Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Cestné

Prečo Markovi Cavendishovi padá reťaz po šprintoch? Spadla mu aj pri prekonaní historického rekordu na Tour de France

Mark Cavendish dosiahol rekordné 35. víťazstvo na Tour de France a cieľom prešiel so spadnutou reťazou. Nebolo to však prvýkrát.
Martin Sarvaš
Spadnutá reťaz Marka Cavendisha pri víťazstve 5. etapy Tour de France 2024.

„Cavendish je taký rýchly a silný, že to nezvláda ani jeho reťaz,“ napísal jeden z fanúšikov po tom, ako mu spadla reťaz pri víťazstve etapy na Tour de France v roku 2021.

Markovi Cavendishovi spadla reťaz aj pri víťaznom prejazde cieľom piatej etapy Tour de France 2024, pri ktorom dosiahol rekordné 35. víťazstvo na Tour a prekonal rekord Eddyho Merckxa.

Cavendishovi spadla reťaz po šprintoch už veľakrát – pri jeho výhrach v šiestej a trinástej etape na Tour pred tromi rokmi a ledva sa udržala na prevodníku aj pri jeho prvej výhre na Tour de France 2021 v štvrtej etape.

Cavendish pretekal v roku 2021 na pretekárskom Specializede S-Works Tarmac SL7 a tento rok šprintuje na Wilieri Filante SLR – na bicykloch, ktoré by mal fungovať dokonale, a to najmä v rozhodujúcich momentoch pretekov. V reálnom svete by ste za ne zaplatili viac ako 10-tisíc eur. Kde je teda problém?

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 6. etape Tour de France 2021:

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v 13. etape Tour de France 2021:

Portál cyclingweekly.com sa na to opýtal absolventa oxfordskej univerzity, inžiniera Dova Tatea, ktorý vypracoval štúdiu o správaní sa kolies v skutočných podmienkach na ceste.

„Zaujímavá otázka. Prvá vec, ktorú treba spomenúť je, že Deceuninck-Quick-Step používa kolesá Roval Rapide CLX s nábojmi DT Swiss EXP s hviezdicovým systémom v orechu, ktorý je odlišný od klasického západkového systému. Nie som si úplne istý, ako tento orech zareaguje pod takou extrémnou záťažou v šprinte,“ povedal Tate.

Na bicykli Wilieri Filante SLR však Cavendish nemá kolesá Roval, ale Vision Metron SL60, takže problém pravdepodobne nebude v kolesách.

Keď si pozriete detail pohybu tela Marka Cavendisha na spomalených záberoch, uvidíte, že jeho šprint je doslova „násilný“.

Cavendishova spadnutá reťaz po šprinte v na pretekoch Okolo Turecka 2021:

„Cavendish hneď po šprinte prestane pedálovať, postaví sa a vystrie ľavú nohu, ktorou trochu zaberie proti smeru pedálovania. A práve tento proti-pohyb sa prenesie do pohonu a spadne mu reťaz. Jeho reťaz za už aj tak poriadne natriasa počas celého šprintu, takže skutočne netreba veľa k tomu, aby nadskočila a spadla,“ vysvetlil Tate.

„Keď prestane pedálovať, malé množstvo točivého momentu sa prenesie do náboju a náboj sa pravdepodobne na moment stále točí dopredu spolu s kolesom.“

„Takáto kombinácia – hybná  sila reťaze vpred so zastavením či dokonca opačným pohybom kľúk – stačí na to, aby reťaz spadla, keďže už počas samotného šprintu sa poriadne natriasa,“ hovorí Tate.

„Povedal by som, že tam nie je iba jedna jediná príčina, ale ‚dokonalá búrka‘ niekoľkých mikropríčin,“ dodal Dov Tate.

Záverečný šprint 5. etapy Tour de France 2024:

Aktuality

10:59 „Musíme nájsť Maxa Verstappena cyklistiky. To je náš cieľ,“ hovorí o budúcnosti šéf tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe.

Ralph Denk sa už v minulosti pokúsil podpísať zmluvu s Remcom Evenepoelom a chcel by s ním pracovať v budúcnosti. (Cyclingnews)

10:15 Marka Cavendisha aj Arnauda Démara relegovali za nebezpečný šprint v 12. etape Tour de France.

Rozhodcovia odsunuli Démara a Cavendisha z prvej päťky na koniec hlavnej skupiny. Druhé miesto Wouta van Aerta sa nezmenilo, ale na tretiu priečku sa namiesto Démara posunul Pascal Ackermann.

Včera 17:30 Biniam Girmay vyhral už tretiu etapu na Tour de France a potvrdil pozíciu najlepšieho šprintéra.

Druhý skončil Wout van Aert pred tretím Arnaudom Démareom. V závere dvanástej etapy spadol Primož Roglič, ktorý stratil takmer dve a pol minúty.

 

Včera 14:29 Pozvánka: NAY GRAN FONDO Bratislava vstupuje do 3. ročníka.

Podujatie pre hobby i výkonnostných cyklistov vo formáte maratón GRAN FONDO – 132 km a polmaratón MEDIO FONDO – 67 km ponúkne atraktívne trasy Bratislavského kraja po rovine i v kopcovitom teréne.

Včera 14:16 Tímu TotalEnergies ukradli na Tour de France bicykle v hodnote 150-tisíc eur.

Zlodeji ukradli v noci 11 pretekárskych bicyklov ENVE, takže jazdci francúzskeho tímu museli štartovať v 12. etape na náhradných bicykloch.

Zavrieť reklamu