Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Šliapaním do pedálov k lepšej imunite alebo ako prospieva cyklistika nášmu zdraviu?

Benefity pravidelného bicyklovania sú široké. Niektorí sa cyklistike venujú kvôli mentálnemu oddychu, ďalší zasa pre stratu hmotnosti či zlepšenie celkového fyzického stavu. S tým súvisí aj ďalšia výhoda, ktorá môže ľudí motivovať k tomuto univerzálnemu športu – cyklistika dokáže prispieť k lepšiemu fungovaniu imunitného systému.
Matúš Bušík
Šliapaním do pedálov k lepšej imunite alebo ako prospieva cyklistika nášmu zdraviu?

Jeden z najväčších zdravotných benefitov bicyklovania je posilnenie zdravia dýchacej sústavy. Tento aeróbny šport podporuje hlbšie dýchanie, čím môže zlepšiť funkciu a kapacitu pľúc.

Vyšší príjem kyslíka podporuje produkciu a funkciu imunitných buniek, ktoré sú kľúčové pre ochranu organizmu pred patogénmi.

Posila pre imunitný systém

Bicykel je jeden z najobľúbenejších prostriedkov pre kardiotréning, ktorý môže byť prospešný aj pre náš imunitný systém.

Pravidelná cyklistika zvyšuje srdcovú frekvenciu, zlepšuje krvný obeh a znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Zdravé srdce prispieva k lepšej cirkulácii imunitných buniek a protilátok, ktoré sú dôležité pre boj s rôznymi infekciami.

Je všeobecne známe, že chronický stres prispieva k oslabeniu imunitného systému a zníženiu schopnosti tela brániť sa napríklad pred vírusovými infekciami.

K najlepším prostriedkom na odbúranie stresu a podporu duševnej pohody patrí práve fyzické cvičenie. Bicyklovanie ako vonkajšia aktivita je obzvlášť účinné aj vďaka tomu, že počas slnečných dní čerpáme vitamín D.

Ten je kriticky dôležitý pre imunitný systém a jeho nedostatok môže spôsobiť zvýšené riziko vzniku rôznych ochorení.

Benefity v každom veku

Cyklistika neprináša benefity len ľuďom v produktívnom veku, ale má vplyv aj na lepšie zdravie seniorov. Tí, ktorí sa po celý život venovali cyklistike, mali podľa štúdie Univerzity v Birminghame vyššie hladiny čerstvo vytvorených t-lymfocytov, ktoré pomáhajú udržiavať ich imunitu v dobrom stave.

Štúdia tak naznačuje, že postupný pokles funkcie imunitného systému nemusí byť spojený so starnutím, ale so zníženou fyzickou aktivitou.

Netreba však zabúdať na to, že časté namáhavé cvičenie môže dočasne znížiť imunitné funkcie, kvôli čomu môžu byť ľudia po náročnom tréningu náchylnejší na choroby.

Preto je dôležité po zvýšenej aktivite venovať organizmu dostatočný čas na regeneráciu a doplniť výživu a hydratáciu.

Dodržujte pitný režim

Po kvalitnej bikovačke sa treba odmeniť a doplniť tekutiny. Vezmite si so sebou Zlatý Bažant Radler 0,0% Pšeničný Citrón. Jeho plná chuť pšeničného piva dokonale podčiarknutá sviežim dotykom citrónov prináša chuťový zážitok a dokonalé osvieženie počas vášho výletu na dvoch kolesách. Keďže je úplne bez alkoholu, nemusíte sa báť si potom sadnúť na bicykel. Navyše obsahuje o 30 percent menej cukru, môžete si ho teda bez výčitiek dopriať nielen pri športe. Pšenica však prirodzene obsahuje viac lepku, nie je teda vhodný pre tých, ktorí si zvykli na bezlepkové verzie radlera.

Aktuality

13:45 Kompletné výsledky Tour de France 2024.

Tadej Pogačar vyhral svoj tretí žltý dres, bodovaciu súťaž vyhral Biniam Girmay, v súťaži vrchárov zvíťazil Richard Carapaz a v kategórii mladých jazdcov bol najlepší Remco Evenepoel.

11:44 Analýza výkonu: Aké watty tlačil Tadej Pogačar pri rekordných výkonoch na Tour de France?

Col du Galibier, Pla d’Adet, Plateau de Beille, Isola 2000 a Col de la Couillole – päť stúpaní, v ktorých Tadej Pogačar prekonal doterajšie rekordy obrovským rozdielom a na Plateau de Beille predviedol pravdepodobne najlepší vrchársky výkon v histórii cyklistiky.

10:30 Bolo by to extrémne hlúpe, reaguje Tadej Pogačar na obvinenia z dopingu na Tour de France.

V horských etapách suverénne dominoval a lámal rekord za rekordom. Jeho agresívny štýl pretekania však vyvolal aj kritiku a po neuveriteľných výkonoch sa nevyhol ani obvineniam z dopingu.

09:45 Fotogaléria: 50 skvelých fotografií Tadeja Pogačara z Tour de France 2024.

Tadej Pogačar sa stal po 26 rokoch prvým jazdcom, ktorý vyhral Giro d’Italia aj Tour de France v jednom roku.

09:34 Fotogaléria: Najlepšie momenty z majstrovstiev Slovenska v horskej cyklistike 2024 s Petrom Saganom.

Na pretekoch sa predstavila aj najväčšia hviezda slovenskej cyklistiky Peter Sagan a na košickom Bankove sa stretlo množstvo fanúšikov, ktorí sa chceli s Petrom rozlúčiť nakoľko šlo pravdepodobne o jeho posledné profesionálne preteky.

Zavrieť reklamu