Pridajte sa k predplatiteľom

Biker.sk

ROČNÉ PREDPLATNÉ ČASOPISU BIKER SPOLU S MULTIKĽÚČOM IBA ZA 39,80€!
Tlačové správy

Cyklisti prejdú 600 kilometrov na podujatí Naprieč Slovenskom v rámci kampane #ShareTheRoad

Podujatie chce dať do pozornosti aj zmeny v cestnom zákone z roku 2022, o ktorých ,noho cyklistov na Slovensku stále nevie.
Matúš Bušík
Cyklisti prejdú 600 kilometrov na podujatí Naprieč Slovenskom v rámci kampane #ShareTheRoad

Cesta patrí všetkým účastníkom cestnej premávky. S týmto posolstvom sa skupina cyklistických nadšencov vydá z východu Slovenska až za hranice s Českou republikou. Na trase dlhej 600 kilometrov budú šíriť osvetu a otestujú dodržiavanie predpisov v praxi.

Bezpečnosť na cestách je dlhodobou víziou spoločnosti Continental, ktorá aj tento rok v spojení s kampaňou #ShareTheRoad podporuje projekt v úlohe generálneho partnera.

Kampaň #ShareTheRoad
  • V plnej premávke a s poslaním šíriť posolstvo bezpečnej jazdy a ohľaduplnosti na cestách prejdú cyklisti stovky kilometrov a desiatky slovenských miest. Vyštartujú 6. augusta z najvýchodnejšieho bodu Slovenska, dostanú sa aj
    do Českej republiky.
  • Najnovší prieskum ukazuje slabú poznateľnosť zmien v cestnom zákone, ktoré na Slovensku platia od marca 2022.
  • Spoločnosť Continental v otázke bezpečnosti na cestách prostredníctvom kampane #ShareTheRoad prepája motoristov a cyklistov a apeluje na dodržiavanie spoločných pravidiel už niekoľko rokov.
  • Po skončení 3. etapy sa na námestí v Púchove uskutoční diskusia o aktuálnej situácii na cestách z pohľadu všetkých účastníkov cestnej premávky.
  • Pelotón štartuje prvou etapou v nedeľu 6. augusta v Novej Sedlici. Celý projekt má aj charitatívny účel.

Video z posledného ročníka Naprieč Slovenskom:

„Naprieč Slovenskom“ je nesúťažné etapové podujatie, ktorého cieľom je prostredníctvom propagačnej jazdy šíriť myšlienku spoločných pravidiel pre všetkých účastníkov cestnej premávky.

V roku 2022 absolvoval pelotón za plnej cestnej premávky 650 kilometrov z najzápadnejšieho po najvýchodnejší bod Slovenska.

V roku 2023 čakajú cyklistov 4 etapy s dĺžkou 600 kilometrov a celkovým prevýšením 5200 metrov, pričom podujatie prvýkrát zavíta aj do Českej republiky.

Účastníci 4. etapy z Púchova do Otrokovíc tak budú môcť porovnať rozdiely v zákonom stanovených predpisoch či správanie sa účastníkov cestnej premávky v oboch krajinách.

Niektoré zmeny v zákone Slováci stále nepoznajú

Od marca 2022 platí na Slovensku novela zákona o cestnej premávke, ktorá upravila napríklad spôsob odbočovania vľavo pre cyklistov, dávanie prednosti cyklistom v križovatke či spôsob jazdy v skupine šesť a viac cyklistov.

Motoristom tiež nariaďuje pri predchádzaní cyklistov najmenej 1 meter odstup pri rýchlosti do 50 km/h a 1,5 metra v ostatných prípadoch.

„Minulý ročník bol krásnou ukážkou toho, ako v praxi funguje nový zákon, jeho dodržiavanie a poznateľnosť. Sme stále na začiatku dlhej cesty,“ hovorí organizátor podujatia „MISSION RIDE – Naprieč Slovenskom 2023“ Adrián Gazdík.

