Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Autá

Test: Elektrická sila a luxus v jednom balení, to je KIA EV9

Toto luxusné SUV vás ohromí výkonom, dizajnom, jazdnými vlastnosťami aj výbavou.
Matúš Bušík
Test: Elektrická sila a luxus v jednom balení, to je KIA EV9

V redakcii sme mali možnosť týždeň testovať Kiu EV9 GT line, ktorá je vrcholom ponuky elektromobilov značky Kia a vidieť na nej výrazný krok vpred v dizajne, technológii aj dojazde.

Od tohto priestranného SUV s pohonom všetkých kolies čakajte vzrušujúci výkon, komfortnú jazdu a naozaj moderné funkcie.

Na testovanie sme dostali 6-miestnu verziu. Prvé dva rady sedadiel sú plnohodnotné samostatné sedadlá s kompletným elektronickým nastavením.

Tretí rad nemá také luxusné vyhotovenie ako prvé dva, ale tým, že viete posúvať druhý rad dopredu, vznikne v treťom rade dosť miesta aj pre dospelého človeka.

Sedadlo šoféra je vybavené vyhrievaním, chladením, masážou a dofukovaním bočných častí v režime šport.

Druhý rad sedadiel sa dá otočiť o 90 alebo 180°, čím vytvoríte sedenie oproti v druhom a treťom rade.

Veľkosť auta zabezpečuje, že miesta je v ňom luxusne veľa.

Klimatizácia je pre každý rad sedadiel zvlášť. Zaujímavé je, že keď sú cestujúci len na predných sedadlách, môžete ostatné pre úsporu energie vypnúť.

Samozrejmosťou je množstvo USB nabíjacích konektorov.

K dispozícii je panoramatická strecha rozdelená na dve časti. Predná časť sa dá otvoriť, zadná je pevná. Batožinový priestor ponúka obrovský objem a je veľmi variabilný.

Vpredu pod kapotou je 52 l, vzadu 308 až 2 393 l podľa sklopenia sedadiel.

Auto ponúka aj možnosť obojsmerného nabíjania V2L, čo viete použiť na nabíjanie e-biku alebo kolobežky.

Jazda a parametre

KIA EV9 ponúka 4 módy jazdy – ECO, normal, šport a vlastný. Do nepohody môžete použiť režimy sneh, blato a piesok.

Dotykový panel je prehľadný, čitateľný a dobre doplnený HW tlačidlami. Základné info, upozornenia a navigáciu sprostredkuje aj head-up displej.

SUV je dlhé 5,10 m a skoro 2 m široké. Hmotnosť 2,5 t tiež nie je atletická, ale dva elektromotory s výkonom spolu 282 kW (384 k), krútiacim momentom 700 Nm a pohonom všetkých 4 kolies si s ňou s ľahko poradia.

Batéria má kapacitu 99,8 kW/h. Výrobca udáva priemerný dojazd 505 km. Nám sa takúto hodnotu dosiahnuť nepodarilo.

Pri jazdách v meste a mimo mesta sme mali dojazd cca 450 km, na diaľnici s ľahkou nohou na plyne do 370 km. Samozrejme, tieto údaje závisia od štýlu jazdy a sú veľmi individuálne.

S Kiou EV9 sa jazdí výborne. Napriek svojej veľkosti je dynamická, jej riadenie plynulé, s dobrou odozvou. Výborný výhľad a snáď všetky možné asistenčné systémy vám zaručujú bezpečnosť.

Zrýchlenie 5,2 s na 2,5-tonové auto nie je vôbec zlé, maximálna rýchlosť 200 km/h poteší.

Inteligentný Full LED systém predných svetlometov s adaptívnym diaľkovým svietením funguje výborne.

Veľkosť EV9 vzbudzuje rešpekt, no po niekoľkých dňoch je to hračka. Pri parkovaní v mestách v užších uličkách veľmi pomáha automatický systém parkovania, ktorý funguje skvele.

Jedna z mála vecí, ktoré sa nám na EV9 nepozdávajú, je polomer otáčania. 12,4 metra je vyššia hodnota a pri parkovaní alebo otáčaní s tým treba počítať.

S autom sa viete na diaľku spojiť aj cez smartfón a aplikáciu KIA Connect, s ktorou môžete sledovať, ako je auto nabité a na mape vidíte, kde presne sa nachádza. Takisto ho dokážete na diaľku v lete ochladiť a v zime vykúriť.

Viete si vytvoriť digitálny kľúč do mobilu alebo hodiniek. Aplikácia vás upozorní, či ste auto zamkli, čo môžete spraviť aj na diaľku. A je toho ešte omnoho viac.

Verdikt

Kia EV9 je vlajková loď so všetkým, čo k tomu patrí. Cena od 74 990 eur nie je málo, ale za svoje peniaze dostanete originálne auto prešpikované najmodernejšími technológiami, výkonným motorom a slušným dojazdom. Za nezameniteľným dizajnom nezaostáva ani interiér. Kia EV9 GT je výborné auto. Tým, ktorí požadujú komfort a nechcú robiť kompromisy, ho môžeme len odporučiť.

Cenníková cena modelu: od 74 990 €
Cenníková cena testovaného modelu: 84 670 €

www.slovakiaauto.sk

Aktuality

14:39 Video: Ako sa rodilo víťazstvo Simče Kuchyňkovej v pretekoch svetového pohára v endure?

Pretekársky tím Okoeverywhere Racing prináša pohľad na ďalší súťažný víkend v pretekoch svetového pohára, ktoré sa uskutočnili v poľskom meste Bielsko-Biala, ktoré je už roky vyhlásenou enduro lokalitou.

13:32 Svetový pohár v zjazde v poľskom Szczyrku vyhral premiérovo Ronan Dunne, v ženách najrýchlejšou Marine Cabirou.

Okrem Íra boli v top 5 už iba francúzski pretekári. Najlepšie zo Slovákov zajazdil Rasťo Baránek, ktorý skončil na 34. mieste a postup do finále mu unikol len o 0,8 sekundy.

12:27 Dylan Groenewegen zvíťazil na belgickej klasike Okolo Limburgu a dočkal sa prvej výhry od januára.

Groenewegen bol tento rok už deväťkrát na pódiových priečkach, ale len dvakrát vyhral. Na pretekoch Okolo Limburgu skončil na druhom mieste Maurice Ballerstedt pred Arnaudom De Liem.

11:57 Video: Netflix zverejnil trailer na pokračovanie dokumentárnej série Tour de France: Unchained.

Na Netflixe bude dostupná od 11. júna 2024. V upútavke je zjavné, že séria sa zameriava nielen na samotné preteky, ale aj témy ako je doping a kontroverzné témy, vrátane konfliktu Juliana Alaphilippea so šéfom QuickStep-u Patrickom Lefevereom.

11:40 Detaily 16. etapy Giro d’Italia 2024: Dĺžka, prevýšenie a najväčší favoriti.

Po kráľovskej etape, ktorú suverénne vyhral Tadej Pogačar, nasleduje ďalšia horská etapa, v ktorej je pravdepodobný úspech úniku.

Biker hodnotenie

Skvelý: jednoznačne najlepší vo svojej triede
Veľmi dobrý: jeden z najlepších na trhu
Dobrý: odvedie si svoju prácu
Priemerný: ničím výnimočný
Podpriemerný: istým spôsobom nevhodný
Slabý: radšej si nájdite niečo iné
Nebezpečný, hlúpy alebo oboje dokopy
Zavrieť reklamu