Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ZÁMOK K ROČNÉMU PREDPLATNÉMU ČASOPISU BIKER IBA ZA 19,80€!
Tlačové správy

Cyklisti prejdú 600 kilometrov na podujatí Naprieč Slovenskom v rámci kampane #ShareTheRoad

Podujatie chce dať do pozornosti aj zmeny v cestnom zákone z roku 2022, o ktorých ,noho cyklistov na Slovensku stále nevie.
Matúš Bušík
Cyklisti prejdú 600 kilometrov na podujatí Naprieč Slovenskom v rámci kampane #ShareTheRoad

Cesta patrí všetkým účastníkom cestnej premávky. S týmto posolstvom sa skupina cyklistických nadšencov vydá z východu Slovenska až za hranice s Českou republikou. Na trase dlhej 600 kilometrov budú šíriť osvetu a otestujú dodržiavanie predpisov v praxi.

Bezpečnosť na cestách je dlhodobou víziou spoločnosti Continental, ktorá aj tento rok v spojení s kampaňou #ShareTheRoad podporuje projekt v úlohe generálneho partnera.

Kampaň #ShareTheRoad
  • V plnej premávke a s poslaním šíriť posolstvo bezpečnej jazdy a ohľaduplnosti na cestách prejdú cyklisti stovky kilometrov a desiatky slovenských miest. Vyštartujú 6. augusta z najvýchodnejšieho bodu Slovenska, dostanú sa aj
    do Českej republiky.
  • Najnovší prieskum ukazuje slabú poznateľnosť zmien v cestnom zákone, ktoré na Slovensku platia od marca 2022.
  • Spoločnosť Continental v otázke bezpečnosti na cestách prostredníctvom kampane #ShareTheRoad prepája motoristov a cyklistov a apeluje na dodržiavanie spoločných pravidiel už niekoľko rokov.
  • Po skončení 3. etapy sa na námestí v Púchove uskutoční diskusia o aktuálnej situácii na cestách z pohľadu všetkých účastníkov cestnej premávky.
  • Pelotón štartuje prvou etapou v nedeľu 6. augusta v Novej Sedlici. Celý projekt má aj charitatívny účel.

Video z posledného ročníka Naprieč Slovenskom:

„Naprieč Slovenskom“ je nesúťažné etapové podujatie, ktorého cieľom je prostredníctvom propagačnej jazdy šíriť myšlienku spoločných pravidiel pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

V roku 2022 absolvoval pelotón za plnej cestnej premávky 650 kilometrov z najzápadnejšieho po najvýchodnejší bod Slovenska.

V roku 2023 čakajú cyklistov 4 etapy s dĺžkou 600 kilometrov a celkovým prevýšením 5200 metrov, pričom podujatie prvýkrát zavíta aj do Českej republiky.

Účastníci 4. etapy z Púchova do Otrokovíc tak budú môcť porovnať rozdiely v zákonom stanovených predpisoch či správanie sa účastníkov cestnej premávky v oboch krajinách.

Niektoré zmeny v zákone Slováci stále nepoznajú

Od marca 2022 platí na Slovensku novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravila napríklad spôsob odbočovania vľavo pre cyklistov, dávanie prednosti cyklistom v križovatke či spôsob jazdy v skupine šesť a viac cyklistov.

Motoristom tiež nariaďuje pri predchádzaní cyklistov najmenej 1 meter odstup pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra v ostatných prípadoch.

„Minulý ročník bol krásnou ukážkou toho, ako v praxi funguje nový zákon, jeho dodržiavanie a poznateľnosť. Sme stále na začiatku dlhej cesty,“ hovorí organizátor podujatia „MISSION RIDE – Naprieč Slovenskom 2023“ Adrián Gazdík.

Potrebu osvety v tomto smere dokazujú aj najnovšie dáta z prieskumu spoločnosti Continental. Výsledky ukazujú, že až 64 % opýtaných Slovákov nezaznamenalo zmenu v zákone a je presvedčených, že cyklisti musia jazdiť vždy iba za sebou.

