Pretekári to vôbec nemali ľahké a počas víkendu sa museli vysporiadať s náročnými podmienkami na trati. Dážď, blato a zima skúšali pretekárov, ktorí to naozaj nemali ľahké. Z víťazstva v elitných kategóriách sa tešili poľskí pretekári Filip Helta a Gabriela Wojtyla. Zo slovenských jazdcov skončili najlepšie Matej Ulík na druhom mieste a Tereza Kurnická, ktorá obsadila 7. priečku.
Matúš Bušík

Cez víkend 20. – 21. apríla sa v areáli lyžiarskeho strediska Drozdovo uskutočnili medzinárodné preteky v disciplíne XCO, ktoré boli zaradené do UCI kategórie C1.

Zároveň išlo o prvé kolo slovenského pohára v disciplíne cross-country olympic (XCO).

Preteky boli rozdelené do dvoch dní, v sobotu diváci na trati mohli vidieť elitné UCI kategórie a Kadetov. V nedeľu na trať odštartovali veteráni, e-biky a mládež.

V SKI a Bike Parku Drozdovo išlo už o 9-ty ročník pretekov. Po prvý krát boli preteky organizované v roku 2015.

O zabezpečenie trate sa staralo 20 regulovčíkov, 5 organizátorov v kancelárii a na štarte 7 zdravotníkov, doktor, sanitka a 9 rozhodcov, z ktorých jeden bol nominovaný UCI z Chorvátska.

MTB XCO v Drozdove už patrí medzi stálice domáceho kalendára. A vďaka organizačnému tímu veľmi rýchlo splnilo predpoklady na zaradenie do UCI kategórie jednotkovej klasifikácie.

Pretekov sa dovedna zúčastnilo 410 pretekárov z rôznych krajín sveta: Izraela, Austrálie, Belgicka, Rumunska, Česka, Poľska a Maďarska.

Jednalo sa o medzinárodné preteky nie len v UCI kategóriách (juniori, Juniorky a Elite) ale aj v mládežníckych kategóriách.

Prestíž podujatia podčiarkuje to, že Maďari to mali pre mládež ako kvalifikačné preteky do mládežníckej reprezentácie, Česi pre UCI kategórie jedny z nominačných pretekov na majstrovstvá Európy.

Podmienky boli viac než náročné po týždňoch letného počasia na Drozdove vládlo typické aprílové počasie. Najťažšie to mali asi ženy a juniorky, keď počas ich štartu svietilo slnko no počas pretekov pršalo a snežilo. V nedeľu sa počasie ustálilo.

Medzi mužmi o víťazstvo bojovali Poliak Filip Helta a Matej Ulík (Expres CZ Tufo Team Kolín), záver lepšie zvládol poľský pretekár.

Najrýchlejší slovenský elitný pretekár Matej Ulík po pretekoch povedal: „S dneškom som spokojný. Podarilo sa mi dobre odštartovať a už od úvodu sa držal na druhej pozícii. Chvíľu som sa snažil Filipa predbehnúť, ale bol rýchlejší, najmä v zjazde. Ja som si nemohol dovoliť ísť tak rýchlo, nakoľko som mal galuskové kolesá, a na tých kameňoch by som to zrejme prerazil, keby som to pustil, takže tam som strácal. Ale snažil som sa držať odstup od tých prenasledovateľov, čo sa podarilo až do konca.“

Do Poľska putuje i víťazstvo medzi ženami, odnáša si ho Gabriela Wojtyla. Najlepšou Slovenkou bola Tereza Kurnická (PROefekt Across) na 7. priečke.

Na pódium medzi juniormi dosiahol i Lukáš Vranák (CK Epic Dohňany), ktorý obsadil 3. miesto. Zvíťazil český jazdec Kryštof Bažant.

Viktória Chladoňová a Sofia Ungerová si plnili reprezentačné povinnosti na ceste, a tak na jedinom domácom podujatí z kalendára UCI chýbali.

V dievčenskej juniorskej kategórii obsadila 4. miesto Dorota Vojtíšková (Climberg Sport Team).

V nedeľu sa na štart postavili aj pretekári v disciplíne e-bike, z ktorých sa najviac darilo mladému Lukášovi Vranákovi, ktorý sa najlepšie popasoval s traťou a porazil aj Milana Barényiho, ktorý je aktuálnym majstrom Slovenska v tejto disciplíne.

Medzi kadetmi triumfoval Maksymilian Matysyk z Poľska, zo Slovákov sa na pódium prebojoval Milan Húsenica (ŠK Topoľčianky) s 3. miestom.

Rovnaký výsledok dosiahla aj najlepšia slovenská kadetka Karolína Bortelová (Cyklistická Tour), zvíťazila Češka Barbora Bukovská.

V kategórii starších žiakov sa z víťazstva radoval Jakub Záchenský (CyS – Akadémia Petra Sagana), medzi staršími žiačkami maďarská pretekárka Heléna Hegedusová. Na Natáliu Letkovú vyšlo tentokrát 2. miesto.

Medzi mladšími žiakmi bral prvenstvo Jakub Stano (ŠK Topoľčianky) a mladšími žiačkami Réka Storcz-Nagy z Maďarska.

V mini dievčatách dominovala Luisa Belicová (CK Olympik Trnava) a mini chlapcami Áron Mády od našich južných susedov.