Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Inzercia

Ako vybrať svoj prvý cestný bicykel? Toto sú najdôležitejšie rady

Zamerajte sa na výber správneho rámu a veľkosti bicykla, rovnako tak aj na kvalitné a spoľahlivé komponenty.
Biker
Ako vybrať svoj prvý cestný bicykel? Toto sú najdôležitejšie rady

Rozhodli ste sa začať s cyklistikou a obzeráte sa po novom cestnom bicykli? Rozhodne máte pred sebou vzrušujúcu a zároveň náročnú úlohu.

Výber prvého cestného bicykla je kľúčovým prvkom pre vaše pohodlie, napredovanie, výkon a celkovú spokojnosť.

Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vám pomôže nájsť ten najlepší bicykel a splní všetky vaše očakávania, poďme na to!

S výberom ideálneho cestného bicykla vám radi a ochotne poradíme na e-shope alebo v našich predajniach Najšport, ktoré nájdete v Bratislave, Trenčíne a na Kubínskej holi.

Aký typ cestného bicykla zodpovedá vašim predstavám?

V prvom rade sa zamerajte na základné rozdelenie cestného bicykla podľa účelu používania. Je dôležité sa rozhodnúť, či hľadáte klasický vytrvalostný bicykel, pretekársky, aerodynamický, triatlónový alebo gravelový bicykel.

Pokiaľ ste začiatočník a neviete si vybrať, tak je vhodné siahnuť po univerzálnom vytrvalostnom (endurance) bicykli, ktorý splní všetky vaše nároky na pohodlie, nízku hmotnosť, rýchlosť a všestrannosť.

Pretekárske bicykle (Race)

Sú navrhnuté pre maximálny výkon a rýchlu jazdu. Hodia sa pre pretekárov a pokročilých cyklistov, ktorý uprednostňujú agresívnejší posed (geometriu) pred pohodlým.

Aerodynamické bicykle (Aero)

Sú navrhnuté na zníženie odporu vzduchu, čo umožňuje cyklistovi jazdiť rýchlejšie a časovo úspornejšie. Hlavnou črtou je aero tvar rámu, integrované komponenty a hlboké ráfiky, ktoré sú vhodné pre profesionálov.

Vytrvalostné bicykle (Endurance)

Sú prispôsobené pre rekreačných cyklistov, ale aj pretekárov, ktorí preferujú dlhšie trasy a pohodlie. Majú pohodlnú geometriu, sedlá a riadidlá, ktoré poskytujú vzpriamenejšiu polohu sedenia.

Triatlonové bicykle (Triathlon)

Sú určené pre tiratlonistov a časovkárov. Majú aero tvar rámu, agresívnu geometriu, integrované úložné priestory a špeciálny posed.

Gravelové bicykle (Gravel bikes)

Tieto bicykle sú navrhnuté pre jazdu na rôznorodom povrchu (spevnené cesty, štrk, poľné cesty a technický terén). Majú univerzálnu geometriu, ktorá ponúka pohodlnú a stabilnú jazdu.

Výber správneho rámu a veľkosti bicykla

V súčasnosti sa na výrobu cestných bicyklov používa najmä hliník a karbón. Sláva ocele je už dávno minulosťou aj pre jej vysokú hmotnosť a nie až tak optimálne jazdné vlastnosti. Poďme si teda porovnať výhody a nevýhody hliníkového a karbónového rámu:

Hliník – je lacnejší, pomerne ľahký, pružný a zvládne aj horšie zaobchádzanie.

Karbon – je tuhý, pohlcuje vibrácie, má nízku hmotnosť a pohodlné jazdné vlastnosti. Jeho hlavnou nevýhodou je nižšia odolnosť voči bočným nárazom a vyššia cena. Práve cena je častokrát rozhodujúcim faktorom pri kúpe bicykla a rám v nej tvorí najvyššiu položku.

Cestné bicykle sa vyrábajú v rôznych veľkostiach. Ich rozmer sa určuje najčastejšie v centimetroch (napr. 44 – 64).

Pre zjednodušenie výrobcovia začali používať výšku jazdca a dĺžku nôh. Je potrebné si uvedomiť že každý výrobca (napr. Trek, Giant a pod.) používa vlastné tabuľky pre konkrétne modelové rady.

Zamerajte sa na kvalitné a spoľahlivé komponenty

Pri výbere komponentov by ste sa mali zamerať hlavne na kvalitné a značkové hnacie ústrojenstvo (prehadzovačka, prešmykač, prevodníky a kľuky) a kolesá.

Pohon a hnacie ústrojenstvo – vyberajte produkty overených výrobcov značky Shimano (Claris, Sora, Tiagra, 105, Ultegra, Dura Ace) alebo SRAM (GRX, Rival a Red).

Vybrať si môžete osvedčené mechanické alebo elektronické radenie, ktoré poskytuje presné, rýchle a výkonné radenie.

Kolesá – dnes už nájdete okrem hliníkových aj odľahčené karbónové kolesá, ktoré výborne pohlcujú nerovnosti a majú nízku hmotnosť.

Štandardne na cestných bicykloch nájdete rozmery od 23 do 28 mm, gravelové majú rozmer až 30 mm.

Výber prvého cestného bicykla môže byť zložitý proces, no s dostatočnými informáciami a správnym rozhodnutím si môžete vybrať bicykel, ktorý bude zodpovedať vašim predstavám.

Nezabudnite, že každý bicykel má jedinečné vlastnosti a je dôležité, aby vám prinášal radosť a zážitky z jazdy.

www.najsport.sk

Aktuality

Včera 17:18 SRAM vyvinuli pohon Eagle Powertrain, ktorý udáva nový trend automatického radenia.

Motor od spoločnosti Brose je skombinovaný s technológiou Eagle Transmission a umožňuje automatické radenie.

Včera 11:21 Tím Jumbo-Visma potvrdil, že súhlasí s odchodom Primoža Rogliča.

Aj keď ešte počas Vuelty hovoril šéf tímu Richard Plugge, že „prestup Primoža Rogliča neprichádza do úvahy“, situácia sa zmenila, vzhľadom na čoraz reálnejšie zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step. (Het Nieuwsblad)

Včera 11:21 Veľká fotogaléria: Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón objektívom Maxa Čistého.

Máme tu pre vás ďalšiu fotogalériu z víkendového Kaktus Bike Bratislavského MTB maratónu, tentokrát od mladého fotografa Maxa Čistého.

Včera 11:00 Specialized má byť sponzorom pre bicykle v zlúčenom tíme Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step.

Začiatkom tohto týždňa sa v Brede konalo stretnutie medzi výkonným predstaviteľom Jumbo-Visma a delegáciou zo Specializedu. (HLN)

Včera 10:44 Odíde Primož Roglič z Jumbo-Visma? Záujem majú Ineos, Lidl-Trek, Bahrain aj Movistar.

Zlúčenie tímov Jumbo-Visma a Soudal Quick-Step je čoraz reálnejšie, čo znamená aj pravdepodobnejší odchod Primoža Rogliča z tímu. (GCN)

Zavrieť reklamu