Potrebu osvety v tomto smere dokazujú aj najnovšie dáta z prieskumu spoločnosti Continental. Výsledky ukazujú, že až 64 % opýtaných Slovákov nezaznamenalo zmenu v zákone a je presvedčených, že cyklisti musia jazdiť vždy iba za sebou.

Na otázku: „Majú cyklisti na slovenských cestách povolené jazdiť vedľa seba?“ odpovedalo správne: „Áno, môžu jazdiť dvaja vedľa seba, ak ide o skupinu šesť a viac cyklistov,“ iba 36 % respondentov.

O čosi lepšie vychádza z prieskumu poznateľnosť zmien v zákone pri predbiehaní cyklistov. Správnu odpoveď – odstup 1,5 metra pri predbiehaní cyklistov pri rýchlosti viac ako 50 km/h – označilo 66 % opýtaných.

Policajné štatistiky uvádzajú, že v prvej polovici roka 2023 sa stali tri dopravné nehody, pri ktorých cyklisti prišli o život.

V porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 ide o pokles, vlani za prvých šesť mesiacov zahynulo 12 cyklistov. S letnými mesiacmi však stretov pribúda a následky môžu byť fatálne.

„Ukážkou jazdy podľa predpisov chceme šíriť osvetu. Zákon je dôležitý nástroj, ktorý nastavuje pravidlá. No viac bezpečia a menej úrazov či smrti na cestách prinesú najmä vzájomný rešpekt a ohľaduplnosť,“ dodáva Adrián Gazdík.

Spoločne za väčšiu bezpečnosť

V rámci šírenia myšlienky #ShareTheRoad oslovil Continental viacero odborníkov, ktorých pozval do diskusie na tému bezpečnosti a tolerancie na cestách.

Tá sa uskutoční 8. augusta v cieli tretej etapy po dojazde pelotónu, o 18.30 h na Moyzesovej ulici v Púchove. Účastníkmi budú osobnosti slovenskej a českej cyklistiky Milan Dvorščík a Jozef Regec, odborník z Oddelenia bezpečnosti cestnej premávky (BECEP) Roman Török, riaditeľ Odboru dopravnej polície PPZ SR Tomáš Vrábel a za samosprávu zástupca mesta Púchov.

Celá diskusia bude streamovaná na facebookovej stránke podujatia.

„#ShareTheRoad je kampaň, ktorou podporujeme využívanie cesty všetkými účastníkmi cestnej premávky už štvrtý rok. Bezpečnosť na cestách je našou dlhodobou víziou,“ hovorí Roman Moško, komunikačný manažér spoločnosti Continental Barum, s. r. o.

Z prieskumu vyplýva, že „spolužitie“ vodičov a cyklistov na slovenských cestách považuje v súčasnosti sa bezproblémové len 9 % opýtaných. Takmer polovica (48 %) vníma spolužitie s menšími problémami, 28 % s väčšími problémami a 15 % opýtaných označilo vzťah cyklistov a vodičov na slovenských cestách dokonca za kritický.

„Toto podujatie je dôkazom, že vďaka tolerancii a ohľaduplnosti môžu motoristi, cyklisti a ďalší účastníci cestnej premávky využívať cesty tak, aby boli bezpečné pre všetkých. Sme radi, že sa aj tento rok môžeme zapojiť nielen ako generálny partner podujatia, ale niektorí kolegovia z tímu Continental aj priamo ako účastníci pelotónu,“ vysvetľuje Roman Moško.

Misiou projektu „Naprieč Slovenskom“ je spájať prostredníctvom cyklistiky ľudí rôznych názorov, vyznaní či generácií.

Organizátorom je športová akadémia OSA. Projekt zároveň nesie charitatívnu myšlienku, výťažok je každoročne určený na pomoc a podporu deťom s fyzickým či duševným hendikepom.

Cyklisti odštartujú prvou etapou z Novej Sedlice v nedeľu 6. augusta o 9:00. Svoje putovanie ukončia 9. augusta v českých Otrokoviciach.

