Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Peter Sagan vyhral všetky šprintérske prémie a bodovaciu súťaž na kritériu v Singapure

Exhibičné kritérium vyhral v záverečnom šprinte Jasper Philipsen, ktorý porazil druhého Marka Cavendisha a tretí finišoval Tadej Pogačar.
Martin Sarvaš
Exhibičné kritérium Tour de France v Singapure 2023. Foto: A.S.O./Thomas Maheux

Peter Sagan sa stal víťazom bodovacej súťaže na kritériu v Singapure, ktoré usporiadavajú organizátori Tour de France.

Aj keď ide o exhibičné kritérium, pretekári išli naplno a po 20 mestských okruhoch sa stal víťazom Jasper Philipsen, ktorý v záverečnom šprinte porazil Marka Cavendisha a tretí prešiel cieľom Tadej Pogačar.

Sagan bol od úvodu veľmi aktívny a dostal sa do úniku s Tadejom Pogačarom a ďalšími dvoma jazdcami. Jeho cieľ bol jasný – získať čo najviac bodov na šprintérskych prémiách.

33-ročnému rodákovi zo Žiliny bol na všetkých šprintérskych prémiách najrýchlejší, vďaka čomu získal najviac bodov a stal sa víťazom bodovacej súťaže, ktorú vyhral na Tour de France rekordných sedemkrát.

Peter Sagan si zabezpečil výhru bodovacej súťaže na šprintérskych prémiách:

Legenda Tour de France

Peter Sagan vyhral od roku 2012 rekordných sedem zelených dresov na Tour de France. A pritom si dal ešte jeden rok prestávku, keď ho komisári z pretekov vylúčili pre incident pri páde Cavendisha v roku 2017.

Na Tour Sagan vo svojej ére jednoducho ukázal, že v bodovacej súťaži naňho jednoducho nemal nikto. Nenadarmo dostal už pri premiére na Tour prezývku Tourminator.

Peter Sagan vyhral na Tour 12 etáp, 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí, takže dohromady má 44 pódiových umiestnení z Tour de France. V zelenom drese odjazdil dohromady 130 dní a 4 dni bol oblečený v žltom.

Peter Sagan však nepriniesol na Tour de France, a vlastne všeobecne do profesionálnej cyklistiky, iba svoj talent, ale aj svoju osobnosť. A to je práve to, čím sa odlíšil od všetkých ostatných.

Či už to boli originálne oslavy výhier, svojský štýl pretekania a skvelá technika jazdy, flegmatická komunikácia i vyjadrovanie špecifickým “nosovým” hlasom v rozhovoroch, jazdy po zadnom kolese všade, kde to bolo možné či doberanie si iných jazdcov v priamych prenosoch.

Jednoducho bol a vždy bude pre fanúšikov jediný Peter Sagan. A to nielen pre Slovákov, ale pre celý svet.

Saganove rekordy tak skoro nikto neprekoná

Tour de France 2023 je však poslednou, na ktorej trojnásobný majster sveta štartoval, keďže sezóna 2023 je pre Petra Sagana poslednou v profesionálnom pelotóne.

Nie je žiadnym prekvapením, že Peter Sagan už v súčasnosti nedosahuje podobné výsledky ako na vrchole kariéry. Vo veľmi úprimnom rozhovore nedávno priznal, že je pripravený ukončiť profesionálnu kariéru a ak by nešiel na Tour de France, skončil by ešte skôr.

Na Tour 2023 sa mu podarilo umiestniť v najlepšej desiatke len raz, keď skončil ôsmy v 11. etape.

Pozrite si tiež

Peter Sagan sa však dosiahol v minulosti na Tour de France mnoho úspechov, ktoré tak skoro nikto neprekoná. Najmä zisk siedmich zelených dresov, ktorý sa v histórii pretekov nepodaril zatiaľ nikomu inému.

Pred Saganom držal rekord Erik Zabel so šiestimi zelenými dresmi, no v súčasnosti majú aktívny pretekári s potenciálom zisku ďalších zelených dresov len po jednom víťazstve bodovacej súťaže – Wout van Aert, Sam Bennett a Jasper Philipsen.

Štatisticky najúspešnejším rokom na Tour de France bol pre Sagana rok 2018, kedy sa mu podarilo v top10 skončiť až 13-krát, z čoho trikrát etapu vyhral a obliekol si aj žltý dres.

Najväčšie úspechy Petra Sagana na Tour de France

  • 7-krát vyhral zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže
  • 12-krát sa tešil z etapového víťazstva
  • 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí
  • 92-krát sa umiestnil v etape v top10
  • 130 dní bol oblečený v zelenom drese
  • 4 dni bol oblečený v žltom drese
  • pri svojej prvej účasti v roku 2012 vyhral hneď prvú etapu

Aktuality

12:54 Virálne video stewarda na kolobežke s Woutom van Aertom a komické porovnanie s rokom 2017.

Rik Bossuyt má na starosti sprevádzanie víťaza pretekov, a aby s ním nemusel utekať, zobral si na pomoc elektrickú kolobežku.

11:54 Mohol by byť našim novým Saganom. Julian Alaphilippe má otvorené dvere v tíme TotalEnergies.

Šéf QuickStep-u Patrick Lefevere kritizuje Alaphilippa za slabé výkony, životný štýl a vzťah so svojou partnerkou Marion Rousse, na čo zareagoval manažér TotalEnergies Jean-René Bernaudeau a uviedol, že bude mať vždy miesto vo francúzskom ProTeame. (Cyclingnews)

11:32 Video: Nahnevaný Arnaud De Lie viní sprievodné auto zo svojho pádu na pretekoch Le Samyn.

„Auto organizátorov zrazu zastavilo v zákrute a potom museli zastaviť všetky autá za ním. Je jasné, že na vine sú tie autá. V zákrute sa nezastavuje, je to celkom jednoduché,“ povedal 21-ročný Belgičan, ktorý patril medzi najväčších favoritov belgickej klasiky. (WielerFlits)

11:09 Koľko vážia všetky pretekárske bicykle tímov WorldTour v roku 2024?

Po hranicu 7 kg sa dostal nečakane iba jeden bicykel.

Včera 17:37 Video: Laurenz Rex oslavoval priskoro a takmer prišiel o víťazstvo na klasike Le Samyn.

Tesne pred cieľovou čiarou už 24-ročný Belgičan zdvihol ruky z riadidiel a išiel oslavovať, keď ho zrazu dobehol António Morgado. Nakoniec sa však ukázalo, že Rex prešiel cieľovou čiarou ako prvý.

Zavrieť reklamu