Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jonas Vingegaard porazil v šprinte Tadeja Pogačara a vyhral náročnú horskú etapu na Tour de France

Vingegaard sa stal prvým jazdcom, ktorý porazil Pogačara v šprinte dvoch jazdcov. Remco Evenepoel skončil tretí pred Primožom Rogličom, ktorý tesne pred cieľom spadol v zákrute.
Martin Sarvaš
Jonas Vingegaard porazil v šprinte Tadeja Pogačara a vyhral náročnú horskú etapu na Tour de France

11. etapa Tour de France 2024

 

  • Trasa: Évaux-les-Bains → Le Lioran
  • Profil: horská
  • Dĺžka: 211 km
  • Prevýšenie: 4350 m
  • Priemerná rýchlosť (víťaznej skupiny): 42,483 km/h
  • Víťaz: Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike)

Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) vyhral veľmi náročnú horskú 11. etapu Tour de France, keď najprv dotiahol v predposlednom stúpaní polminútový náskok osamoteného Tadeja Pogačara (UAE Emirates) a lídra celkovej klasifikácie následne porazil v záverečnom šprinte.

Vingegaard sa tiež stal prvým cyklistom, ktorý porazil Pogačara v šprinte dvoch jazdcov.

Ide o skutočne obdivuhodný výkon, najmä vzhľadom na to, že len pred tromi mesiacmi utrpel zlomeniny rebier, pneumotorax a zlomeninu kľúčnej kosti pri páde na pretekoch Okolo Baskicka, a dlho nebolo ani isté, či bude na Tour štartovať.

Na treťom mieste skončil Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) pred štvrtým Primožom Rogličom (Red Bull-Bora-Hansgrohe), ktorý tesne pred cieľom spadol pri prejazde zákrutou.

Celkovú klasifikáciu vedie aj naďalej Tadej Pogačar, druhý Evenepoel stráca na lídra už 1:06 min a tretí Vingegaard zaostáva za Slovincom o 1:14 min.

Záverečný kilometer:

Priebeh etapy

Začiatok 11. etapy Tour de France bol veľmi hektický, keďže tím UAE Emirates nechcel nechať etapu úniku a s Tadejom Pogačarom chceli bojovať o víťazstvo. Výsledkom bolo, že v úvodnej hodine a pol sa išlo rýchlosťou tesne pod 50 km/h.

Až po 80 kilometroch a viacerých útokoch Richarda Carapaza (EF Education – EasyPost) sa na čele vytvoril únik piatich jazdcov (Carapaz, Ben Healy, Oscar Onley, Paul Lapeira a Oier Lazkano) a o ďalších 20 km sa k nim pripojili ešte štyria ďalší (Guillaume Martin, Julien Bernard, Bruno Armirail a Romain Grégoire).

Pelotón ťahal vo vysokom tempe tím UAE a úniku nechal maximálny náskok len dve a pol minúty, ktorý pred rozhodujúcimi časťami etapy 70 km pred cieľom stiahli na 1:30 min.

Všetky najťažšie stúpania etapy boli koncentrované v posledných 50 km etapy, pričom už v prvom – Col de Néronne – bolo jasné, že únik nemá šancu.

V nasledujúcom stúpaní Puy Mary dobehol pelotón posledného jazdca z úniku a necelých 32 km pred cieľom zaútočil Tadej Pogačar, na čo museli reagovať Vingegaard, Evenepoel aj Roglič.

Pogačar mal na vrchole Puy Mary 10-sekundový náskok, avšak v zjazde svoj náskok natiahol na pol minúty, zatiaľ čo k Vingegaardovi sa pri zostupe pridal Primož Roglič.

Nasledovalo stúpanie Col de Pertus, v ktorom Roglič neudržal tempo s Vingegaardom, ktorý sa 14,8 km pred cieľom a tesne pred vrcholom stúpania, dotiahol k vedúcemu Pogačarovi.

Dvaja najlepší jazdci z posledných štyroch edícií Tour de France spolu dobre spolupracovali, zatiaľ čo pol minúty za nimi sa spojil Remco Evenepoel s Primožom Rogličom, ktorých prenasledovali Carlos Rodríguez, Mikel Landa, Adam Yates, João Almeida a Giulio Ciccone.

Dramatická etapa sa skončila šprintom Tadeja Pogačara a Jonasa Vingegaarda, ktorý prekvapujúco vyhral dánsky cyklista a po prvýkrát sa stalo, že Pogačar nevyhral v šprinte dvoch jazdcov.

Remco Evenepoel prešiel cieľom na treťom mieste 25 sekúnd za najlepšou dvojicou, zatiaľ čo Roglič, ktorý spadol v zákrute 1,1 km pred cieľom, síce prišiel do cieľa o necelú minútu za víťazom, ale vďaka 3-kilometrovému pravidlu neprišiel o čas v celkovej klasifikácii.

Poz. Pretekár Tím Čas
1
dk Jonas Vingegaard Team Visma | Lease a Bike 4:58:00
2
si Tadej Pogačar UAE Team Emirates +0:00
3
be Remco Evenepoel Soudal Quick-Step +0:25
4
si Primož Roglič Red Bull – BORA – hansgrohe +0:25
5
it Giulio Ciccone Lidl - Trek +1:47
6
pt João Almeida UAE Team Emirates +1:49
7
gb Adam Yates UAE Team Emirates +1:49
8
es Mikel Landa Soudal Quick-Step +1:49
9
es Carlos Rodríguez INEOS Grenadiers +1:55
10
at Felix Gall Decathlon AG2R La Mondiale Team +2:38
11
co Santiago Buitrago Bahrain - Victorious +3:34

Aktuality

12:41 Tadej Pogačar prekonal 23-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Zavrieť reklamu