Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

MULTIKĽÚČ K DVOJROČNéMU PREDPLATNĚMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 39,80€!
Poradňa

Ako sa vyznať v cyklotrenažéroch Tacx?

Ročná doba nám okrem prepletania sa cestnou premávkou prináša aj ďalšiu výzvu v podobe premenlivého, nepriaznivého počasia. Ale s cyklotrenažérom môže vaša sezóna ešte len nabrať tie správne obrátky. V teple svojej „jaskyne“ môžete hltať kilometre, aj keď vonku zúri krutá snehová búrka a šialená doprava vás absolútne nemusí zaujímať.
Matúš Bušík
Ako sa vyznať v cyklotrenažéroch Tacx?

Značka Tacx (už nejaký ten rôčik pod krídlami Garmin) je klasická stálica na nebi cyklotrenažérov.

Dokonca aj úplne prvé UCI Esports Majstrovstvá sveta v cyklistike prebiehali výhradne na cyklotrenažéroch Tacx® NEO 2T Smart.

Čo ale robí túto značku takou výnimočnou? Pozrieme sa pod povrch týchto trenažérov, aby sme si vedeli vybrať ten pravý.

Odporový systém VS Direct Drive

Odporový systém funguje na princípe pribrzďovania zadného kolesa vloženého do trenažéra. Napríklad model Boost má až dva rady magnetov (bežne sa používa len jeden).

Tie podľa nastavenia zväčšujú/zmenšujú intenzitu magnetického poľa, ktoré kladie odpor kolesu.

Model Flow Smart podporuje jazdu na virtuálnych trasách a použitie tréningových appiek tretích strán ako Zwift, Rouvy či trainner Road.

Jeho jednoznačné výhody sú skladnosť a nižšia cena. Za zmienku určite stoja špeciálne plášte, ktoré zabraňujú prekĺzaniu, zlepšujú prenos sily a hlavne znižujú hlučnosť.

Direct Drive (priamy pohon) je sofistikovanejší systém, do ktorého vložíte svoj bicykel bez zadného kolesa a odpor sa aplikuje priamo na zadnú osku.

Tento systém je omnoho realistickejší, doslova zameniteľný s pocitom jazdy v exteriéri. Okrem toho tu nedochádza k strate trením a meranie rýchlosti alebo výkonu je podstatne presnejšie.

Trenažéry Tacx sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s väčšinou bicyklov hneď po vytiahnutí zo škatule. V prípade potreby sú dostupné rôzne adaptéry.

Zotrvačník vs virtuálny zotrvačník (elektromagnetický)

Zotrvačník je závažie, ktoré pridáva „šliapaniu“ realistický pocit. Keď jazdíte vonku a prestanete pedálovať, váš bicykel ihneď nezastaví.

Niečo podobné sa deje aj pri prekonávaní mŕtveho bodu počas záberu. Zotrvačná sila, ktorá udržuje pohyb bicykla, je simulovaná zotrvačníkom. Čím ťažší je zotrvačník, tým realistickejší je pocit pri pedálovaní.

Napr. pri modeli Flux 2 je to 7,6 kg, ale vďaka magnetom dokáže simulovať zotrvačnosť až 31,2 kg.

Jeho „mladší brat“ Flux S má zotrvačník 7 kg/22,8 kg.

Virtuálny zotrvačník nie je napriek svojmu názvu o nič menej skutočný ako ten bežný. Brzdný elektromotor a magnety v sérii NEO dokážu vytvoriť premenlivú zotrvačnosť, na ktorú by bolo potrebných až 125 kg hmotnosti a odpor až 2 200 W pre simuláciu prudkých stúpaní (25 %).

Premenlivá zotrvačnosť je veľmi výhodná pri simulovaní špecifických podmienok, ako sú sklon, rýchlosť a hmotnosť jazdca.

Simulované podmienky sú prakticky zameniteľné s reálnou situáciou. Motorová brzda umožňuje simulovať dokonca i zjazd alebo terénne podmienky ako dlažobné kocky, blato, drsné povrchy alebo betónové pláty.

Vlajková loď NEO Bike Plus

Na vrchole rebríčka právom stojí prepracovaný cyklistický trenažér s realistickým pocitom z jazdy Neo Bike Smart Plus.

Najjednoduchšie sa dá popísať ako mimoriadne tichý, výkonný, presný, s vysokou mierou prispôsobivosti.

Okrem tých najšpičkovejších parametrov v celej ponuke Tacx ponúka priam bezkonkurenčnú možnosť prispôsobenia geometrie rámu a radenia.

Prispôsobiť si môžete jednotlivé dĺžky rúr rámu a dĺžku kľúk (pozri obrázok) presne podľa vášho bicykla.

