Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Inzercia

Prieskum ukázal, čo chcú Slováci najčastejšie zmeniť vo svojom živote

Viac ako 60 % ľudí na Slovensku je vo svojom živote aktuálne s niečím nespokojných do takej miery, že by to chceli zmeniť. Nespokojnosť najčastejšie súvisí so zdravotným stavom, vzhľadom či spôsobom, ako využívame voľný čas. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median, ktorý realizovala pre značku pramenitej vody Natura.
Matúš Bušík
Prieskum ukázal, čo chcú Slováci najčastejšie zmeniť vo svojom živote

Zmeny tvoria nevyhnutnú súčasť života. Zhodne sa na tom 85 % ľudí na Slovensku. Vyrovnať sa s nimi môže predstavovať veľkú výzvu, no ako uvádzali respondenti prieskumu, prináša to aj pozitíva.

Tretinu opýtaných životné zmeny posunuli o veľký kus ďalej a ďalšia tretina zapojených uviedla, že aj keď to zo začiatku pre nich nebolo ľahké, nakoniec sú radi, že zmenu podstúpili.

„Ľudský mozog má často tendenciu zovšeobecniť zmenu v perspektíve času a hodnotiť ju aj v dôsledku spomienkového optimizmu ako pozitívnu.

Zmena je často spočiatku vnímaná ako opustenie komfortu. Následne však nastúpi proces učenia sa a ponaučenia.

Preto ľudia vnímajú zmeny s odstupom času často pozitívnejšie než na ich začiatku,“ vysvetľuje neuropsychológ PhDr. Robert Krause, PhD., MPH, MBA.

Značka pramenitej vody Natura sa s ním rozhodla prepojiť v rámci svojej kampane Zmena je život. Jej cieľom je práve oslava pozitívnych životných zmien.

Natura zisťovala, čo by chceli Slováci zmeniť a ako na zmeny reagujú. Na základe toho prináša tipy, ako zmeny v živote lepšie zvládať.

Zmeny zvládame lepšie vďaka blízkym

61 % opýtaných v prieskume Natura je aktuálne s nejakou oblasťou svojho života natoľko nespokojných, že ju chcú zmeniť.

Ako zdroje nespokojnosti respondenti najčastejšie uvádzali zdravotný stav, vzhľad, lepšie využívanie voľného času, nedostatok pohybu, zamestnanie, partnerské vzťahy, životný štýl, bývanie či pomer medzi pracovným a osobným životom.

Slováci najčastejšie uviedli, že v procese zmien im pomáha najmä psychická podpora zo strany blízkych alebo odreagovanie sa a relaxácia.

Menej často uvádzajú rady od ľudí, motivačnú literatúru alebo vyhľadanie odborníka. „Platí, že zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť a zdieľané utrpenie je polovičné utrpenie.

Ak osoba cíti zo svojho okolia oporu a podporu, tak rozkladá trápenie, a preto aj psychická podpora zo strany blízkych je veľmi nápomocná,“ dodáva neuropsychológ Robert Krause.

Pozitívne zmeny v živote Slovákov

Do života ľudí na Slovensku prinášajú najväčší pozitívny obrat narodenie dieťaťa, po ňom nasleduje celková zmena životného štýlu, zamestnania, partnera či odsťahovanie sa od rodičov.

„Je pochopiteľné, že za najväčšiu pozitívnu zmenu v živote ľudia často považujú narodenie dieťaťa, a to najmä preto, lebo ide o dôkaz vzťahovej harmónie či o túžbu starať sa o druhých ľudí, v tomto prípade o vlastného potomka. Pre zdravé fungovanie vzťahu je dôležité, aby partneri dosahovali vzťahové míľniky a jedným z nich je aj rola rodiča,“ hovorí Krause.

Natura – Zmena je život

Život plynie ako voda, a preto Natura oslavuje v rámci svojej kampane Zmena je život pozitívne zmeny v životoch ľudí.

Spoločne s neuropsychológom Robertom Krausem chcú ľudí motivovať, aby sa nebáli zmien a pracovali na tom, v čom sú v živote nespokojní.

Medzi osvedčené tipy patrí ujasnenie si cieľa, plánovanie malých postupných krokov a celková zmena rutiny. Veľmi dôležitý je však aj pitný režim, ktorý má u 63 % ľudí významný vplyv na to, ako sa celý deň cítia.

Blahodarné účinky majú tiež prechádzky v prírode. Adršpašsko-teplické skaly, v srdci ktorých pramení voda Natura, sa radia k najkrajším miestam v Českej republike.

Miestna voda patrí medzi najčistejšie a najkvalitnejšie vody v strednej Európe. Vďaka nízkemu obsahu minerálov je vhodná na každodenné pitie, a preto sa môže stať užitočným pomocníkom pri budovaní si novej rutiny.

Aktuality

15:26 Decathlon dal do predaja repliky bicyklov Van Rysel RCR Pro tímu AG2R. Po pár hodinách boli vypredané.

V utorok pridal Decathlon do ponuky cestné bicykle, na ktorých pretekajú jazdci tímu Decathlon AG2R La Mondiale. S cenou 9000 eur boli vypredané už na ďalší deň.

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Zavrieť reklamu