Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu

"Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť... Našli ich a zhabali na letisku," napísal Piccolo šéfovi tímu EF Education-EasyPost.
Martin Sarvaš
Len 23-ročnému Andreovi Piccolovi našli na letisku dopingové látky. Tím EF s ním ihneď ukončil zmluvu

Tím EF Education-EasyPost uviedol, že 23-ročného talianskeho cyklistu Andreu Piccola zastavila a prehľadala špeciálna jednotka talianskej polície „pre podozrenie z prepravy ľudského rastového hormónu“.

V správe talianskeho portálu v La Gazzetta dello Sport sa píše, že Piccola zastavili na talianskom letisku. Nedávno údajne trénoval v Kolumbii a v nedeľu mal ísť na majstrovstvá Talianska.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vo vyhlásení v sobotu uviedla, že Piccola vyšetrovala antidopingová Medzinárodná testovacia agentúra (ITA), ktorá na prípade spolupracovala s talianskou antidopingovou agentúrou a talianskou políciou.

Prečítajte si tiež

„UCI vzala na vedomie vyhlásenie tímu EF Education–EasyPost z 21. júna 2024, ktoré oznámilo okamžité ukončenie zmluvy tímu s talianskym jazdcom Andreom Piccolom z dôvodu podozrenia z transportu ľudského rastového hormónu (hGH),“ uvádza sa vo vyhlásení.

„Prehľadávanie vykonané na jazdcovi je výsledkom vyšetrovania vedeného Medzinárodnou testovacou agentúrou (ITA) a jej úzkej spolupráce s Národnou antidopingovou organizáciou Talianska (NADO Italia) a talianskymi orgánmi činnými v trestnom konaní (NAS Carabinieri). UCI víta túto spoluprácu a posúdi akékoľvek ďalšie kroky, ktoré môžu byť v tejto súvislosti potrebné.“

Vo svojom vyhlásení v piatok večer tím EF uviedol, že Piccolovi v marci pozastavili zmluvu aj plat potom, čo použil „pomôcku na spanie, ktorá nebola schválená tímom, hoci je legálna“.

Tím EF Education-EasyPost sa pokúsil ukončiť zmluvu s talianskym pretekárom, avšak keďže podľa UCI neporušil právne dôvody týkajúce sa zmluvy, nemohli s ním kontrakt predčasne ukončiť.

Napriek spomínaným incidentom ho americký tím vybral na súpisku pre Giro d’Italia.

Manažér EF Jonathan Vaughters pre portál Escape Collective povedal, že Piccolo ho upozornil na incident prostredníctvom textovej správy a napísal: „Jonathan, hovorím s tebou úprimne, pretože som už všetko stratil a som si toho vedomý… Priniesol som štyri lieky z Kolumbie, ktoré nechcem menovať, ale chcem za to prevziať zodpovednosť… Našli ich a zhabali na letisku.“

Podľa kódexu WADA „Obchodovanie alebo pokus o obchodovanie s akoukoľvek zakázanou látkou alebo zakázanou metódou“ znamená pozastavenie minimálne na štyri roky.

Piccolo sa stal profesionálom v Astane v roku 2021, ale v polovici sezóny opustil tím z „osobných zdravotných dôvodov“ bez toho, aby pre nich niekedy pretekal. Neskôr súťažil vo farbách talianskeho národného tímu, kým sa začiatkom roka 2022 pripojil k Gazpromu.

Keď bol tím Gazprom suspendovaný po ruskej invázii na Ukrajinu, krátko pôsobil v tíme DroneHopper Gianni Savio a v auguste 2022 podpísal Piccolo zmluvu s EF.

Piccolo debutoval na Grand Tour na minuloročnej Vuelte a mal na sebe jeden deň v červenom drese. 23-ročný pretekár začal svoju sezónu v roku 2024 pozoruhodným sledom útokov na pretekoch Okolo Kolumbie, pričom mimo sezóny trénoval práve v tejto krajine.

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dopingu a zakázaných látkach?

0%

Aký je hlavný účinok používania beta-2 agonistov vo vrcholovom športe?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Čo je typickým spôsobom, akým sa zisťuje doping vo vrcholovom športe?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorá látka je často používaná športovcami pre jej schopnosť zvýšiť svalovú vytrvalosť a výkonnosť, ale nie je považovaná za dopingovú látku?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorá látka (nie je zakázaná) sa často používa v športe na zvýšenie koncentrácie a bdelosti?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý z týchto liekov je známy svojimi vlastnosťami zvyšujúcimi výkonnosť prostredníctvom zlepšenia využitia kyslíka svalmi?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako sa zvyčajne podáva tramadol vo vrcholovom športe?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako môže byť použitie syntetického kyslíka považované za formu dopingu vo výdržových športoch?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorá metóda sa používa v cyklistike na zvýšenie počtu červených krviniek, čím sa zlepšuje prenos kyslíka a celková výkonnosť, bez použitia zakázaných látok?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký je primárny mechanizmus účinku anabolických steroidov?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký je hlavný účinok kortikosteroidov, ktorý ich činí prísne sledovanou látkou v kontexte športového dopingu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aký je primárny dôvod pre zákaz alebo obmedzenie používania salbutamolu vo vrcholovom športe?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Aká je primárna funkcia erytropoetínu (EPO) v kontexte dopingu?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako sa nazýva proces, pri ktorom športovci skladujú vlastnú krv pred pretekmi a potom si ju transfuzujú späť pred výkonnostným testom?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý z nasledujúcich efektov je spojený s používaním tramadolu v športe?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ktorý z nasledujúcich spôsobov je často používaný na maskovanie prítomnosti zakázaných látok v tele?

Správna odpoveď! Nesprávna odpoveď

Ako dobre sa vyznáte v dopingu a zakázaných látkach?

Zdieľajte svoje výsledky s priateľmi

 

Aktuality

12:41 Tadej Pogačar prekonal 31-ročný rekord Lancea Armstronga šialeným výkonom v stúpaní Pla d’Adet.

Pogačar predviedol jeden z najpôsobivejších vrchárskych výkonov v histórii cyklistiky a Armstrongov rekord prekonal o necelé dve minúty.

11:58 Fotogaléria: Najlepšie momenty 14. etapy Tour de France 2024.

Pozrite si skvelé fotografie zo štrnástej etapy Tour de France 2024.

Včera 17:32 Tadej Pogačar potvrdil svoju dominanciu na Tour de France, porazil Vingegaarda a vyhral horskú 14. etapu.

Pogačar zaútočil 4,6 km pred cieľom v stúpaní Pla d’Adet a do cieľa prišiel osamote s 39-sekundovým náskokom pred druhým Jonasom Vingegaardom. Tretí Remco Evenepoel finišoval so stratou 1:10 min.

Včera 16:32 Zoznam jazdcov, ktorí odstúpili z Tour de France 2024.

Z Tour de France odstúpilo zatiaľ 22 jazdcov. Počas 14. etapy odstúpili Alberto Bettiol, Louis Vervaeke, Amaury Capiot a na štart sa nepostavil Tom Pidcock.

Včera 14:50 Najdrahší bicykel na Tour de France 2024 stojí šialených 50-tisíc eur.

Zatiaľ čo z klasických bicyklov je najdrahším bicyklom na Tour limitovaná edícia tímu Red Bull-Bora-Hansgrohe S-Works Tarmac SL8 od Specializedu za 17-tisíc eur, celkovo najdrahší stroj na Tour de France je časovka od Pinarella tímu Ineos Grenadiers.

Zavrieť reklamu