Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Novinky

Je enduro na Slovensku v zániku a čo bude ďalej?

Nedávne preteky boli pre mňa vzrušujúcim zážitkom, no musím pripustiť, že som podcenil náročnosť trate. Po návrate domov a s novým zistením, že slovenský pohár v endure končí, rád by som sa podelil o svoj názor na problémy v horskej cyklistike na Slovensku, píše Michael Kolář z tímu OKӨ Everywhere Racing po Majstrovstvách Slovenska v endure v Košiciach.
Martin Sarvaš
Foto: SPDH

Autor textu: Michael Kolář, OKӨ Everywhere Racing

Budem sa venovať niekoľkým témam, ktoré si myslím, že sú prepojené, ale najskôr sa zameriam na nedávne Majstrovstvá Slovenska v endure, ktoré sa konali v Košiciach.

Úprimne priznám, že som podcenil náročnosť trate, spoliehajúc sa na svoje bežný DH setup. Avšak hneď v prvej tréningovej jazde som vedel, že si to vyžaduje niečo iné.

Rozdiel v nastavení bicyklov nevyhnutne vytvoril nerovnováhu na pretekárskych tratich. 17-kilový bicykel so zdvihom 170 mm sa stretol s náročným úkonom proti 11 kg XCO bicyklu so zdvihom 120 mm na hladších trasách.

Napriek nerovnováhe vo vybavení, výkon víťaza ukázal nespochybniteľnú zručnosť a silu pretekára. Súťaže nezávisia len na výbave, ale aj na oddanosti, tréningu a talente, ktorí jazdci prinášajú do tejto disciplíny, čiže víťazstvo pretekára na prvom stupni víťazov je určite zaslúžené, i keď trochu netradičným spôsobom.

Národné šampionáty majú pre športovcov špeciálne miesto, pretože majú príležitosť reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnom pódiu.

Dúfame, že nový slovenský národný šampión v endure s hrdosťou predstaví národnú vlajku na Svetovom pohári EDR. Táto šanca hrdo niesť národnú vlajku a súťažiť proti jazdcom z celého sveta je podstata národných šampionátov.

Zaniká enduro na Slovensku?

Slovenská enduro scéna čelí závažným výzvam, ktoré ohrozujú existenciu tejto atraktívnej disciplíny. Malý záujem pretekárov a nízke návštevnosti súťaží zanechali organizátorov bez nádeje na zlepšenie.

Snaha prilákať viac účastníkov investovaním do marketingu, stánkami s jedlom a zaujímavým programom sa zdala organizátorom neúčinná. Dôsledkom je zrušenie niektorých pretekov a zavŕšenie poslednej sezóny Slovenského pohára endura (SPEN) v Bratislave.

Je to uzavretý kruh, z ktorého sa organizátori nevedia vymaniť alebo existujú ďalšie možnosti pre záchranu slovenského endura?

Problém s malou účasťou: Preteky v MTB enduro na Slovensku čelia problému s nízkou účasťou pretekárov, čo znamená, že organizátori majú ťažkosti udržať tento šport nažive.

Napriek viacročným snahám o atraktivitu podujatí prilákať viac pretekárov, ich úsilie neprinieslo požadované výsledky. Otázka, prečo pretekári nechodia na preteky, zostáva nevyriešená.

Začarovaný kruh: Organizátori sa už roky snažili udržať tento šport na Slovensku, ale bez dostatočnej podpory a záujmu zo strany pretekárov sa zdá, že zostali uväznení v začarovanom kruhu. Investície do marketingu a snaha o zatraktívnenie pretekov sú bezvýsledné, čo nahráva rozhodnutiu zrušiť celý slovenský pohár v endure.

Organizátori si určite zaslúžia rešpekt a poďakovanie za ich snahu a odhodlanie priniesť takéto súťaže na domáce pôdy a dať mladým pretekárom šancu dostať sa na svetové podujatia. Situáciu, kedy sa nezmenil počet účastníkov pretekov nemôžeme jednoznačne považovať za úspech.

Ukazovatele nádeje

Napriek týmto problémom, sezóna 2023 priniesla niekoľko pozitívnych zmien, ktoré ukazujú, že veci idú k lepšiemu. Organizátori začlenili detské kategórie a umožnili štartovať bez licencie.

Okrem toho, zaznamenané aftermovie videá po pretekoch pridali na zaujímavosti a atraktivite. Napriek tomu táto snaha nestačila prilákať dostatočný počet pretekárov.

Celý článok si prečítate na webe OKӨ Everywhere

Aktuality

15:28 Pozvánka: Slovenský pohár v horskej cyklistike pokračuje v Poráči pri Spišskej Novej Vsi.

V rámci podujatia budú okrem XCO kategórií aj preteky elektrobicyklov E-XCO, E-XCO Open a DEAF kategórie. Preteky sa uskutočnia v Poráči počas víkendu 29. a 30. júna.

14:35 Jan Tratnik skončí vo Visme a podpíše trojročnú zmluvu s tímom Red Bull Bora-Hansgrohe.

O prestupe slovinského univerzála do Bory sa špekulovalo celú jar a podľa viacerých zdrojov to vyzerá, že dohoda medzi Tratnikom a tímom, čoskoro sponzorovaným Red Bullom, je už hotová.

14:10 Garmin predstavil „najinteligentnejší“ cyklopočítač Edge 1050. Má nový displej, výdrž 60 hodín a môžete ním platiť.

Nová vlajková loď cyklopočítačov od Garminu stojí 750 eur, avšak nemá verziu so solárnym nabíjaním.

12:27 Zakladatelia GCN odkúpili naspäť svoj podiel od Warner Bros a vracajú sa k pôvodnej tvorbe.

Známy cyklistický YouTube kanál Global Cycling Network sa chce primárne sústrediť na tvorbu videí. Ich webová stránka, ktorá okrem iného informovala aj o aktualitách zo sveta cyklistiky, končí. Končí aj online platforma Eurosportu a živé vysielanie cyklistických pretekov sa presunie na platformy Max a discovery+.

11:38 Sepp Kuss nejde na Tour de France, po prekonaní COVID-19 sa dostatočne nezotavil.

Tím Visma-Lease a Bike oznámil, že Kuss neodštartuje na Tour a nahradí ho holandský vrchár Bart Lemmen.

Zavrieť reklamu