obličky.
Okysličovanie: Úroveň železa ovplyvňuje, koľko kyslíka dokážete prenášať do svalov. Pri jeho nedostatku športovec podáva horšie výkony a je náchylnejší na zranenia.
Imunita: Vitamín D podporuje tvorbu svalov, zvyšuje pevnosť kostí, má protizápalové účinky a je dôležitý pre imunitu. Jeho nedostatok môže spôsobiť úbytok kostnej hmoty.
Minerály: Nedostatok horčíka sa môže prejaviť svalovými kŕčmi. Z ďalších minerálov je podstatné sledovať hladiny sodíka, draslíka, chloridov, vápnika a fosforu v sére.
Pretrénovanosť a regenerácia
Krvné testy odhalia celkovú úroveň vašej kondície. Môžu tiež zistiť pretrénovanosť alebo nedostatok regenerácie.
„Ak má športovec únavu a nedarí sa mu zlepšovať výkon, odporúčam vyšetriť krvný obraz, železo a zásobné železo – feritín,“ radí MUDr. Lenártová.
U žien to súvisí aj s menštruačným cyklom, únava a slabšia výkonnosť môžu byť prejavom anémie. Muži zas môžu mať pri pretrénovanosti nízku hladinu testosterónu alebo zvýšený kortizol.
Rozbor krvi taktiež kontroluje možnú anémiu, funkciu štítnej žľazy a prípadný deficit vitamínov. Nechýba ani skríning na celiakiu, ktorá môže brániť správnemu vstrebávaniu vitamínov potrebných na regeneráciu.
Ako často kontrolovať krvné parametre?
Vyšetrenie PRE ŠPORTOVCOV môžete absolvovať bez predošlej návštevy lekára, výsledok s ním stačí konzultovať podľa potreby neskôr.
Vyberte si najbližšie miesto k vášmu bydlisku zo zoznamu odberných centier laboratórií MEDIREX, ktoré sú po celom Slovensku.
Zdravým športovcom stačí absolvovať odber krvi raz ročne. Pri zistení odchýlok je potrebná kontrola po 3 mesiacoch od úpravy stravy a suplementácie.
„Netrénujte naslepo,“ uzatvára MUDr. Lenártová. „Krvné testy vám poskytnú cenné informácie o vašom zdraví a pomôžu optimalizovať tréning. Investícia do vyšetrenia krvi sa vám určite vráti v podobe lepších výkonov a nižšieho rizika zranení.“
Kompletnú ponuku vyšetrení z krvi so zoznamom odberných miest a lekárov nájdete na www.medirex.sk.