Na otázku: „Majú cyklisti na slovenských cestách povolené jazdiť vedľa seba?“ odpovedalo správne: „Áno, môžu jazdiť dvaja vedľa seba, ak ide o skupinu šesť a viac cyklistov,“ iba 36 % respondentov.

O čosi lepšie vychádza z prieskumu poznateľnosť zmien v zákone pri predbiehaní cyklistov. Správnu odpoveď – odstup 1,5 metra pri predbiehaní cyklistov pri rýchlosti viac ako 50 km/h – označilo 66 % opýtaných.

Policajné štatistiky uvádzajú, že v prvej polovici roka 2023 sa stali tri dopravné nehody, pri ktorých cyklisti prišli o život.

V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 ide o pokles, vlani za prvých šesť mesiacov zahynulo 12 cyklistov. S letnými mesiacmi však stretov pribúda a následky môžu byť fatálne.

„Ukážkou jazdy podľa predpisov chceme šíriť osvetu. Zákon je dôležitý nástroj, ktorý nastavuje pravidlá. No viac bezpečia a menej úrazov či smrti na cestách prinesú najmä vzájomný rešpekt a ohľaduplnosť,“ dodáva Adrián Gazdík.

Spoločne za väčšiu bezpečnosť

V rámci šírenia myšlienky #ShareTheRoad oslovil Continental viacero odborníkov, ktorých pozval do diskusie na tému bezpečnosti a tolerancie na cestách.

Tá sa uskutoční 8. augusta v cieli tretej etapy po dojazde pelotónu, o 18.30 h na Moyzesovej ulici v Púchove. Účastníkmi budú osobnosti slovenskej a českej cyklistiky Milan Dvorščík a Jozef Regec, odborník z Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Roman Török, riaditeľ Odboru dopravnej polície PPZ SR Tomáš Vrábel a za samosprávu zástupca mesta Púchov.

Celá diskusia bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia.

„#ShareTheRoad je kampaň, ktorou podporujeme využívanie cesty všetkými účastníkmi cestnej premávky už štvrtý rok. Bezpečnosť na cestách je našou dlhodobou víziou,“ hovorí Roman Moško, komunikačný manažér spoločnosti Continental Barum, s. r. o.

Z prieskumu vyplýva, že „spolužitie“ vodičov a cyklistov na slovenských cestách považuje v súčasnosti sa bezproblémové len 9 % opýtaných. Takmer polovica (48 %) vníma spolužitie s menšími problémami, 28 % s väčšími problémami a 15 % opýtaných označilo vzťah cyklistov a vodičov na slovenských cestách dokonca za kritický.

„Toto podujatie je dôkazom, že vďaka tolerancii a ohľaduplnosti môžu motoristi, cyklisti a ďalší účastníci cestnej premávky využívať cesty tak, aby boli bezpečné pre všetkých. Sme radi, že sa aj tento rok môžeme zapojiť nielen ako generálny partner podujatia, ale niektorí kolegovia z tímu Continental aj priamo ako účastníci pelotónu,“ vysvetľuje Roman Moško.

Misiou projektu „Naprieč Slovenskom“ je spájať prostredníctvom cyklistiky ľudí rôznych názorov, vyznaní či generácií.

Organizátorom je športová akadémia OSA. Projekt zároveň nesie charitatívnu myšlienku, výťažok je každoročne určený na pomoc a podporu deťom s fyzickým či duševným hendikepom.

Cyklisti odštartujú prvou etapou z Novej Sedlice v nedeľu 6. augusta o 9:00. Svoje putovanie ukončia 9. augusta v českých Otrokoviciach.

Viac informácií nájdete na webe www.missionride.eu.

Continental AG

Continental vyvíja pokrokové technológie a ponúka služby pre udržateľnú a previazanú mobilitu ľudí a ich majetkov.

