Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Wout van Aert má za sebou operáciu, na bicykel však tak skoro nevysadne

Pri páde na klasike Dwars door Vlaandren utrpel Van Aert zlomeniny siedmich rebier, hrudnej aj kľúčnej kosti.
Martin Sarvaš
Wout van Aert má za sebou operáciu, na bicykel však tak skoro nevysadne

Wout van Aert utrpel najhoršie zranenia zo všetkých pretekárov, ktorí skončili na zemi pri hromadnom páde na klasike Dwars door Vlaandren.

29-ročný Belgičan má sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a má aj prasknutú hrudnú kosť.

Po páde ho ihneď previezli do nemocnice, kde najprv podstúpil všetky potrebné vyšetrenia a následne bola potrebná aj operácia.

„Wout van Aert má za sebou úspešnú operáciu,“ informoval tím Visma – Lease a Bike. „Nie je jasné, kedy sa Wout bude môcť vrátiť na bicykel. Najbližšie týždne budú o jeho uzdravení. Jarné klasiky mu teda budú chýbať. Jeho účasť na Giro d’Italia je zatiaľ neistá. Na základe jeho uzdravenia sa rozhodneme v najbližších týždňoch.“

Takéto zranenia vidíme len pri vážnych dopravných nehodách

Belgický športový lekár Kris Vandermieren vyjadril vážne obavy o zdravie Wouta van Aerta: „Je to polytrauma. Takéto veci vidíme len pri vážnych dopravných nehodách.“

Vandermieren povedal, že Van Aert má síce početné zlomeniny, ale pri tvrdom páde vo vysokej rýchlosti mohlo dôjsť aj poškodeniu vnútorných orgánov.

„Prasklina v hrudnej kosti sa zahojí sama, ale to si vyžaduje čas. To môže trvať aj mesiace. Musíte však samozrejme dýchať. Línia zlomeniny [rebra] sa preto stále pohybuje, takže sa nelieči ľahko. Musíte rátať s liečbou na 3 až 6 týždňov.“

Ťažký mentálny dopad

„A potom je tu ťažký mentálny dopad: Van Aert bude hormonálne úplne destabilizovaný. ‚Neurohormóny‘, vďaka ktorým sa cítite dobre, sú otrasené. To je naozaj katastrofa. V najhoršom možnom čase, na vrchole jeho kariéry… Toto naozaj nie je ľahké,“ povedal Vandermieren.

Štart na monumentoch Okolo Flámska a Paríž-Roubaix je stopercentne vylúčený a debut na Giro d’Italia je momentálne tiež veľmi nepravdepodobný.

Belgičan bude musieť prinajmenšom niekoľko týždňov oddychovať, aby sa nielen zotavil zo svojich zranení, ale aby zabránil aj ďalším zraneniam, ktoré by mohli byť ešte horšie:

„Ak by opäť spadol, tie zlomené rebrá môžu prerezať pľúcnu membránu ako žiletka a spôsobiť kolaps pľúc. To môže byť smrteľné,“ varuje Vandermieren. „Počas pretekov je lekár vždy nablízku, ale nie počas tréningu. Van Aert bude preto musieť hlavne na začiatku trénovať na trenažéri a snažiť sa vyhnúť pádu.“

„Je dôležité prehodnotiť jeho zdravotnú situáciu týždeň po týždni. Olympijské hry? Po dvoch-troch mesiacoch by sa mohol vrátiť na preteky. Ale nebude to ľahké,“ dodal Kris Vandermieren.

Hromadný pád na pretekoch Dwars door Vlaanderen:

 

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu