Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Nahraďte v zime bicykel prírodným lesným spa!

Ak v zime preferujete iné aktivity než bicykel, rozhodne v tom nie ste sami. Skúsiť môžete napríklad aj zimné spa v lese, zmysly vám nabudí obdobne ako jazda na bicykli.
Biker
Nahraďte v zime bicykel prírodným lesným spa!

Foto: Shutterstock

Zima ani sneh cyklistom neprajú. Ak nepatríte medzi nadšencov, ktorých nezastaví žiadne ročné obdobie, možno už nedočkavo odrátavate dni, kedy opäť vykukne slnko a teplota vystúpi na príjemné hodnoty.

Medzičasom skúste zimné spa v lese, zmysly vám nabudí obdobne ako jazda na bicykli.

Spa pre dušu

Shinrin-yoku, po slovensky „lesný kúpeľ“, je metóda pochádzajúca z Japonska. Nemusíte sa kúpať naozaj (ak nechcete), pointou je „vykúpať“ v atmosfére lesa svoje zmysly. Ročné obdobie pri tom nehrá rolu – lesné spa si môžete dopriať pokojne aj v zime.

Viac ako obyčajná prechádzka

Lesný kúpeľ (po anglicky forest bathing,) je pojem, ktorý vznikol v Japonsku v 80. rokoch. Bol reakciou na náhly príval technológií v danom období a jeho cieľom bolo priviesť ľudí späť do lesov.

Lesný kúpeľ nie je turistika ani obyčajná prechádzka. Je to otvorenie zmyslov a spojenie sa prostredníctvom nich s prírodou – akýsi naturálny wellness pre telo, aj myseľ. Jeho hlavným zámerom je priniesť človeku duševnú pohodu a pomôcť v prevencii rôznych ochorení, ktoré sa viažu so stresom.

Aké sú jeho benefity?

Foto: Shutterstock

Stromy vylučujú do svojho okolia biologicky aktívne látky, tzv. fytoncídy, ktoré sú priaznivé pre človeka a negatívne pre choroboplodné zárodky. Produkujú tiež terpény, voňavé esenciálne oleje, ktoré podporujú odbúravanie stresu, posilňujú imunitný systém, sú prevenciou pred vyhorením, zvyšujú koncentráciu či zlepšujú kvalitu spánku. A to je len niekoľko z mnohých pozitívnych účinkov lesa.

Ako na lesné spa v zime?

Dobrou správou je, že nemusíte čakať do jari, aby ste si užili benefity prírodného spa, dopriať si ho môžete aj v studenom počasí. Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel:

1.     Oblečte si teplé, nepremokavé oblečenie a vhodnú obuv[RM1]  (alebo to berte ako možnosť na suché otužovanie, ktoré má tiež svoje nespochybniteľné benefity).

2.     Nájdite si svoj kúsok prírody (les či park), kde sa vzdialite od ostatných ľudí a uniknete ruchu mesta.

3.     Vypnite mobil a všetky ostatné technologické prístroje.

4.     Nechajte sa viesť inštinktom. Počúvajte svoje zmysly a sledujte, kam vás zavedú.

5.     Neponáhľajte sa. Nemajte cieľ. Cesta sama je cieľ.

6.     Dovoľte prírode, aby sa s vami spojila prostredníctvom všetkých piatich zmyslov. Počúvajte vŕzganie snehu pod nohami, nasávajte chladný zimný vzduch, cíťte jemný vánok na tvári, chytajte padajúce vločky na jazyk, sledujte krásu navôkol.

7.     Zotrvajte tak dlho, kým sa nebudete cítiť uvoľnení, zrelaxovaní a šťastní.

Viac prírody, menej technológií

Počas lesného spa dbajte na to, aby bol váš mobilný telefón vypnutý alebo minimálne stíšený. Doprajete tak oddych telu aj mysli, popritom ušetríte dáta a znížite svoju spotrebu energií. A ako bonus vám zostane viac energie pre seba.

A presne to je hlavným zámerom iniciatívy Digitálna očista od SPP.

Skutočná energia Vianoc

Digitálna očista od SPP je osvetou rozumného využívania digitálnych technológií, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie a produkujú nezanedbateľné množstvo CO2.

Aj Vianoce si najlepšie užijeme vtedy, keď odložíme mobily a venujeme vzácnu energiu tomu, na čom naozaj záleží. To je skutočné teplo domova.

Digitálna očista prospieva nielen životnému prostrediu, ale aj nám, ľuďom. Kvôli našim ‚sklíčkam dotykov‘, teda smartfónom, nám veľakrát uniká reálny svet okolo nás.

Najmä počas sviatkov je dôležité odložiť mobily a vychutnávať si skutočnú energiu Vianoc v kruhu svojich blízkych,“ vysvetľuje zmysel Digitálnej očisty jej spoluautorka, riaditeľka odboru marketingu Ivana Zelizňáková.

Energia a CO₂ – SPP | Váš dodávateľ energií 

Aktuality

Včera 18:00 Elektrofyziologické vyšetrenie srdca Petra Sagana neukázalo žiadne abnormality.

Elektrofyziologické vyšetrenie srdca je špecializovaná procedúra, ktorá sa používa na diagnostiku a liečbu abnormálnych srdcových rytmov. V prípade Petra Sagana sa vykonala iba diagnostika.

Včera 14:39 Informácie o operácii srdca Petra Sagana nie sú pravdivé. Po arytmii mu dali senzor na monitorovanie tepu.

O údajnej operácii srdca  napísal taliansky denník La Gazzetta dello Sport. Priamo od Petra Sagana sme však zistili, že tieto informácie neboli pravdivé.

Včera 12:30 Peter Sagan mal na pretekoch arytmiu, srdcový tep mu budú monitorovať.

Najznámejší slovenský cyklista Peter Sagan mal po pretekoch v španielskej Chelve abnormálnu tachykardickú epizódu a jeho srdcová frekvencia presiahla 200 úderov za minútu.

Včera 11:22 Scott rozšíril rodinu ľahkých elektrobicyklov o nový Voltage eRide s hmotnosťou pod 18 kg.

Tento e-bike vychádza z platformy Genius, má integrovaný tlmič so zdvihom 155 mm, motor s krútiacim momentom 50 Nm a tri rôzne možnosti nastavenia odpruženia.

Včera 10:40 Video: Šialený zjazd a skvelý súboj Sagana, Nibaliho a Urána na pretekoch Okolo Ománu v roku 2014.

Zjazd v (teraz zakázanom) supertuck-u, bunny-hop cez ostrovček a víťazný šprint.

Zavrieť reklamu