Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Poradňa

Poradňa: 8 tipov pre zimnú jazdu na bicykli

Vyskúšali ste niekedy jazdiť na bicykli alebo e-biku v zimnom období? Mnohí cyklisti skončia cyklistickú sezónu s príchodom prvých chladných dní. Jazdiť v zime však má svoje čaro a neopakovateľnú atmosféru, ako sa na neho pripraviť?
Matúš Bušík
Poradňa: 8 tipov pre zimnú jazdu na bicykli

Ak patríte medzi cyklistov, ktorí sezónu ukončia na jeseň, možno ani netušíte, aké benefity vám môže priniesť práve zimná cyklistika.

Stačí to len vyskúšať a určite si to zamilujete. Takáto jazda je zábavná, má svoje čaro, benefity, spoznáte nové miesta a udržíte si stabilnú kondíciu počas celej zimy.

Pozná to skoro každý, vaše telo sa snaží počas športu v zime udržať v teple za akýchkoľvek podmienok. Pri aktívnom pohybe v zime nielenže spálite viac kalórií a udržíte si kondíciu, ale naučíte sa oveľa efektívnejšie využívať kyslík.

Preto sme pre vás pripravili 8 užitočných a praktických tipov, ako zvládnuť cyklistiku v tomto období.

1. Naučte sa naplánovať si trasu dopredu

Pri výbere cyklotrasy je dôležité zvážiť niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú vašu jazdu. Naplánujte si trasu vopred a dôkladne zhodnoťte jej klady a zápory.

Preferujte miernejšie stúpania, plynulejší výšľap a hladké zjazdy, aby ste sa vyhli nadmernému poteniu a rýchlejšiemu ochladzovaniu tela.

Pokiaľ fúka silný studený vietor, je vhodnejšie voliť záveterné trasy, hustý les a vyhnúť sa rovinatým úsekom bez stromov.

Nezabúdajte tiež brať do úvahy nadmorskú výšku a dĺžku tréningu. V zimnom období, keď šliapete v snehu, je spotreba energie vyššia, než pri jazde na suchom a zohriatom povrchu.

2. Správne vrstvenie oblečenia je v zime základom

Kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje pohodlie na bicykli, je správne vrstvenie funkčného oblečenia.

Začnite spodným termo prádlom, ktoré efektívne odvádza pot a poskytuje potrebné teplo. Vhodné sú trenírky a ponožky z polyesteru alebo merino vlákien.

Ako druhú vrstvu môžete použiť termo-tričko s dlhým rukávom.

Ako posledná vrstva vám postačí cyklistická alebo softshellová bunda.

Pokiaľ používate cyklistické tretry, vybavte sa neoprénovými návlekmi a nezabudnite aj na dlhé cyklistické rukavice.

Ak ste obzvlášť citlivý na chlad, pribaľte si termo mikinu, ktorá sa hodí najmä na zjazdy.

3. Nezabudnite na bezpečnostné prvky

V zimných mesiacoch je viditeľnosť podstatne nižšia, preto je nevyhnutné vybaviť sa kvalitnými cyklistickými svetlami a reflexnými prvkami.

Predné biele a zadné červené svetlo patrí medzi základnú výbavu, aby vás vodiči a iní cyklisti včas zaregistrovali.

Odporúča sa nosiť oblečenie s reflexnými prvkami, najmä na tretrách, bunde alebo prilbe, čo zvyšuje vašu bezpečnosť na ceste.

4. Vhodné zimné plášte a správna hustota

Dnes už v ktoromkoľvek cyklistickom obchode nájdete špeciálne zimné plášte, ktoré sú určené na jazdu po snehu a ľadu.

Tieto plášte majú mäkšiu konštrukciu rôznej tuhosti, ktorá sa podobá zimným pneumatikám, čo zabezpečuje dobré jazdné vlastnosti na rôznych povrchoch. Na dezénoch sú špeciálne kovové hroty pre lepšiu trakciu na ľade.

Ako alternatívu môžete použiť agresívny typ plášťa s hlbokým gripom a širokým profilom.

Dôležitá je aj hustota plášťa, ktorá musí byť v zime o niečo nižšia. Veľkou výhodou sú tiež bezdušové plášte, ktoré umožňujú jazdiť aj na oveľa nižších tlakoch.

5. Optimálny posed a výška sedla

Správne nastavená výška sedla môže v zime výrazne ovplyvniť pohodlie a efektivitu jazdy. Ak zistíte, že jazda v hlbokom snehu je náročnejšia, skúste znížiť sedlo pomocou teleskopickej sedlovky alebo rýchloupináku.

Aj malá zmena o niekoľko centimetrov môže prispieť k lepšej stabilite. Toto nastavenie je prospešné aj pri používaní celoodpruženého bicykla, keďže v zimných podmienkach môže byť odpruženie tuhšie a menej citlivé.

