Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Jeden jazdec vyhral, druhého diskvalifikovala UCI. Obaja pretekali s extrémne úzkym aero kokpitom

Felix Ritzinger vyhral etapu na pretekoch Okolo Malopolska, zatiaľ čo Jan-Willem van Schip bol diskvalifikovaný na pretekoch Heistse Pijl.
Martin Sarvaš
Jeden jazdec vyhral, druhého diskvalifikovala UCI. Obaja pretekali s extrémne úzkym aero kokpitom

Rakúsky pretekár Felix Ritzinger dosiahol víťazstvo v druhej etape pretekov Okolo Malopolska aj za pomoci nových aero riadidiel Toot Ashaa RR, ktoré spĺňajú nové pravidlá UCI (Medzinárodná cyklistická únia).

V ten istý deň bol holandský pretekár Jan-Willem van Schip diskvalifikovaný z pretekov Heistse Pijl, pravdepodobne kvôli nesprávnej polohe rúk na týchto riadidlách.

Riadidlá Toot sú navrhnuté tak, aby zlepšovali aerodynamiku a výkon jazdcov, pričom sú na hranici pravidiel UCI, ktoré stanovujú nielen šírku riadidiel, ale aj uhol brzdových/radiacich pák.

Jazdci si otáčajú páky smerom dovnútra, aby vytvorili užšiu polohu pre ruky. Niektorí uprednostňujú zahnuté páky dovnútra z ergonomických dôvodov, zatiaľ čo iní to robili pre lepšiu aerodynamiku.

Ako dôvod pre zákaz vytočených brzdových pák UCI uviedla: „Extrémny sklon obmedzuje brzdnú kapacitu jazdcov a predstavuje modifikáciu produktu nad rámec jeho zamýšľaného použitia.“

Nedávny incident s diskvalifikáciou Van Schipa zvýrazňuje konflikt medzi inováciami v cyklistike a existujúcimi reguláciami, čo môže mať významný vplyv na výsledky pretekov.

Bol to práve Jan-Willem van Schip, ktorý obľuboval jazdu s úzkymi riadidlami a vytočenými pákami, a po zavedení nových pravidiel UCI pomohol výrobcovi komponentov Toot s vývojom aero riadidiel Ashaa RR.

Riadidlá Toot Ashaa RR majú v spodnej časti „baranov“ šírku 350 mm, ale vo vrchnej časti sú výrazne užšie a vzdialenosť medzi pákami je len 210 mm.

Vďaka špciálnemu dizajnu poskytujú riadidlá jazdcovi veľmi agresívnu polohu, v ktorej sa môže rukami držať koncov brzdových pák a zároveň môže mať položené predlaktia na vrchnej časti riadidiel.

UCI však už v roku 2021 zakázala mať položené predlaktia na riadidlách a v pravidlách je prikázané, že jazdec sa musí dotýkať riadidiel dlaňami.

Jan-Willem van Schip síce splnil podmienku a dlaňami držal konce brzdových pák, avšak UCI zjavne prekážali položené predlaktia na riadidlách.

UCI vo svojich pravidlách presne definovalo polohu, v ktorej majú pretekári jazdiť: „Jazdci musia byť v štandardnej polohe definovanej článkom 1.3.008. Sedenie na vrchnej rámovej trubke je zakázané. Okrem toho je zakázané opierať sa o riadidlá predlaktiami s výnimkou časoviek.“

V článku 1.3.008 sa píše: „Jazdec by mal zotrvať v normálnej polohe na bicykli v sede. Táto poloha znamená, že môže využívať nasledovné poporné body: nohy na pedáloch, ruky na riadidlách a sedenie na sedle.“

Komisári UCI začali kontrolovať uhol brzdových pák už na úvodných pretekoch WorldTour sezóny 2024 Tour Down Under.

Podľa portálu Cycling Weekly používali komisári nástroj z 3D tlačiarne nástroj, pričom maximálna tolerancia je 10 stupňov, pričom kontrolovali tiež tzv. flare riadidiel, čo je rozšírenie spodnej časti cestných riadidiel oproti vrchnej časti, kde sú brzdové páky.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu