Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Novinky

5 technických zaujímavostí z pretekov XC na Majstrovstvách sveta v Glentress Forest

Prestížne preteky akými sú majstrovstvá sveta každoročne pútajú veľký záujem odborníkov a verejnosti a prinášajú so sebou novinky na poli technického vybavenia. Čo sme v Glentress Forest videli v tomto roku?
Matúš Bušík
5 technických zaujímavostí z pretekov XC na Majstrovstvách sveta v Glentress Forest

Majstrovstvá sveta v cyklistike UCI 2023 priviedli najlepších svetových jazdcov na legendárne trate Glentress Forest v Škótsku.

Miesto bolo hostiteľom XC maratónu, pretekov XCC a všetkých podujatí XCO.

Tu je výber päť najnovších technologických vrcholov z majstrovstiev sveta v XC 2023.

RockShox Flight Attendant na pretekoch XC

Trek Supercaliber Vlada Dascălu bol vybavený Flight Attendant na vidlici aj na tlmiči.

RockShox Flight Attendant je automatický elektronický systém pruženia, ktorý pomocou senzorov vo vidlici, tlmiči a kľukách prispôsobuje pruženie terénu.

Prvýkrát bol uvedený na trh v roku 2021 a v súčasnosti je k dispozícii iba v rade trailových a enduro odpružení značky.

V júni sme na pretekárskom bicykli Scott Spark od Nina Schurtera na Svetovom pohári v Lenzerheide videli vidlicu SID s RockShox Flight Attendant, čo naznačuje, že verzia zameraná na XC bude pravdepodobne čoskoro uvedená na trh.

Dá sa s istotou povedať, že to nevyzerá ako prototyp v ranom štádiu.

Podarilo sa nám bližšie pozrieť na systém elektronického pruženia vrátane nového zadného tlmiča RockShox SIDLuxe IsoStrut vybaveného technológiou Flight Attendant.

Zaznamenali sme niekoľko tímov, ktoré testovali novú technológiu, vrátane Trek Factory Racing, Specialized Factory a Santa Cruz RockShox Pro Team.

Zaujímavé je, že nie každý pretekár s prístupom k elektronickému odpruženiu sa rozhodol jazdiť na ňom na majstrovstvách sveta.

Nie je tu žiadna elektronika – Evie Richards sa držala osvedčeného uzamykania.

Britská obľúbenkyňa Evie Richards, ktorá sa v sobotňajších pretekoch umiestnila na šiestom mieste, jazdila s klasickým uzamykaním odpruženia.

Na druhej strane, Richardsovej tímová kolegyňa z Trek Factory, Jolanda Neff, jazdila na rovnakom bicykli Trek Supercaliber na trati v Glentress, ale rozhodla sa ísť plne elektronicky.

Luca Schwarzbauer z Canyonu CLLCTV bol ďalším jazdcom, ktorý využíval elektronické technológie. Jeho pretekársky bicykel Canyon Lux vybavený RockShox/SRAM bol vybavený vidlicou SID Flight Attendant a tlmičom SIDLuxe Ultimate Flight Attendant. Nemecký jazdec obsadil v XCO deviate miesto.

Dve zlatá pre nový hardtail Pinarello Dogma XC

Hardtail nie je mŕtvy!

Napriek trendu smerom k drsnejším tratiam a mnohým jazdcom, ktorí prešli na celoodpružené bicykle, tento víkend ukázal, že stále je tu aj miesto pre XC hardtaily.

Zatiaľ čo prevažná väčšina jazdcov zvolila jazdu na celoodpružených bicykloch, Pauline Ferrand-Prévot išla s novým hardtailom Pinarello Dogma XC.

Nový hardtail Dogma sa vyznačuje charakteristickým asymetrickým dizajnom Pinarello, ktorý má lepšie vyvažovať sily pri pedálovaní v zadnej časti bicykla.

Podobne ako pri celoodpružených bicykloch, vzpera premosťuje medzeru medzi spodnou trubkou a sedlovou trubkou a vytvára nezvyčajný tretí trojuholník nad stredovou konzolou. Podľa výrobcu to má zlepšiť tuhosť bicykla pri šliapaní.

Pauline Ferrand.Prévot potvrdila povesť špecialistky na majstrovstvá sveta a podarilo sa jej na tomto bicykli vyhrať obe disciplíny XCC aj XCO, na trati v Glentress Forest, ktorá obsahovala množstvo technických a drsnejších pasáží.

Elektronické odpruženie na bicykli Toma Pidcocka?

Tom Pidcock vyhral v mužskom elitnom podujatí XCO.

Tímový kolega Ferrand-Prévot z INEOS Tom Pidcock sa rozhodol pretekať na celoodpruženej verzii Pinarello Dogma, ktorý bol uvedený na trh len pár mesiacov nazad.

Jeho bicykel bol vybavený systémom elektronického odpruženia SR Suntour TACT . Podobne ako Flight Attendant alebo Fox Live Valve poskytuje automatické ovládanie odpruženia, hoci systém je menej sofistikovaný a má iba jeden snímač.

Neukázalo sa to však ako nevýhoda a Pidcock si z majstrovstiev sveta odniesol dve medaily. Po bronze v XCC vyhral preteky XCO.

Biturbo RS nie je označenie motora

Kolesá Bike Ahead Composite na Ghost Lector FS Isla Short určite vyzerajú futuristicky.

Hrdinkou fanúšikou bola bez pochyby domáca pretekárka Isla Short.

Jej Ghost Factory Racing Lector FS bol jedným z najfuturistickejších pretekárskych bicyklov na trati, a to najmä vďaka šesťlúčovým monokokovým kolesám.

Sériové kolesá Biturbo RS vyrobené v Nemecku spoločnosťou Bike Ahead Composites majú celkovú hmotnosť 1 349 g.

Napriek nízkej hmotnosti sú kolesá dimenzované aj na jazdu na trailoch.

A tie dizajny…

Pozrite sa na tento krásny modrý Santa Cruz RockShox Pro Team Blur CC. Neboli by to majstrovstvá sveta bez vlastných farieb a dizajnov.

Zatiaľ čo niektorí pretekári sa zrieknu prepracovaných rámov v prospech šetrenia gramov, zbadali sme niekoľko krásnych rámov, ktoré by bolo neslušné ignorovať.

Bicykle tímu Santa Cruz RockShox Pro Team mali krásny modrý lak, ktorý síce z diaľky vyzeral nenápadne, no pri bližšom pohľade odhalil niekoľko krásnych detailov.

Tím Alpecin-Deceuninck mal na svojich pretekárskych bicykloch Canyon Lux niekoľko krásnych, minimalistických tartanových prvkov.

Sam Gaze z Alpecin-Deceuninck bol ďalším jazdcom, ktorý mal skvelý víkend.

Vysoký Novozélanďan dosiahol zlato v XCC a takmer ukončil Pidcockov sen v XCO, v ktorom skončil na druhom mieste.

Jeho Canyon Lux vybavený pružením Fox a sadou od Shimano mal elegantný lak s jemnými dotykmi tartanu na reťazových vzperách a hornej trubke.

Trek Jolandy Neff ladený do zlatých detailov.

Trek Factory Racing a Supercaliber Jolandy Neff, ktorá vstúpila na majstrovstvá sveta v roku 2023 ako aktuálna zlatá olympijská medailistka, bol ozdobený trochou zlatej farby.

Druhá generácia Supercaliber bola aktualizovaná s dlhšou a položenejšou geometriou, zníženou hmotnosťou a prepracovaným zadným tlmičom.

Scott Spark Nina Schurtera odkazuje na prvý karbónový rám značky.

Tradične špeciálny bicykel mal aj obhajca titulu majstra sveta Nino Schurter. Jeho špeciálna edícia Scott Spark RC vzdáva hold legendárnemu Endorfinu z roku 1995, prvému Scott bicyklu vyrobeného z uhlíkových vlákien. Tento kúsok bol aj súčasťou výstavy Eurobike.

Aktuality

Včera 11:07 Prečo nemôžu pretekať cyklisti s defibrilátorom? Vysvetľuje lekár Belgickej cyklistickej federácie.

„Ak futbalista dostane arytmiu, môže sa zohnúť na kolená, ale neohrozí seba ani ostatných hráčov. Ak sa defibrilátor zapne, keď ide cyklista v zjazde v horskom priesmyku, môže spadnúť a ohroziť seba aj ostatných jazdcov,“ hovorí Kris Van der Mieren.

Včera 10:37 17-ročný americký supertalent Andrew August má ísť do Ineosu: Je to Remco s väčšou silou.

Andrew August odmietol ponuku zmluvy s americkým tímom Hagens Bermans Axeon. Zaujímalo sa oňho viacero WorldTour tímov a údajne je jeho prestup do Ineos Grenadiers blízko, ale zmluvu ešte nepodpísal. (GCN)

Včera 10:08 Shimano sťahuje 760-tisíc kľúk Ultegra a Dura-Ace kvôli viac ako 4500 prípadom zlyhania materiálu.

Zlyhanie materiálu kľúk Hollowtech viedlo k celkovo šiestim zraneniam, ktoré zahŕňali zlomeniny a vykĺbenia kostí či tržné rany.

21.09.2023 Nathan Van Hooydonck musí pre problémy so srdcom predčasne ukončiť profesionálnu kariéru.

Jazdec tímu Jumbo-Visma mal prednedávnom dopravnú nehodu po kolapse počas jazdy v dôsledku anomálie srdcového svalu.

 

21.09.2023 Len 19-ročný Joshua Tarling sa stal po suverénne najlepšej jazde Majstrom Európy v časovke.

Britský jazdec tímu Ineos absolvoval rovinatú 28,7 km dlhú časovku v čase 31:30 min s priemernou rýchlosťou 54,762 km/h. Na druhom a treťom mieste skončili  Stefan Bissegger (+42 s) a Wout van Aert (+43 s).

Zavrieť reklamu