Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Brazílčan Lucas Borba vyhral 20. ročník Red Bull Valparaíso Cerro Abajo v Čile, Tomáš Slavík preteky nedokončil

Cez víkend sa odjazdili prvé preteky zo série mestských zjazdov v Južnej Amerike. Legendárne podujatie Red Bull Valparaíso Cerro Abajo v Čile ovládol Lucas Borba, po tom čo viacero favoritov preteky nedokončilo.
Matúš Bušík
 Brazílčan Lucas Borba vyhral 20. ročník Red Bull Valparaíso Cerro Abajo v Čile, Tomáš Slavík preteky nedokončil

Lucas Borba na Red Bull Valparaiso Cerro Abajo. Foto: Red Bull Content Pool

Red Bull Valparaíso Cerro Abajo sa právom pýši titulom najextrémnejších mestských zjazdových pretekov. Miestna trať vám nič neodpustí a presvedčilo sa o tom hneď niekoľko pretekárov.

Preteky popri trati sledovalo neuveriteľných 15 000 fanúšikov a bola to skvelá oslava 20. výročia, čo sa podujatia koná.

Jazdci na tomto podujatí prechádzajú po strechách, cez dom, zjazdujú po úzkych schodoch, čelia náročným zrazom a musia sa vyhýbať rôznym umelým prekážkam, počas toho ako prechádzajú úzkymi uličkami mesta, ktoré je zapísané do dedičstva UNESCO, a v ktorého centre má svoj koniec aj pretekárska trať.

Štartové pole sa z 26 účastníkov zredukovalo na 16 pretekárov, ktorí nastúpili do nedeľného finále.

V pretekoch štartovalo viacero známych mien vrátane čilského enduro špecialistu Pedra Burnsa, víťaza Red Bull Monserrate Cerro Abajo 2022 Camila Sáncheza, britského pretekára Phila Atwilla a Francúza Adriena Lorona, víťaza Red Bull Monserrate Cerro Abajo, či mnohonásobného víťaza mestských zjazdov Čecha Tomáša Slavíka.

Jazdci v pretekoch štartovali v obrátenom poradí na základe výsledkov z kvalifikácie. Poslední štyria jazdci na štarte boli Camillo Sánchez, Tomáš Slavík, Sebastian Holguín a Lucas Borba.

Sáncheza so Slavíkom, z bojov o popredné miesta vyradili technické problémy, pričom Slavík roztrhol reťaz v úvodných metroch po štarte a Sánchez jazdil s defektom. Sebastian Holguín utrpel po wallride nepríjemne vyzerajúci pád, po ktorom našťastie odišiel po svojich.

Lucas Borba, Felipe Agurto a Adrien Loron na Red Bull Valparaiso Cerro Abajo. Foto: Red Bull Content Pool

Brazílsky pretekár Lucas Borba preťal cieľovú čiaru v čase 2 m 18,674 s a stal sa novým „kráľom prístavu“, pričom miestnemu jazdcovi Felipemu Agurtovi vzal víťazstvo len o 0,181 s, kým Adrien Loron doplnil pódium.

Borba, je prvým Brazílčanom, ktorý získal titul pri svojom štvrtom štarte na podujatí. Po pretekoch povedal: „Veľa adrenalínu, veľa rýchlosti. Boli to neuveriteľné preteky, veľmi rýchle a plné zvratov. Som veľmi šťastný.“

Séria Red Bull Cerro Abajo 2024 smeruje ku svojej ďalšej zastávke v mexickom Guanajuate 23. marca a posledné podujatie série sa uskutoční na konci sezóny v Taliansku – 20. októbra.

Aby sa fanúšikovia naladili na Mexiko, môžu si pozrieť nový dokument „20 rokov Red Bull Valparaíso Cerro Abajo“ na Red Bull TV.

Tento 30-minútový film skúma históriu kultového mestského zjazdu počas dvoch desaťročí a obsahuje postrehy od zakladateľov, šampiónov z rôznych rokov a doteraz nevidené zábery.

Sebastián Vázquez, prvý víťaz Red Bull Valparaíso Cerro Abajo, vyhlásil: „Každý chce byť vo Valparaíse (Cerro Abajo), kým nie je vo Valparaíse.“

Záznam z podujatia si môžete pozrieť na stránke Redbull.tv.

Kompletné výsledky podujatia:

1. Lucas Borba: 2:18.674
2. Felipe Agurto: 2:18.855
3. Adrien Loron: 2:20.465
4. Matías Nuñez: 2:20.945
5. Jeronimo Paez: 2:20.998
6. Alberto Nícolas: 2:21.055
7. Phil Atwill: 2:21.625
8. Pedro Burns: 2:21.757
9. Pedro Ferreira: 2:22.472
10. Gonzalo Gajdosech: 2:23.608
11. Cesar Provoste: 2:25.796
12. Sebastian Holguín: 3:18.721
Camilo Sanchez: DNF
Tomas Slavik: DNF
Johannes Fischbach: DNF

 

Aktuality

17:40 Len 22-ročný Georg Steinhauser vyhral po 34 km sóle horskú 17. etapu Giro d’Italia.

Steinhauser si pripísal svoje prvé profesionálne víťazstvo na vrchole stúpania Passo Brocon. Druhý skončil Tadej Pogačar, ktorý si opäť navýšil náskok vo vedení celkovej klasifikácie a za ním finišovali v spoločnej skupine Antonio Tiberi, Geraint Thomas, Daniel Martínez, Einer Rubio a Romain Bardet.

11:40 Nahnevaný Ben O’Connor o Giro d’Italia: Sú to jedny z najhoršie zorganizovaných pretekov.

„Rád by som ho videl vysadnúť na bicykel, odštartovať etapu a zistiť, aká je jeho odpoveď,“ povedal Austrálčan o šéfovi Gira v reakcii na chaos na štarte 16. etapy, ktorú napokon organizátori výrazne skrátili pre chladné počasie, sneženie a dážď v pôvodnom mieste štartu.

10:58 Dokumentárny film o Michalovi Marošim uvidíte už čoskoro v Bratislave aj na BikeFeste v Kálnici.

Dokument Ten, co slaví každý den nie je len obyčajný športový dokument, ale ide o portrét človeka, ktorý stál nespočetnekrát na hrane medzi životom a smrťou.

09:29 Wout Van Aert nie je v najlepšej forme, ale potvrdil návrat na preteky a odštartuje na etapáku v Nórsku.

Van Aert utrpel v marci pri páde na klasike Dwars door Vlaandren početné zranenia – sedem zlomených rebier, kľúčnu kosť a prasknutú hrudnú kosť. Zrušil štart na Giro d’Italia, no zotavuje sa a mohol by sa zúčastniť na Tour de France.

Včera 17:48 Nezastaviteľný Tadej Pogačar vyhral na Giro d’Italia už po piatykrát, horskú etapu museli pre sneženie skrátiť.

Na druhom mieste skončil Giulio Pellizzari pred tretím Danielom Martínezom, ktorý sa posunul na druhé miesto v celkovej klasifikácii, pretože Geraint Thomas s ním už v závere neudržal tempo.

Zavrieť reklamu