Vali Höll a Loic Bruni po dominantných jazdách vyhrali 3. kolo Svetového pohára v zjazde v rakúskom Leogangu (+galéria)

Obaja pretekári vo finále potvrdili svoje výsledky zo semifinálových jázd, ktoré taktiež vyhrali. Vali Höll aj Loic Bruni sa z víťazstva vo svetovom pohári v zjazde tešili v tejto sezóne už po druhýkrát. Slovenským jazdcom sa žiaľ nepodarilo postúpiť z kvalifikácie.
Matúš Bušík

Vali Holl na svetovom pohári v Leogangu. Foto: Red Bull Content Pool

Jazdci sa počas víkendu museli vyrovnávať s premenlivými podmienkami na trati. V sobotu v noci sa LEogagnom prehnala búrka, ktorá na trati zanechala stopy, čo si vyžadovalo rozdielnu taktiku než tomu bolo v semifinále.

Podmienky a počasie však neodradili množstvo divákov a počas celého víkendu sledovalo preteky v Leogagnu približne 20 000 fanúšikov.

Najrýchlejšou pretekárkou v semifinále bola Vali Höll, ktorá tak v nedeľnom finále štartovala spomedzi jazdkýň posledná. Najrýchlejší medzičas mala v tom čase Anna Newkirk, ktorá počas celého víkendu predvádzala konštantné výkony.

Vali Höll je domáca pretekárka a trať v Leogagnu pozná výborne, je aj aktuálnou majsterkou sveta a vždy patrí k najväčším favoritkám pretekov. V Leogagnu odštartovala svoju jazdu naozaj výborne a zhruba v polovici trate mala náskok viac než tri sekundy. Postupne však pridávala a nakoniec dosiahla čas 3:40,141 min.

Na druhé miesto tak odsunula už spomínanú Annu Newkirk, ktorá bola pomalšia o 7,102 s. Na treťom mieste skončila Myriame Nicole so stratou necelých 8 sekúnd na Vali.

Vali Höll po pretekoch povedala: „Zrejme nikto nečakal, že Leogagn bude tak technický. Mnoho jazdcov sa sťažovalo, že tá trať je príliš jednoduchá. Podľa mňa je však drsná a je naozaj ťažké nájsť najlepšiu stopu. Som rada, že sa mi to doma podarilo.“

Loic Bruni na svetovom pohári v Leogangu. Foto: Red Bull Content Pool

V mužskom finále to bolo taktiež napínavé až po posledného jazdca na štarte, ktorým bol Loic Bruni. V tom čase sedel v horúcom kresle Finn Iles.

Tým, že Bruni štartoval ako posledný mal trať spomedzi všetkých jazdcov najsuchšiu. V úvode trate bol najrýchlejší, v strednej pasáži mierne stratil, ale po strmej a technickej časti opäť zaznamenal zelené čísla, ktoré si udržal až do konca.

V cieli zaznamenal víťazný čas 3:05,523 min a pred druhým Finnom Ilesom mal náskok 2,394 sekundy. Na treťom mieste skončil Lachlan Stevens-Mcnab so stratou 3,115 s na víťaza.

Loic Bruni po pretekoch povedal: „Myslel som si, že dnes to nedám. Podmienky na trati sa stále menili a boli úplne rozdielne od semifinále, ktoré mi sedelo viac. Dal som do toho všetko a vsadil som aj na to, že trať bude postupne osychať. Vyhovovalo mi, že štartujem vo finále ako posledný. Až príliš som tlačil na pílu, čo malo za následok niekoľko menších chýb vo vrchnej časti trate. Psychicky som bol v pohode až keď som šiel po „Motorway“ (spodná časť trate s veľkými skokmi).

Po troch kolách svetového pohára v zjazde zaznamenal Bruni tri pódiové umiestnenia, z toho dve víťazstvá. Na čele priebežného poradia má 320 bodový náskok pred Lucom Shawom, tretie miesto si drží Finn Iles.

Slovenskému triu pretekárov – Rasťo Baránek, Denis Kohút a Adam Rojček, sa žiaľ nepodarilo postúpiť z kvalifikácie. Najlepší čas mal Rasťo Baránek – 3:20,551 min, ktorý stačil na 62. miesto v kvalifikácii. Účasť v semifinále mu tak ušla približne o pol sekundy.