Viac informácií nájdete na webe www.missionride.eu.

Continental AG

Continental vyvíja pokrokové technológie a ponúka služby pre udržateľnú a previazanú mobilitu ľudí a ich majetkov.

Technologická spoločnosť založená v roku 1871 ponúka bezpečné, účinné, inteligentné a cenovo dostupné riešenia pre vozidlá, stroje, dopravu a prepravu.

V roku 2021 dosiahla spoločnosť Continental obrat 33,8 miliardy eur a v súčasnej dobe zamestnáva viac ako 190 000 zamestnancov v 58 krajinách sveta. V roku 2021 spoločnosť oslávila 150 rokov.

Divízia pneumatík má v súčasnosti 24 výrobných a vývojových miest po celom svete. Ako jeden z popredných svetových výrobcov pneumatík, ktorý zamestnáva viac ako 57 000 zamestnancov, generovala v roku 2021 tržby vo výške 11,8 miliardy eur.

Continental sa v oblasti výroby pneumatík radí medzi technologických lídrov a ponúka široký rad produktov pre osobné aj nákladné vozidlá a pre jednostopové vozidlá.

Prostredníctvom neustálych investícií do výskumu a vývoja zásadným spôsobom prispieva k zabezpečeniu nákladovo efektívnej a ekologickej mobility zákazníkov.

Portfólio divízie pneumatík obsahuje tiež služby zamerané na obchod s pneumatikami a ich použitie vo flotilách rovnako ako digitálne systémy riadenia pre pneumatiky nákladných vozidiel.

Continental AG je v Slovenskej republike zastúpená výrobnými závodmi Púchov, Zvolen, Partizánske a Dolné Vestenice.

Českú republiku zastupujú výrobné a predajné jednotky v Adršpachu, Brandýse nad Labem, Jičíne, Otrokoviciach, Trutnove a Horšovskom Týne.

Celkom v Česku a na Slovensku koncern Continental AG zamestnáva 17 200 zamestnancov. Do portfólia spoločnosti Barum Continental s.r.o. patria pneumatiky značky Continental, Barum, Semperit, Matador a General Tire.

Aktuality

09:58 Spojenie Quick-Stepu a Jumbo-Visma by malo katastrofálne následky, hovorí Philippe Gilbert.

41-ročný bývalý profesionálny cyklista vyjadril obavy o ekonomické následky pre profesionálnu cyklistiku v dôsledku potenciálneho spojenia tímov Soudal-QuickStep a Jumbo-Visma v roku 2024.

09:19 Video: Chris Froome spravil paródiu na virálne reklamné video Bentley.

Štvornásobný víťaz Tour de France túto sezónu toho síce veľa nevyhral, ale aspoň na chvíľu „vyhral internet“ komickým videom, v ktorom paroduje virálnu reklamu automobilky Bentley.

Včera 17:15 Janka Keseg Števková a Jakub Jenčuš vyhrali najdlhšiu 80 km trať v rámci Kaktus Bike Bratislavský MTB maratón (výsledky+galéria).

Predposledný septembrový víkend bola Bratislava dejiskom jedného z najpopulárnejších slovenských MTB maratónov.

Včera 15:07 Simona Kuchyňková vyhrala posledné kolo Českej Enduroséria a stala sa jej celkovou víťazkou.

Česká Enduroserie mala cez víkend na programe svoje posledné kolo v roku 2023 a to aj so slovenskou účasťou.

Včera 11:27 Wout van Aert má zmiešané pocity po zisku trinásteho striebra na majstrovstvách.

29-ročný Belgičan skončil počas svojej kariéry už 13-krát na druhom mieste na svetovom resp. európskom šampionáte i olympiáde. Tento rok získal striebro na majstrovstvách sveta v cyklokrose aj v cestnej cyklistike, pričom v oboch prípadoch ho predbehol Mathieu van der Poel.

Zavrieť reklamu