Ako vybrať svoj prvý cestný bicykel? Toto sú najdôležitejšie rady

Rozhodli ste sa začať s cyklistikou a obzeráte sa po novom cestnom bicykli? Rozhodne máte pred sebou vzrušujúcu a zároveň náročnú úlohu.
Výber prvého cestného bicykla je kľúčovým prvkom pre vaše pohodlie, napredovanie, výkon a celkovú spokojnosť.
Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže nájsť ten najlepší bicykel a splní všetky vaše očakávania, poďme na to!
S výberom ideálneho cestného bicykla vám radi a ochotne poradíme na e-shope alebo v našich predajniach Najšport, ktoré nájdete v Bratislave, Trenčíne a na Kubínskej holi.
Aký typ cestného bicykla zodpovedá vašim predstavám?
V prvom rade sa zamerajte na základné rozdelenie cestného bicykla podľa účelu používania. Je dôležité sa rozhodnúť, či hľadáte klasický vytrvalostný bicykel, pretekársky, aerodynamický, triatlónový alebo gravelový bicykel.
Pokiaľ ste začiatočník a neviete si vybrať, tak je vhodné siahnuť po univerzálnom vytrvalostnom (endurance) bicykli, ktorý splní všetky vaše nároky na pohodlie, nízku hmotnosť, rýchlosť a všestrannosť.
Pretekárske bicykle (Race)
Sú navrhnuté pre maximálny výkon a rýchlu jazdu. Hodia sa pre pretekárov a pokročilých cyklistov, ktorý uprednostňujú agresívnejší posed (geometriu) pred pohodlým.
Aerodynamické bicykle (Aero)
Sú navrhnuté na zníženie odporu vzduchu, čo umožňuje cyklistovi jazdiť rýchlejšie a časovo úspornejšie. Hlavnou črtou je aero tvar rámu, integrované komponenty a hlboké ráfiky, ktoré sú vhodné pre profesionálov.
Vytrvalostné bicykle (Endurance)
Sú prispôsobené pre rekreačných cyklistov, ale aj pretekárov, ktorí preferujú dlhšie trasy a pohodlie. Majú pohodlnú geometriu, sedlá a riadidlá, ktoré poskytujú vzpriamenejšiu polohu sedenia.
Triatlonové bicykle (Triathlon)
Sú určené pre tiratlonistov a časovkárov. Majú aero tvar rámu, agresívnu geometriu, integrované úložné priestory a špeciálny posed.
Gravelové bicykle (Gravel bikes)
Tieto bicykle sú navrhnuté pre jazdu na rôznorodom povrchu (spevnené cesty, štrk, poľné cesty a technický terén). Majú univerzálnu geometriu, ktorá ponúka pohodlnú a stabilnú jazdu.
Výber správneho rámu a veľkosti bicykla
V súčasnosti sa na výrobu cestných bicyklov používa najmä hliník a karbón. Sláva ocele je už dávno minulosťou aj pre jej vysokú hmotnosť a nie až tak optimálne jazdné vlastnosti. Poďme si teda porovnať výhody a nevýhody hliníkového a karbónového rámu:
Hliník – je lacnejší, pomerne ľahký, pružný a zvládne aj horšie zaobchádzanie.
Karbon – je tuhý, pohlcuje vibrácie, má nízku hmotnosť a pohodlné jazdné vlastnosti. Jeho hlavnou nevýhodou je nižšia odolnosť voči bočným nárazom a vyššia cena. Práve cena je častokrát rozhodujúcim faktorom pri kúpe bicykla a rám v nej tvorí najvyššiu položku.
Cestné bicykle sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ich rozmer sa určuje najčastejšie v centimetroch (napr. 44 – 64).
Pre zjednodušenie výrobcovia začali používať výšku jazdca a dĺžku nôh. Je potrebné si uvedomiť že každý výrobca (napr. Trek, Giant a pod.) používa vlastné tabuľky pre konkrétne modelové rady.
Zamerajte sa na kvalitné a spoľahlivé komponenty
Pri výbere komponentov by ste sa mali zamerať hlavne na kvalitné a značkové hnacie ústrojenstvo (prehadzovačka, prešmykač, prevodníky a kľuky) a kolesá.
Pohon a hnacie ústrojenstvo – vyberajte produkty overených výrobcov značky Shimano (Claris, Sora, Tiagra, 105, Ultegra, Dura Ace) alebo SRAM (GRX, Rival a Red).
Vybrať si môžete osvedčené mechanické alebo elektronické radenie, ktoré poskytuje presné, rýchle a výkonné radenie.
Kolesá – dnes už nájdete okrem hliníkových aj odľahčené karbónové kolesá, ktoré výborne pohlcujú nerovnosti a majú nízku hmotnosť.
Štandardne na cestných bicykloch nájdete rozmery od 23 do 28 mm, gravelové majú rozmer až 30 mm.
Výber prvého cestného bicykla môže byť zložitý proces, no s dostatočnými informáciami a správnym rozhodnutím si môžete vybrať bicykel, ktorý bude zodpovedať vašim predstavám.
Nezabudnite, že každý bicykel má jedinečné vlastnosti a je dôležité, aby vám prinášal radosť a zážitky z jazdy.