6. Pripravte si dostatok jedla, vody a náhradného oblečenia

Plánujete vyraziť na dlhšiu trasu? Zoberte si dostatok náhradného oblečenia, ideálne spodné vrstvy funkčného oblečenia a mikinu.

Nikdy neviete, či vás nezastihne zhoršené počasie, porucha bicykla alebo iné nepredvídateľné situácie.

Pribaľte si tiež základnú sadu na opravu bicykla (univerzálny multi kľúč, náhradnú dušu, mini pumpu), dostatok jedla a vody.

Zoberte si aj niečo na zahriatie napr. termosku s teplým čajom.

7. Zabudnite na náročné tréningy a dlhé prestávky

Pri zimnej cykloturistike je dôležité zvážiť dĺžku trasy a znížiť počet prestávok.

Krátka zastávka na chate môže byť lákavou ponukou, ale pamätajte, že pri prudkom prechode zo zimy do tepla sa spotíte, čo môže spôsobiť chlad a únavu pri návrate na bicykel.

Ak už do chaty zájdete, zostaňte tam čo najdlhšie, aby ste úplne vyschli pred ďalšou jazdou. Je dôležité premyslene naplánovať každú prestávku, aby neprekážala vašej jazde.

8. Správna technika jazdy na snehu a ľade

Pri jazde na snehu či ľade je predvídavosť a udržiavanie stabilnej stopy veľmi dôležité, pretože nikdy neviete, čo sa skrýva pod snehom.

Dajte pozor na prudké brzdenie. Rýchlosť by ste mali prispôsobiť vašim skúsenostiam. Je nutné vyhnúť sa prudkým pohybom a nadmernému nakláňaniu bicykla v zákrutách. Nesprávne odhadnutá situácia môže spôsobiť pošmyknutie predného kolesa a stratu kontroly nad bicyklom.

Zimná cyklistika ponúka jedinečné výzvy a potešenie. V našom článku sme vám predstavili 8 kľúčových tipov na bezpečnú a pohodlnú jazdu v zimných mesiacoch.

Objavte krásy zasnežených ciest a užívajte si každý moment z jazdy na bicykli.

www.najsport.sk

Aktuality

13:20 Video: Louise Ferguson dokončila jazdu na Red Bull Hardline Tasmania aj napriek dvom pádom (POV).

Louise Ferguson sa nikdy nevzdáva! Na trati Red Bull Hardline v džungli Tasmánie síce vo finálovej jazde zaznamenala dva pády, ale ani tie ju neodradili od toho prísť do cieľa a zaznamenať tak kompletnú jazdu na tejto šialenej trati. Po prvýkrát sa to podarilo dvom ženám, ktoré sa zapísali do histórie podujatia. Okrem Louise Ferguson sa s traťou popasovala aj víťazka Gracey Hemstreet z Kanady.

12:49 Košický samosprávny kraj poskytne dotáciu pre Trailpark Žehra a pre rožňavské Mine Trails.

Trailpark Žehra dostane z KSK dotáciu vo výške 190 000 € na vybudovanie projektu bežkárskych tratí Nordpark Žehra, ktoré doplnia existujúce žehrianske traily. Mine Trails v Rožňave dostanú na svoj zámer vybudovať flow trail dotáciu vo výške 45 000 €.

12:07 Detaily šialeného výkonu Arnauda De Lieho na pretekoch Omloop Het Nieuwsblad v číslach.

Len 21-ročný belgický talent skončil v historicky najrýchlejšej edícii Omloop Het Nieuwsblad na desiatom mieste. Trasu s dĺžkou 208 km a prevýšením 1563 m prešiel s priemernou rýchlosťou 43,5 km/h, pričom dosiahol počas necelých piatich hodín priemerný normalizovaný výkon 344 wattov.

11:42 Preteky Shimano Super Cup Banyoles aj so slovenskou účasťou, Lukáš Vranák finišoval v junioroch na 23. mieste.

Druhým slovenským pretekárom na štarte juniorských pretekov bol Filip Sadloň, ktorý obsadil konečné 60. miesto. Elitné kategórie ovládli francúzski jazdci Victor Koretzky a Pauline Ferrand-Prévot.

09:40 Klasiky Kuurne-Brusel-Kuurne aj Omloop Het Nieuwsblad boli najrýchlejšie v histórii pretekov.

Jan Tratnik vyhral Nieuwsblad s priemernou rýchlosťou 45,147 km/h a jeho tímový kolega Wout van Aert vyhral Kuurne s priemernou rýchlosťou 44,691 km/h, čím prekonal rekord z roku 1975.

Zavrieť reklamu