Hnaciu sústavu/prevody si môžete nastaviť: 1 – 3 predné píly; 22 – 53 zubov a zadná kazeta v rozmedzí 1 – 12 koliesok s počtom 10 – 40 zubov.

Na prvý pohľad padnú do oka aj ďalšie inštalované doplnky, napr. výkonné ventilátory, ktorých rýchlosť môžete nastaviť na stabilnú alebo premenlivú v závislosti od výkonu alebo rýchlosti.

Užitočný je aj držiak tabletu s dvoma USB portmi na nabíjanie. Vstavaný displej zobrazuje rýchlosť, výkon, kadenciu, grafické znázornenie zaradených prevodov či prevýšenie.

Tacx Motion Plates

Séria NEO dostala pred rokom veľmi praktické rozšírenie v podobe pohybových dosiek.

Vďaka Motion Plates bude trenažér „nasledovať“ prirodzené pohyby vášho tela pri cyklistike. Motion Plates (dosky) umožnia pohyb (50 mm) trenažéra vo všetkých smeroch – Multi-directional movement.

Jednoduchá konštrukcia a montáž sú bez potreby náradia s magnetickým pripojením k trenažéru.

Inštalácia si nevyžaduje dodatočný priestor a ani nezvyšuje celkovú hlučnosť pri používaní trenažéra.

Pripojiteľnosť

Takmer všetky Tacx trenažéry ponúkajú BLUETOOTH® Smart technology a ANT+® FE-C protokol, čo využijete pri trénovaní s rôznymi aplikáciami či virtuálnymi tréningovými nástrojmi.

Pridaním cyklistických dynamík na ANT+ rozhranie dokážete svoje jazdy nahrávať priamo do kompatibilných cyklopočítačov Edge alebo hodiniek Garmin (priamo pripojiteľné ako bezdrôtový snímač výkonu, snímač rýchlosti/kadencie alebo mód trenažér).

Vďaka týmto meraniam budete dopĺňať aktuálne informácie do funkcie Tréningový stav a získate Denné odporúčania tréningov či aktualizácie svojho merania VO2 max.

Na záver pridáme ešte jeden používateľský tip. V príslušenstve k cyklotrenažérom nájdete aj rolovateľnú podložku vyrobenú z vodoodolnej peny s hrúbkou 6 mm.

Tá okrem ochrany podlahy perfektne poslúži aj ako stabilizácia vášho cyklotrenažéra/bicykla a zabráni prenosu vibrácií, čím budú vaše jazdy ešte tichšie.

Potoky potu, ktoré vypotíte pri svojich heroických výkonoch, potom len jednoducho zotriete z tejto praktickej pomôcky.

Aktuality

15:32 Shimano prešetruje moderné otroctvo u jedného zo svojich dodávateľov v Malajzii.

Spoločnosť Shimano uviedla, že na základe správy britského denníku Telegraph vyšetruje, že jeden z jej dodávateľov v Malajzii uplatňuje na svojich zamestnancov princípy, ktoré sú „podobné modernému otroctvu“.

14:55 Wout van Aert zajtra odštartuje cyklokrosovú sezónu na pretekoch Exact Cross v Essene.

29-ročný Belgičan absolvuje svoje prvé preteky na cyklokrosovom bicykli v sezóne 2023/24 a na štarte bude najväčším favoritom, keďže väčšina cyklokrosovej elity sa bude pripravovať na nedeľné preteky Svetového pohára vo Val di Sole.

14:31 Maciej Bodnar bol celú kariéru po boku Sagana. Bol jedným z najväčších tichých hrdinov pelotónu, hovorí Peter Sagan.

38-ročný poľský špecialista na časovky a verný domestik Petra Sagana oznámil, že po 17 rokoch končí s profesionálnou cyklistikou.

12:00 Video: Jeden z najrýchlejších zjazdárov sveta Finn Iles si užíva jazdenie mimo sezóny.

Žiadny plán, žiadne merané jazdy, žiadny tlak v deň pretekov… Mimo sezóny si pretekár potrebuje oddýchnuť. To však neplatí, ak ste Finn Iles! Lokál z Whistleru si vyhrnul rukávy, dal dokopy štáb a odcestoval do rezortu Sun Peaks, kde vytvorili a natočili skutočné majstrovské dielo. Užite si to!

11:42 Poznáme termíny iXS European Downhill Cup.

Seriál pretekov Európskeho pohára v zjazde iXS European Downhill Cup sa teší čoraz väčšej popularite. Nás nesmierne teší, že celkovým víťazom seriálu sa v uplynulom ročníku stal Adam Rojček a veríme, že na tieto úspechy nadviaže aj v nasledujúcej sezóne.

Zavrieť reklamu