Technologická spoločnosť založená v roku 1871 ponúka bezpečné, účinné, inteligentné a cenovo dostupné riešenia pre vozidlá, stroje, dopravu a prepravu.

V roku 2021 dosiahla spoločnosť Continental obrat 33,8 miliardy eur a v súčasnej dobe zamestnáva viac ako 190 000 zamestnancov v 58 krajinách sveta. V roku 2021 spoločnosť oslávila 150 rokov.

Divízia pneumatík má v súčasnosti 24 výrobných a vývojových miest po celom svete. Ako jeden z popredných svetových výrobcov pneumatík, ktorý zamestnáva viac ako 57 000 zamestnancov, generovala v roku 2021 tržby vo výške 11,8 miliardy eur.

Continental sa v oblasti výroby pneumatík radí medzi technologických lídrov a ponúka široký rad produktov pre osobné aj nákladné vozidlá a pre jednostopové vozidlá.

Prostredníctvom neustálych investícií do výskumu a vývoja zásadným spôsobom prispieva k zabezpečeniu nákladovo efektívnej a ekologickej mobility zákazníkov.

Portfólio divízie pneumatík obsahuje tiež služby zamerané na obchod s pneumatikami a ich použitie vo flotilách rovnako ako digitálne systémy riadenia pre pneumatiky nákladných vozidiel.

Continental AG je v Slovenskej republike zastúpená výrobnými závodmi Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice.

Českú republiku zastupujú výrobné a predajné jednotky v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Jičíne, Otrokoviciach, Trutnove a Horšovskom Týne.

Celkom v Česku a na Slovensku koncern Continental AG zamestnáva 17 200 zamestnancov. Do portfólia spoločnosti Barum Continental s.r.o. patria pneumatiky značky Continental, Barum, Semperit, Matador a General Tire.

Aktuality

09:54 Rus Aleksandr Vlasov sa Olympiády nezúčastní, aj keď dostal povolenie štartovať pod neutrálnou vlajkou.

Vlasov bol jedným z iba štrnástich ruských športovcov, ktorí dostali dočasný súhlas Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na účasť na hrách. Dôvodom obmedzených podmienok pre účasť ruských a bieloruských športovcov na Olympiáde je Ruská invázia Ukrajiny a neustále pretrvávajúci vojnový konflikt. (Sporza)

 

07:47 Kto získal národné tituly v časovke?

V Európe sa v týchto dňoch konajú národné šampionáty v individuálnej časovke, po ktorých budú nasledovať cez víkend aj preteky s hromadným štartom.

07:28 Lukáš Kubiš vyhral svoj premiérový titul majstra Slovenska v časovke.

Kubiš vyhral na 46,5 km dlhej trase v kategórii mužskej elity s časom 55:53 min a výrazným náskokom pred druhým Matthiasom Schwarzbacherom (+53 s) a tretím Dominikom Dunárom (+58 s). Českým majstrom sa stal Mathias Vacek, ktorý rovnakú trasa zajazdil v čase 52:51 min.

Včera 15:42 Jonas Vingegaard aj Wout van Aert idú na Tour de France. Tím Visma-Lease a Bike predstavil súpisku aj nové dresy.

Holandský tím sa na Tour 2024 predstaví v zostave: Jonas Vingegaard, Wout van Aert, Matteo Jorgenson, Sepp Kuss, Tiesj Benoot, Wilco Kelderman, Christophe Laporte a Jan Tratnik. „Cítim sa dobre a mám obrovskú motiváciu,“ hovorí Vingegaard, ktorý vyhral žltý dres v rokoch 2022 a 2023.

Včera 14:34 Nora Jenčušová a Viktória Chladoňová sú majsterkami Slovenska v časovke.

Jenčušová zvíťazila v kategórii žien a Chladoňová medzi juniorkami.

Zavrieť reklamu