Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

UCI oznámila zákaz používania „ponožiek“ na hlavu pod časovkárskami helmami Specializedu

Pred 18 mesiacmi UCI schválila používanie tohto návleku, no teraz sa rozhodli, že ho zakážu a označili ho ako "nepodstatnú“ súčasť prilby TT5.
Martin Sarvaš
UCI oznámila zákaz používania „ponožiek“ na hlavu pod časovkárskami helmami Specializedu

Necelý deň po tom, ako sa jazdci Visma-Lease a Bike objavili v novej gigantickej časovkárskej helme na pretekoch Tirreno-Adriatico, Medzinárodná cyklistická únia (UCI) oznámila, že vykoná „hĺbkovú analýzu“ svojich predpisov o dizajne a používaní časovkárskych prilieb.

UCI tiež vo vyhlásení uviedla, že prehodnotí svoje pravidlá týkajúce sa dizajnu a používania špeciálnych časovkárskych prilieb na pretekoch.

Súčasťou vyhlásenia bolo aj oznámenie o zákaze ďalšieho používania návlekov na hlavy, ktoré využívali jazdci sponzorovaný Specializedom u posledného modelu helmy TT5.

Vyhlásenie UCI

„UCI nedávno informovala spoločnosť Specialized o preskúmaní, ktoré vykonala na návleku na hlavu u prilby TT5,“ uvádza UCI. „Táto kontrola bola vykonaná s cieľom zistiť, či je prilba v súlade s článkom 1.3.033 predpisov UCI, ktorý zakazuje používanie ‚nepodstatných‘ komponentov, ktoré nie sú výlučne určené ako oblečenie alebo na bezpečnostné účely.“

„Po vykonaní dôkladného procesu, ktorý zahŕňal konzultáciu so Specializedom, ako aj preskúmanie dokumentácie spojenej s certifikáciou prilby, bezpečnostnými pokynmi a informáciami z verejných zdrojov sa dospelo k záveru, že návlek je „nepodstatným“ komponentom (článok 1.3.033 Predpisov UCI).“

„V dôsledku toho sa návlek integrovaný do prilby TT5 už nebude môcť používať na podujatiach v medzinárodnom kalendári UCI s účinnosťou od 2. apríla 2024,“ píše sa vo vyhlásení UCI.

Sklamaný Specialized

Specialized vyjadril svoje sklamanie z rozhodnutia UCI zakázať „ponožku“ u ich prilby TT5 s jemným dôrazom na čas, ktorý potreboval riadiaci orgán cyklistiky, aby dospel k tomuto rozhodnutiu.

Model TT5 bol predstavený v predvečer štartu Tour de France v roku 2022. Po prvých zverejnených fotkách ľudia nešetrili vtipmi na adresu veľkej helmy, ktorá pripomínala Dartha Vadera zo známeho filmu Star Wars.

To však ale netušili, s čím príde o rok Giro, ktoré filozofiu optimalizácie pre aerodynamiku aj za cenu škaredého dizajnu, posunuli na úplne iný level.

Je však skutočne zvláštne, že UCI trvalo až jeden a pol roka, kým prišli na to, že návlek na hlavu nespĺňa ich pravidlá, pritom pred predstavením na trh ju Medzinárodná cyklistická únia schválila pre používanie na pretekoch.

„Po 18 mesiacoch pretekania nás UCI informovala o svojom rozhodnutí zakázať doplnok ‚headsock‘, ktorý sa vyrába pre aktuálnu helmu TT5,“ povedal pre GCN Alex Jerome, šéf vývoju prilieb Specializedu.

„Specialized je z tohto rozhodnutia sklamaný, pretože má veľký vplyv na našich jazdcov a tímy, ktoré strávili značné množstvo času prípravou s vybavením, ktoré bolo schválené UCI,“ pokračoval Jerome.

„Ponožka“ sa údajne vyrába ako súčasť prilby a nie ako odnímateľný prvok, no dá sa uložiť do vrchnej časti helmy, ak by jazdec návlek nechcel použiť. Je len otázne, či bude musieť Specialized teraz vyrobiť nové helmy bez návlekov na hlavu, alebo bude UCI stačiť, že ich jazdci nebudú používať.

„Budeme pokračovať v posúvaní hraníc inovácií, aby sme podporili našich športovcov tým najvýkonnejším možným produktom,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení Specializedu.

 

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu