Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Poradňa: Ako sa po nevydarenej sezóne nevzdať?

Ak sa vám minulý rok z akéhokoľvek dôvodu nepodarilo splniť svoje ciele, tak nevešajte hlavu. Máme pre vás návod, ako prehodiť výhybku a motivovať sa jazdiť ďalej.
Matúš Bušík
Poradňa: Ako sa po nevydarenej sezóne nevzdať?

Možno budete prekvapení, ale ani profesionálni jazdci, ktorých kariéra a odmeny závisia od výsledkov v pretekoch, sa niekedy nevedia donútiť trénovať.

Je to jednoducho preto, že efektívny tréning je naozaj náročný a vyčerpávajúci. Často nepomáha ani to, že keď dosiahnete vrcholovú výkonnostnú úroveň, je stále ťažšie udržať si ju, alebo sa dokonca zlepšovať.

A keď sa progres zastaví, alebo sa nebodaj zotavujete zo zranení, tak si uvedomíte, že sa vám nechce a kondícia a motivácia začnú postupne klesať.

Ak čítate tento článok, tak predpokladáme, že vaše živobytie nezávisí od výkonu na biku, ale minulý rok sa váš plán jazdiť a výkonnostne rásť začal už začiatkom sezóny – kvôli častým chorobám, zraneniam či náporu práce a zlému počasiu – počas dní voľna rúcať ako domček z kariet.

Každý má niekedy nieže jeden deň-blbec, ale dokonca celý rok, keď mu nič nevychádza podľa predstáv. Práve preto vám prinášame niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu znova nájsť chuť vytiahnuť päty z domu a posunúť svoje jazdenie na vyššiu úroveň.

Jasne si definujte ciele

Každá jazda sa začína ešte pred tým, ako vysadnete do sedla. Zámer, s ktorým na biku vyrážate, bude diktovať sústredenosť a úsilie, ktoré do svojho výkonu dáte. Ale zaumieniť si, že do toho tento rok pôjdete na sto percent, a skutočne vo svojej snahe vytrvať, to sú dve rozdielne veci.

Jazdiť pravidelne je však oveľa jednoduchšie, ak máte jasne daný cieľ, teda ak viete presne pomenovať, s akým zámerom si dávate na hlavu helmu, beriete bike a idete von.

Každý máme iné dôvody. Možno jazdíte, aby ste prišli na iné myšlienky, kompenzovali si sedavé zamestnanie a udržali sa vo forme, či trávili voľný čas s kamošmi.

Alebo chcete zvládať náročnejšie traily, zlepšiť sa v skákaní, zrýchliť v stúpaniach, či odjazdiť náročné preteky v tempe.

Nech už je dôvod akýkoľvek, tak vždy, keď budete mať problém vôbec vyjsť von, pripomeňte si všetky výhody spojené s jazdením a sústreďte sa na „odmeny“ ako dobrý pocit z prekonania samého seba, zlepšenie, čas strávený v prírode a podobne.

Jazdenie je totižto viac než len pretáčanie pedálov a pri hľadaní motivácie je dôležité pamätať na svoje osobné ciele.

Skupinová terapia

Aby ste sa po dlhšom výpadku prinútili vyraziť na bike čo najčastejšie a nadobudli stratenú chuť, tak nejazdite sami. Nie je žiadnym tajomstvom, že sú to práve kamaráti, ktorí dokážu byť dôležitým psychologickým faktorom v našom vzťahu k fyzickým aktivitám.

Až 80 % ľudí tvrdí, že je väčšia pravdepodobnosť viesť systematický športový život, ak vás niekto alebo niečo vytiahne von, keď sa vám nechce, a motivuje vás k lepším výsledkom.

Naplánujte si teda pravidelné výjazdy na biku alebo tréningy vo fitku spolu s kamošmi a nielenže sa ich držte, ale zahrajte si malú hru. Dopredu sa dohodnite na „trestoch“ za nedodržanie režimu (vy zaplatíte obed, on vstupné do bikeparku…).

Ak plánujete jazdiť vo väčšej skupine, tak každý môže vložiť do banku napríklad 10 eur a ten, kto najbližší mesiac strávi najviac času v sedle, berie celý balík.

Monitorujte si všetci v skupine kilometre pomocou rovnakej, vopred dohodnutej aplikácie, alebo si bodovo ohodnoťte rôzne traily v okolí a na konci mesiaca spočítajte, kto ich zvládol najviac. Nie zlá motivácia, čo poviete?

Plánujte výjazdy na nové miesta

Ak týždeň čo týždeň jazdíte po rovnakých trasách a tých istých trailoch, tak je jasné, prečo sa vám nechce.

Nič vás nedokáže tak motivovať jazdiť, ako príprava na plánovaný výlet s priateľmi. Nemusí to byť žiadna stovky kilometrov vzdialená destinácia v zahraničí, ani nič finančne náročné, aj na Slovensku a v Česku je zaujímavých miest viac než dosť.

Už len jazda na trailoch, na ktorých ste nikdy predtým nejazdili, je sama osebe obrovský zážitok, ktorý ešte dlho prežije vo vašich spomienkach.

Ak teda jazdíte každú nedeľu na tom istom kopci za mestom a zúfalo potrebujete zmenu, urobte ju.

Snažte sa aspoň kľúčové výjazdy sezóny naplánovať s kamošmi vopred a neobmedzujte sa len na impulzívne rozhodnutia, či sa vám po príchode domov z práce alebo cez víkend chce alebo nechce ísť von.

Sústreďte sa na to, čo dokážete

Tí bikeri, ktorí čelia nejakým osobným problémom alebo zdravotným ťažkostiam, či už krátkodobým, dlhodobým, dočasným alebo trvalým, sa zväčša nechajú strhnúť negativitou, pretože myslia hlavne na to, čo nemôžu robiť.

Ak je to aj váš prípad, tak sa namiesto toho sústreďte iba na to, čo stále môžete alebo dokážete, a na základe toho upravte svoju jazdeckú rutinu.

Snažte sa vyťažiť čo najviac z toho, čo máte k dispozícii, a neporovnávajte sa s ostatnými. To vás môže uvrhnúť doslova do depresie kvôli tomu, že „oni môžu a ja nie“.

Najmä ak máte zdravotné problémy, tak je oveľa lepšie zvládnuť jednoduchšie výjazdy, ako skúšať držať tempo s kamošmi, trápiť sa a hromžiť, že to nejde.

V závislosti od druhu a rozsahu choroby či poranenia môže mať spôsob rekonvalescencie rozličné formy, no jedno majú všetky spoločné – trpezlivosť.

Začnite jazdiť s trénerom

Čo má trénovanie zručností spoločné s motiváciou jazdiť častejšie? Je to v podstate základný postup (robiť niečo, aby ste sa zlepšili) obrátený naruby. Každého totiž viac baví robiť to, v čom je dobrý. Ak to prirovnáme ku kondícii, tak by sa dalo povedať, že každého, kto vládze, jazda baví, a nie naopak.

Pravidelný tréning techniky vedie k zlepšeniu jazdeckých schopností a práve to vás bude v konečnom dôsledku motivovať jazdiť viac, lebo začnete byť rýchlejší, na biku sa budete cítiť sebavedomejšie, bezpečnejšie a rozšírite tak možnosti, kde si dokážete zajazdiť.

Určite sa aj vám stalo, že ste odmietli pozvanie kamošov na výjazd, nešli do bikeparku, alebo si nezopakovali jazdu na celkom peknom traile len preto, že tam boli (alebo sa bojíte, že tam budú) úseky, ktoré považujete za náročné a nad rámec svojich schopností.

Zlepšenie vám teda prinesie viac nadšenia. A ak ste na biku nadšení, tak je pravdepodobnejšie, že budete trénovať a jazdiť viac. A práve to je dôvod, prečo si ľudia najímajú trénerov.

Vložte do hry svoje ego

Samozrejme, vždy prídu chvíle, keď vaše vnútorné pohnútky budú prechádzať ťažkými skúškami.

Stále máme začiatok sezóny, temné rána a na jar zvykne často pršať. Takéto dni sa oveľa príjemnejšie trávia v posteli ako vonku, v tom zablatenom vyhnanstve.

Riešenie? Vložte do hry svoje ego. Je pochopiteľné, že to, ako vyzeráme pred okolím, dokáže byť najlepšou „motiváciou“ tam, kde dobré úmysly dostávajú na frak. A tak, hoci sa vaša pevná vôľa v istých chvíľach otriasa v základoch, je pomerne veľká šanca, že vidina straty dobrej povesti niečo zachráni.

Pochváľte sa okoliu svojimi športovými cieľmi, zaplateným štartovným na preteky, novými nepremokavými tretrami a bundou, či snahou dodržiavať istý tréningový plán, aby ste schudli.

Už nikdy si pred kamošmi nedáte fast food, ani nevynecháte tréning. Boli by ste za prostorekých chválenkárov.

Náš skromný názor je, že s takýmto prístupom budete za pár mesiacov v životnej forme.

Aktuality

11:39 Strávil som týždeň s Petrom Saganom na tréningovom kempe vo Finale Ligure.

Keď ma Mišo Kolář oslovil s ponukou ísť do Talianska na týždenné sústredenie, na ktorom bude aj Peter Sagan, nemohol som odmietnuť. Už len možnosť byť v prítomnosti takej legendy ako Peter je niečo, čo sa jednoducho neodmieta.

09:46 Video: Premrznutého Mattiasa Skjelmoseho museli odniesť v rukách pred koncom Valónskeho šípu.

Dánsky pretekár tímu Lidl-Trek odstúpil z ardénskej klasiky 40 km pred cieľom. Preteky poznačilo chladné a daždivé počasie, ktoré vyradilo mnohých favoritov a preteky dokončilo len 44 cyklistov zo 175 štartujúcich.

09:32 Stevie Williams bol najsilnejší v stúpaní Mur de Huy a na Valónskom šípe dosiahol najväčší úspech v kariére.

Britský jazdec tímu Israel-Premier Tech zaútočil 300 metrov pred cieľom a zvíťazil pred druhým Kevinom Vauquelinom (Arkéa-Samsic) a Maximom Van Gilsom (Lotto-Dstny).

Včera 12:11 RockShox predstavil novú vidlicu Psylo, ktorá je postavená na základoch Lyrik a Pike a stojí polovicu.

Táto vidlica je určená na trailové jazdenie, má byť postavená s ohľadom na nižšiu cenu a má novú patrónu DebonAir.

Včera 10:42 FMBA, Crankworx a jazdci sa dohodli na spoločných podmienkach ako zachovať najvyššiu úroveň slopestyle pretekov.

Po tom čo elitní slopestyle jazdci nenastúpili do pretekov v rámci Crankworx Rotorua sa začalo rokovať o tom, ako najvyššiu úroveň zachovať. Jazdci boli frustrovaní z podmienok, za ktorých ďalej neboli ochotní zúčastňovať sa pretekov.

Zavrieť reklamu