Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Fox chystá aero kombinézu pre zjazd. Čo sa píše o zjazdovom oblečení v pravidlách UCI?

V pravidlách UCI sa píše, že kombinézy v zjazde nie sú povolené, takže je otázne, či pretekárky a pretekári sponzorovaný Foxom budú môcť používať tieto kombinézy aj na pretekoch.
Martin Sarvaš
Fox chystá aero kombinézu pre zjazd. Čo sa píše o zjazdovom oblečení v pravidlách UCI?

Zjazdárka Tahnee Seagrave a zjazdár Jackson Goldstone zverejnili na svojich účtoch na instagrame videá, v ktorých majú oblečenú zjazdovú aero kombinézu.

Zatiaľ čo Goldstone má vo svojom videu ešte len prototyp, Tahnee Seagrave má oblečenú hotovú kombinézu, v ktorej sú integrované už aj chrániče.

V posledných rokoch sme mohli vidieť aj v zjazde, že jazdci majú oblečené čoraz viac obtiahnuté oblečenie, čím dosiahnu menší odpor vzduchu, a teda vyššiu rýchlosť.

Aj keď v zjazde nejde o takú veľkú výhodu ako v disciplínach cestnej cyklistiky, aerodynamika môže priniesť výhody v pasážach tratí, ktoré sú menej technické a šľapavé, čo dáva zmysel, keďže najrýchlejších jazdcov na pretekoch často delia iba desatiny sekúnd.

Čo sa píše o zjazdovom oblečení v pravidlách UCI?

Pravidlá pre zjazdové oblečenie ešte donedávna zakazovali všetky „priliehavé odevy na báze lycry a elastanu“.

To už však neplatí od začiatku roku 2023, kedy sa zmenili pravidlá UCI. Výsledkom je, že aj v zjazdovej cyklistike uvidíme omnoho viac obtiahnutého oblečenia.

O drese sa v pravidlách UCI píše: „Dres musí byť tričko s dlhými rukávmi, ktorého rukávy siahajú až po zápästia jazdca. Dresy používané na zjazdových podujatiach by mali byť typu špeciálne navrhnutého a predávaného na použitie v pretekoch BMX alebo zjazde na horských bicykloch. Dresy určené pre cestnú cyklistiku, kombinézy alebo jednodielne kombinézy obsahujúce dres a nohavice/šortky nie sú povolené na použitie pri zjazdových podujatiach. Dres musí byť buď tesne priliehavý okolo pása, alebo musí byť pred štartom zastrčený do nohavíc, aby neprekážal.“

O nohaviciach sa v pravidle UCI 4.3.011 píše: „Povolené sú dlhé nohavice alebo krátke nohavice v kombinácii s vhodnou ochranou kolien a holení. Takéto dlhé alebo krátke nohavice by mali byť typu, ktorý je špeciálne navrhnutý a predávaný na použitie pri pretekoch BMX alebo zjaze na horských bicykloch. Dlhé nohavice typu opísaného vyššie musia mať jednodielnu konštrukciu a musia byť vyrobené z materiálu odolného proti roztrhnutiu. Mali by pokrývať celú dĺžku oboch nôh až tesne nad topánku alebo členok. Krátke nohavice vyššie uvedeného typu musia mať jednodielnu konštrukciu a musia byť vyrobené z materiálu odolného proti roztrhnutiu. Mali by sa nosiť spolu s vhodnou ochranou nôh, ktorá pokrýva celé koleno a celú holeň až tesne nad členok.“

Keďže v pravidlách o drese sa píše, že kombinézy nie sú povolené na zjazdových pretekoch, je otázne, či bude nová aero kombinéza použitá jazdcami a pretekárkami aj na pretekoch Svetového pohára v zjazde.

Či uvidíme aero kombinézu od Foxu aj na pretekoch, sa dozvieme už čoskoro, keďže prvé preteky Svetového pohára v zjazde sú na pláne už cez víkend, 3. – 5. mája vo Fort Williame.

Aktuality

10:23 Birell BikeFest 2024: Zoznam všetkých testovacích bicyklov.

Vyberte si z viac ako 300 testovacích bicyklov od 27 značiek. Birell BikeFest sa uskutoční počas víkendu na prelome mája a júna.

Včera 17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

Včera 11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

Včera 10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

Včera 09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Zavrieť reklamu