Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Bikujete? Patríte do rizikovej skupiny!

Už od veku 25 rokov začína naše telo produkovať menej kolagénu, čo môže spôsobovať rozličné zdravotné problémy. Najviac ohrozené sú skupiny ľudí so sedavým životným štýlom alebo športovci, ktorí svoje pohybové ústrojenstvo zamestnávajú až príliš.
Matúš Bušík
Bikujete? Patríte do rizikovej skupiny!

Kolagén patrí k najdôležitejším látkam v ľudskom organizme. Veľmi dobre ho poznajú predovšetkým ženy, je to totiž bielkovina, ktorá predchádza vzniku vrások a prispieva ku krásnej napnutej pleti.

V tomto prípade hovoríme o kolagéne typu I, ktorý je veľmi dôležitý aj pre športovcov a starších ľudí, pretože okrem pokožky sa nachádza v šľachách, zuboch a kostiach. Nemenej dôležitý je aj kolagén typu II, ktorý je prítomný v chrupavkách.

Kolagén sa v našom organizme vyskytuje prirodzene. K jeho tvorbe prispievajú rozličné druhy potravín, napríklad kapusta, špenát, jablká, jahody, černice, ríbezle, fazuľa, sója a ďalšie.

Kedy siahnuť po doplnkoch?

Pri pravidelnej fyzickej aktivite, ktorá pohybové ústrojenstvo namáha, je vhodné siahnuť aj po výživových doplnkoch a zásobovať telo kolagénom cielene. Nie je pritom potrebné užívať ich dlhodobo, ale aspoň preventívne v istej perióde.

Ak sa už totiž vyskytne problém, môže byť neskoro. V živote človeka pozorujeme dve hlavné obdobia, keď je potrebné kolagén cielene dopĺňať. Je to pri aktívnom alebo, naopak, sedavom spôsobe života ľudí vo veku 25 rokov a viac. Prudký pokles prirodzenej tvorby kolagénu možno potom pozorovať u ľudí vo veku nad 60 rokov.

Jeden z najdostupnejších výživových doplnkov s obsahom kolagénu na trhu je MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+, ktorý za rozumnú cenu kúpite v takmer všetkých obchodných reťazcoch (Tesco, Kaufland, LIDL, DM, 101 Drogerie, TETA, Fresh a pod.) a nemusíte poň nutne chodiť do lekárne.

Kapsuly obsahujú kolagén typu I, kolagén typu II, extrakt z rastliny Boswellia serrata a vitamín C. Doplnok je vhodné užívať denne po dobu minimálne dvoch mesiacov.

Aké aktívne látky obsahuje?

Kolagén typu I a typu II je pre ľudské telo prirodzený. Prvý je zastúpený vo väčšom množstve, keďže sa nenachádza iba v chrupavkách ako kolagén typu II. Tento je v MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+ zastúpený v natívnej forme, ktorá je pre ľudský organizmus prirodzená, zabezpečuje pevnosť a odolnosť chrupaviek, ktoré zohrávajú v činnosti kĺbov veľmi dôležitú úlohu – tlmia nárazy a otrasy  a dodávajú kĺbom pružnosť.

Extrakt z rastliny Boswellia serrata pomáha udržiavať kĺby v dobrom stave a napokon, vitamín C je pre prirodzenú tvorbu kolagénu nevyhnutný. Rovnako tak je nevyhnutný pre štruktúru chrupaviek, kože, kostí, ďasien, zubov a krvných ciev.

O kolagéne, konkrétne o ochrane chrupaviek, sa v poslednom čase veľa hovorí aj v spojení s konzumáciou želé, aspiku, vývaru z kostí a pod. Tu je dôležité upozorniť, že ide o varený kolagén, ale najmä, že niektoré aspiky alebo druhy želé môžu byť vyrobené zo syntetickej látky.

Ak patríte do niektorej z rizikových skupín, siahnite po istote a kúpte si vo svojom obľúbenom reťazci MaxiVita® Exclusive Kolagén Forte+. V priebehu dvoch mesiacov citeľne posilní vaše kosti a kĺby. Okrem iného tak podporíte prevenciu pred osteoartrózou alebo artrózou, ktoré bývajú výsledkom nadmerného zaťaženia našich kĺbov.

Prípravok, ako aj ďalšie doplnky športovej výživy si môžete kúpiť aj online na www.nasevitaminy.sk.

Aktuality

Včera 10:20 Birell BikeFest 2024: Zaregistrujte sa na maratón a dostanete balík v hodnote viac ako 100 eur.

Online registrácia na preteky trvá už len do polnoci 26. mája.

25.05.2024 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral po 36 km sóle už šiestu etapu na Giro d’Italia.

Aj keď už mal Pogačar isté víťazstvo ružového dresu, svoju dominanciu na Gire potvrdil výhrou poslednej horskej etapy na talianskej Grand Tour. Na druhom mieste skončil Valentin Paret-Peintre a tretí finišoval Daniel Martínez.

24.05.2024 Andrea Vendrame vyhral z úniku a po 28-kilometrovom sóle 19. etapu Giro d’Italia.

Na druhom mieste skončil Pelayo Sanchez a tretí finišoval Georg Steinhauser. Pred poslednou horskou etapou tohtoročného Gira sa situácia v celkovej klasifikácii nezmenila a Tadej Pogačar vedie s viac ako 7-minútovým náskokom pred Danielom Martínezom a Geraintom Thomasom.

24.05.2024 Biker magazín a Slowatch sa spojili a vytvorili unikátnu kolekciu oblečenia.

Nové oblečenie si môžete kúpiť v bratislavskom obchode Slowatch a bude dostupné aj na bicyklovom festivale Birell BikeFest v Kálnici.

24.05.2024 Thibau Nys vyhral úvodnú etapu Okolo Nórska po skvelom výkone Čecha Mathiasa Vaceka.

V kopcovitej etape s cieľom na vrchole 3,9 km stúpania Voss Resort bol najrýchlejší len 21-ročný Nys, za ktorým skončili na druhom a treťom mieste Ådne Holter a Axel Laurance. Na nórskom etapáku odštartoval aj Wout van Aert, ktorý sa stále zotavuje z početných zranení, ktoré utrpel pri páde v marci.

Zavrieť reklamu