Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

UCI dostala poriadnu dávku kritiky od profíkov za cyklistické majstrovstvá sveta na snehu

"Skončite s týmto a začnite používať peniaze z našich licencií v skutočných MTB disciplínach... vrátane veľkého, veľkého zoznamu vecí, ktoré je potrebné zlepšiť na súčasnom MTB!," napísal majster sveta v horskej cyklistike Jose Hermida.
Martin Sarvaš
UCI dostala poriadnu dávku kritiky od profíkov za cyklistické majstrovstvá sveta na snehu

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) ešte v lete 2023 oznámila, že vo februári sa uskutočnia premiérové majstrovstvá sveta v horskej cyklistike na snehu vo francúzskom Châteli.

Túto disciplínu pridala UCI na svoj oficiálny zoznam, aby upútala pozornosť fanúšikov cyklistiky aj mimo hlavnej sezóny.

Pretekalo sa v dvoch disciplínach – Super G a Dual Slalome. Super G boli preteky na čas s jazdou medzi bránami, rovnako ako pri alpskom lyžovaní a Dual Slalom bola vyraďovačka, pri ktorej štartovali dvaja jazdci naraz na paralelnej rovnakej trati a pomalší vypadával.

V mužskej elite sa stal majstrom sveta v oboch disciplínach Pierre Thevenard, ktorého doterajší najväčší úspech v cyklistike je prekonanie svetového rekordu v najvyššej rýchlosti na bicykli na snehu, čo sa mu nakoniec podarilo v roku 2022 s rýchlosťou 165,9 km/h.

Peniaze mohli minúť radšej na niečo užitočnejšie

Preteky však nemali veľmi pozitívny ohlas u profesionálnych jazdcov, čo dali najavo aj v kometároch pod príspevkom UCI na instagrame zo snehového šampionátu.

Faktom je, že ide o veľmi zvláštny krok, čo sa týka usporiadania bicyklových majstrovstiev sveta na snehu, keďže nejde o reálnu disciplínu cyklistiky. Preteky na snehu sa síce organizujú, ale ide skôr o zábavný doplnok ako o skutočné preteky.

Okrem toho, určite by bolo vhodnejšie investovať peniaze do zjazdu či endura, či iných, skutočných, disciplín, ktoré by si zaslúžili väčšiu podporu.

Kritiku vyjadril aj majster sveta, zjazdári aj freerideri

Kritiku na snehové majstrovstvá sveta vyjadril aj majster sveta v cross-country a viacnásobný víťaz pretekov Svetového pohára v horskej cyklistike, Španiel Jose Hermida.

„Skončite s týmto a začnite používať peniaze z našich licencií v skutočných MTB disciplínach… vrátane veľkého, veľkého zoznamu vecí, ktoré je potrebné zlepšiť na súčasnom MTB!,“ napísal Hermida.

Jedna z najlepších zjazdárok na svete Tahnee Seagrave bola stručná a napísala len: „Jednoducho nie.“

Zjazdár z Nového Zélandu Brook Macdonald napísal s dávkou sarkazmu: „Kde sú všetky rockgardeny a skoky?“

Kritiku si neodpustili ani známe mená z freeridu. Tomas Lemoine okomentoval príspevok slovami: „UCI je opitá ako ***“, zatiaľ čo Hugo Frixtalon ironicky podotkol: „FIS [Medzinárodná lyžiarska federácia], mali by ste pretekať na tráve.“

Známy tvorca videí a mechanik Gee Milner, ktorý si tiež neodpustil ironický komentár: „Predstavte si, že by ste použili lyže alebo snowboard! Zaujíma vás, či to už niekto skúšal?“

Aktuality

15:26 Decathlon dal do predaja repliky bicyklov Van Rysel RCR Pro tímu AG2R. Po pár hodinách boli vypredané.

V utorok pridal Decathlon do ponuky cestné bicykle, na ktorých pretekajú jazdci tímu Decathlon AG2R La Mondiale. S cenou 9000 eur boli vypredané už na ďalší deň.

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Zavrieť reklamu