7 tipov, na čo si dať pozor počas jesennej cyklistiky

Jeseň priam vyzýva na outdoorové aktivity rôzneho druhu, cyklistiku nevynímajúc. Počas jesenných mesiacov si môžeme vychutnávať jedinečné scenérie, prírodu plnú farieb, no musíme sa pripraviť aj na kratšie dni, častejšie prehánky či premenlivé teploty. Na čo by ste si mali dať pozor počas jesenných jázd na bicykli?
Skracovanie dní, chladné a daždivé počasie
Sprievodným javom končiaceho leta a prichádzajúcej jesene je úbytok denného svetla. Skracovanie dní síce nastáva už po letnom slnovrate, no najviac ho vnímame práve počas jesenných mesiacov. Jesenné jazdy na bicykli si preto plánujte s ohľadom na čas východu a západu slnka. Jazdu si plánujte okolo poludnia, kedy je najteplejšie a vyhnite sa riskantnému návratu domov po tme. Skontrolujte si aktuálnu predpoveď počasia, meteoradar a zábery z webových kamier, to platí najmä v prípade horských vrcholov.
Kvalitné cyklistické oblečenie a obuv
Nástrahy vrtkavého, chladného jesenného počasia zdoláte najľahšie pomocou kvalitného cyklistického oblečenia a obuvi. Rozdiel medzi dennými a nočnými poveternostnými teplotami môže byť značný. Odporúčame vám obliekať sa vo vrstvách, ktoré budete môcť s postupným otepľovaním zhadzovať a prípadne ďalej vrstviť, ak ostane chladnejšie. Keďže najviac tepla uniká z ľudského tela cez hlavu a končatiny, nemali by vo vašej výbave chýbať prilba, cyklistické tretry, návleky na ruky a nohy, ale tiež aj rukavice. Ak má byť jesenná cyklistika príjemným zážitkom, na kusoch a kvalite cyklistického oblečenia nešetrite.
Svetlá na bicykel, reflexné prvky a bezpečnosť
Jednoduchá zásada „vidieť a byť videný“ platí pre jazdu po ceste aj v horách. Šero jesenných rán a podvečerov predstavuje pre cyklistu potenciálne nebezpečenstvo, ktorému sa však dá účinne predchádzať svetlami a reflexnými prvkami. Vpredu na bicykli by nemalo chýbať biele a vzadu zase červené svetlo. Reflexné prvky sú výborné aj preto, že poskytujú 360° ochranu, teda aj v prípade motorových vozidiel prichádzajúcich zo strán.
Blatníky a ochrana sedadla
Mnohí cyklisti nepoužívajú blatníky, pritom aj táto súčasť cyklistickej výbavy má svoje opodstatnenie. Obyčajný pár plastových blatníkov dokáže cyklistu chrániť pred nečistotami z cesty. Suché oblečenie, čistejší bicykel a len pár gramov hmotnosti navyše – no nestojí to za to? Jednoduchým spôsobom, pomocou nepremokavého návleku či igelitového vrecka, môžete chrániť aj svoje sedadlo pred vlhkosťou a špinou.
Správna technika jazdy
Jesenná jazda na bicykli je super len v prípade, že sa zaobíde bez pádov a zranení. Do oranžova sfarbené lístie stromov vyzerá krásne, no keď spadne na asfalt vytvorí veľmi nebezpečný klzký podklad. V lese môže popadané lístie zakryť blatisté miesta, kaluže či korene a spadnuté konáre, na ktorých to šmýka a kĺže jedna radosť. Dobre si premyslite, kadiaľ povedie vaša cesta. Rovnako zvážte, či je vaša technika jazdy primeraná voči podmienkam na trase.
Starostlivosť o reťaz a prevody
Starostlivosť o váš milovaný bicykel predstavuje najlepší spôsob, ako znížiť pravdepodobnosť mechanických problémov pri jesenných výjazdoch. Pravidelne kontrolujte, či sú všetky komponenty bicykla v poriadku a pripravené na ďalšiu jazdu. Skontrolujte a vyčistite brzdy, prevody a v zásade akékoľvek pohyblivé časti bicykla. Nezabúdajte ani na kazetu či reťaz. Radenie bude tichšie a plynulé iba vtedy, ak bude kazeta čistá a reťaz dobre premazaná.
Odolné a spoľahlivé plášte
Pred jesennou sezónou skúste zvážiť možnosť zámeny plášťov na vašom bicykli za tzv. all-round plášte. Celoročné pneu sa totiž netýkajú výlučne automobilov, môžete si ich zaobstarať aj na svoj bicykel. Takéto plášte sa vo všeobecnosti vyznačujú lepšou priľnavosťou na klzkom povrchu (blate aj snehu) a odolnosťou voči prepichnutiu. Tieto vlastnosti dodajú vašej jazde po jesenných cestách a singláčoch punc väčšieho bezpečia a môžu pôsobiť ako prevencia neočakávaných problémov.