Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jonas Vingegaard po výhre etapy na Tour de France: Pred tromi mesiacmi by som si to nikdy nepomyslel

Vingegaard porazil Tadeja Pogačara v záverečnom šprinte 11. etapy Tour de France. Ide o skutočne obdivuhodný výkon, najmä vzhľadom na to, že len pred tromi mesiacmi utrpel početné zlomeniny pri páde na pretekoch Okolo Baskicka.
Martin Sarvaš
Jonas Vingegaard po výhre etapy na Tour de France: Pred tromi mesiacmi by som si to nikdy nepomyslel

Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) vyhral veľmi náročnú horskú 11. etapu Tour de France, keď najprv dotiahol v predposlednom stúpaní polminútový náskok osamoteného Tadeja Pogačara (UAE Emirates) a lídra celkovej klasifikácie následne porazil v záverečnom šprinte.

Vingegaard sa tiež stal prvým cyklistom, ktorý porazil Pogačara v šprinte dvoch jazdcov.

Ide o skutočne obdivuhodný výkon, najmä vzhľadom na to, že len pred tromi mesiacmi utrpel zlomeniny rebier, pneumotorax a zlomeninu kľúčnej kosti pri páde na pretekoch Okolo Baskicka, a dlho nebolo ani isté, či bude na Tour štartovať.

„Samozrejme, je to pre mňa veľmi emotívne. Po návrate po tom páde to znamená veľa a vynárajú sa všetky veci, ktorými som prešiel za posledné tri mesiace. Núti vás to premýšľať a ja by som to bez mojej rodiny nikdy nedokázal,“ povedal emotívny Vingegaard so slzami v očiach.

„Teším sa, že som tu, a znamená to veľa vyhrať etapu, najmä vyhrať ju pre svoju rodinu. Celý čas ma podporovali.“

Vingegaard nevzdával ani po silnom útoku Tadeja Pogačara v posledných 30 km, po ktorom si v zjazde vytvoril polminútový náskok pri zjazde z Puy Mary.

„Nedokázal som nasledovať jeho útok, bol veľmi silný a musel som len bojovať. Vlastne som si ani nemyslel, že by som sa k nemu mohol vrátiť, ale len som bojoval. Ale dobehol som ho, začal som s ním striedať a som trochu prekvapený, že som ho dokázal poraziť v šprinte,“ povedal Vingegaard.

„Samozrejme, že to pre mňa veľa znamená a z dnešného víťazstva som veľmi šťastný. Pred tromi mesiacmi by som si to nikdy nepomyslel,“ dodal dvojnásobný víťaz Tour de France.

Záverečný kilometer:

Poz. Pretekár Tím Čas
1
dk Jonas Vingegaard Team Visma | Lease a Bike 4:58:00
2
si Tadej Pogačar UAE Team Emirates +0:00
3
be Remco Evenepoel Soudal Quick-Step +0:25
4
si Primož Roglič Red Bull – BORA – hansgrohe +0:25
5
it Giulio Ciccone Lidl - Trek +1:47
6
pt João Almeida UAE Team Emirates +1:49
7
gb Adam Yates UAE Team Emirates +1:49
8
es Mikel Landa Soudal Quick-Step +1:49
9
es Carlos Rodríguez INEOS Grenadiers +1:55
10
at Felix Gall Decathlon AG2R La Mondiale Team +2:38
11
co Santiago Buitrago Bahrain - Victorious +3:34

Aktuality

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

09:15 Peter Sagan nebude na sklonku kariéry majstrom Slovenska v horskej cyklistike, v Košiciach si tituly v oboch disciplínach vybojoval Matej Ulík.

Majstrovské tituly v oboch disciplínach XCC aj XCO si v elitnej ženskej kategórii vyjazdila aj Janka Keseg Števková. Výborné výkony však počas víkendu podávali aj juniorskí reprezentanti Viktória Chladoňová a Lukáš Vranák, ktorí sa z titulov tešili vo svojich kategóriách.

Zavrieť reklamu