Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

BBB stredové zloženia, kvalitné riešenie vašich problémov.

Matúš Bušík
BBB stredové zloženia, kvalitné riešenie vašich problémov.

Stredové zloženia rozhodne nepatria medzi sexi časti bicykla, ktoré všetci obdivujú a hovoria o nich, ale sú veľmi dôležitým komponentom, bez ktorého sa nezaobídete.

Je to už pár rokov, keď BBB prišlo s kategóriou stredových zložení, ktoré boli a sú ekvivalentom zavedeným značkám. Bolo len otázkou času, kedy BBB príde aj s vlastnými riešeniami, ktoré budú riešiť chronické problémy konkurenčných stredových zložení.

Pravdepodobne každý majiteľ bicykla, ktorý má stredové zloženie typu PF30 alebo BB30 mal skúsenosť, že po čase stredové zloženie začalo vydávať rôzne praskavé, či vŕzgavé zvuky, hlavne ak častejšie jazdil v horších podmienkach ako dážď či blato.

Tento problém bol spôsobený mikro pohybmi ložísk/misiek v stredovom púzdre. Tento problém spôsobovali aj sily ktoré pri ťahaní pôsobili na každé ložisko zvlášť a tiež i nie vždy úplná súosovosť.

Preto bolo potrebné zamyslieť sa ako tento problém odstrániť. Ako účinným riešením sa ukázalo pevné závitové spojenie oboch misiek/ložísk stredovým článkom. Tento stredový segment pevne spája obe misky, čím sa eliminoval ich nezávislý pohyb voči oske.

Tiež sa tým zaistilo, že obe misky sa pomocou doťahovania tohto stredového segmentu, aj súčasne do stredového púzdra lisujú, čo zabezpečuje ich vzájomnú súosovosť.

Spolu oba tieto faktory zabezpečujú, že nedochádza k pohybu ložísk voči stredovému puzdru, či samotného ložiska v miske. Takto pevne závitom spojené misky sú vzájomne stabilné a pevne spojené, čo eliminuje predchádzajúce problémy.

Jednotlivé komponenty sú vyrobené a hliníka na presnom CNC obrábacom stroji pre čo najvyššiu presnosť a následne sú povrchovo ošetrené, aby sa zabezpečila vysoká odolnosť a pevnosť týchto dielov. Ďalšou výhodou tohto riešenia je i priame použitie ložísk s vnútorným priemerom 24mm, čo umožňuje použitie kľúk značky Shimano na štandard PF30/BB30.

Predtým to bolo možné len prostredníctvom adaptérov, ktoré ešte väčšmi prispievali k problémom spomenutým v úvode. Stredové zloženia od BBB však nie sú len o riešení problémov, ale prinášajú i zavedené riešenia, ktoré sú overené časom.

Teda v ponuke nájdete aj klasické závitové (BSA) stredové zloženia, či štandardy pre rôzne značky. Výhodou mnohých stredových zložení BBB je ich plná servisovateľnosť, pod ktorou je možné rozumieť možnosť výmeny ložísk, ak dôjde k ich opotrebeniu či poškodeniu.

Preto i o niečo vyššia vstupná cena je vykúpená nižšími nákladmi pri následnej výmene, kedy je cena prijateľnejšia pre potrebu zakúpiť len ložiská a nie celé stredové zloženie, ktoré obsahuje množstvo komponentov, ktoré je možné bez problémov opäť použiť.

Týmto BBB prispieva k udržateľnosti a znižovaniu uhlíkovej stopy. Samozrejmosťou je i použitie kvalitných ložísk z CrMo ocele, ktoré poskytujú dobrý pomer medzi cenou, kvalitou a výdržou.

Vo väčšine zložení sú ložiská ešte prekryté externou krytkou, ktorá zlepšuje utesnenie ložiska v náročných podmienkach a tým predlžuje jeho životnosť.

Samozrejmosťou je i ponuka náhradných ložísk pre stredové zloženia, ktoré to umožňujú, ale i tiež široká kolekcia rôznych podložiek, ktoré sú potrebné pre presné doladenie pozície stredového zloženia v ráme, či kľúk na oske pre presné vyladenie požadovanej reťazovej linky.

Ak teda hľadáte riešenie problému s vašim stredovým zložením, alebo len chcete kvalitné za rozumnú cenu, skúste sa nabudúce pozrieť aj na našu kolekciu a nájsť si to pravé pre vás.

www.skprofibike.sk

 

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu